Zachránění psi z útulků zachraňují vězně. Unikátní projekt páruje ty, které společnost odepsala

V době šíření koronaviru došlo v některých částech světa k zajímavému efektu – mnohé kočičí i psí útulky zaznamenaly enormní zájem o adopce domácích mazlíčků. Lidé jednoduše nechtějí být sami. Jak ale ukazuje unikátní projekt, v němž si pomocnou packu podávají právě psi z útulků s odsouzenými vězni, zvířecí přátele mohou dát lidem mnohem více než jen svou lásku…

Ojedinělý projekt s názvem Pawsitive Change je rehabilitační program, který funguje ve slunné Kalifornii. A je skutečně zalitý sluncem. Jeho zakladatel Zach Skowe se pro realizaci spojení opuštěných psů bez domova s vězni rozhodl v roce 2016. Tehdy docházel do věznice, kde vězněné muže i ženy učil, jak se stát psími trenéry. Dnes již programem prošlo více jak 300 lidí, kterým na jednu stranu život zachránili psi a na stranu druhou kteří zachránili život psům – mnozí jsou totiž v útulcích v USA utraceni. A co je na celém projektu nejlepší? Ti, kdo programem prošli a byli propuštěni, se ani v jednom z případů (a při průměrné 43% recidivě) do vězení nevrátili…

Roman (22): „Nelituji toho, že jsem přišel o nohu. Abych byl upřímný, jsem za to vlastně vděčný“24. 5. 2020

Podmínky pro účast v programu nejsou nijak striktní – účastnit se jej nesmí jen ti, kteří byli odsouzeni za násilí na zvířatech nebo za sexuální násilí. „Když se dívám na všechny své studenty, jak spolupracují se psy, jsem ohromen. Není to jen o o partnerství. Psi dokážou ty muže povzbudit, aby začali komunikovat, naučili se zacházet se svými emocemi, najednou se tak ukazuje i jejich zranitelnost,“ popisuje zakladatel projektu. Ani jeho životní cesta přitom nebyla lehká, prošel si alkoholovou závislostí a v případě, kdyby se alkoholu nevzdal, hrozila mu smrt. Rozhodl se ale žít právě kvůli svým dvěma psům. Nakonec se o  jejich „léčivou sílu“ rozhodl podělit i s ostatními.

„Můj program je výzvou k přehodnocení všech nálepek, které jsme za život získali,“ tvrdí Skowe. Mnozí vězni již od útlého dětství čelili nepřízni osudu a opakovaně naráželi na problémy se zodpovědností. To vše ale dovedou psi změnit. Naučí své lidské protějšky nové důvěře. „Mnozí vězni prošli v životě těžkými boji a nakonec se vzdali. Ale teď mají tak silné spojení s těmi psy! Vidíte, jak se o ně starají, psi jim pomáhají, aby začali chápat vlastní emoce,“ popisuje šéf věznice North Kern, kde program probíhá. 

Někteří muži se programu účastní dokonce i opakovaně – každý kurz je totiž jiný, protože samozřejmě každý pes je jiný a má své problémy. „Ptal jsem se jednoho z účastníků, který byl v kurzu již počtvrté a během vězení získat titul v oboru komunikace a psychologie, co mu program přínáší. Vysvětlil mi, že se naučil komunikovat se všemi ostatními vězni a získal novou životní perspektivu,“ objasnil lektor.

Města proti venkovu, sociálně slabí proti vzdělaným. Volba prezidenta dělí polskou společnost, nejistá budoucnost čeká média, soudnictví i LGBT lidi15. 7. 2020

Vězeňský program přitom dokáže svým účastníkům skutečně doslova změnit život. Jeden z absolventů např. po propuštění z vězení založil podnik K9BreakThru, firmu, která se věnuje denní péči o psí mazlíčky a nápravě jejich chování. „Půl roku před propuštěním jsem začal pracovat na obchodním plánu, využil jsem času, kdy jsem neměl stejně nic jiného na prací,“ popisuje někdejší zločinec Jason Mori. Ten se začal věnovat „psí převýchově“ a jeho skvělá pověst se velmi brzy začala šířit. „Práce se psy je to, co mě drží nad vodou a brání mi v tom, abych se obracel do minulosti. Jsem neskutečně vděčný, že jsem měl příležitost projít kurzem a spolupracovat s mnoha skvělými trenéry. Mám nový život a druhou šanci,“ uzavírá.

I když by se tedy mohlo zdát, že zločinci jsou nenapravitelní, úplná pravda to není. Mnozí lidé, kteří se ocitnou na dně, přistupují k zoufalým činům. Dostanou-li ale šanci na nápravu, mohou ji skutečně efektivně využít. Můžou-li být „nástrojem nápravy“ psi, kteří sami potřebují pomoc, je to ideální situace. Ostatně, i v Česku psí útulky praskají ve švech..

Zdroj: theguardian.com