Korona-izolace a strach stojí za podivnými sny, odborníci vysvětlují význam těch nejčastějších

Podle statistik vyhledávání na Googlu se od počátku koronavirové pandemie znásobilo hledání hesla „Proč mám v poslední době divné sny“ až čtyřikrát. Podle vědců je pro podivně koronavirové snění ale vědecké vysvětlení, odborníci dokonce identifikovali několik základních témat, která se ve snech objevují nejčastěji, a objasnili, co znamenají.

I když si možná myslíte, že sami žádné sny nemáte, opak je pravdou. Sní totiž úplně každý. Důležitá je ale kvalita spánku – čím lépe spíme, tím je nižší pravděpodobnost, že si sny zapamatujeme. Jelikož kvalitu spánku nyní mnohem více než obvykle narušuje stres a nervové vypětí, je jasné, že lidé hůře spí a mnohem častěji si pamatují, co se jim zdálo. A bohužel to nejsou žádné „růžové sny“ – prakticky všechny obavy o zdraví vlastní i zdraví blízkých, stejně jako např. o práci či finance, se totiž do snů promítají a mění je nezřídka přímo v „noční můry“.

„Potřeboval jsem se vyléčit z homosexuality, abych nešel do pekla. Jiní kolem mě tvrdili, že se jim to podařilo,“ říká Don Hall, který poznal muka konverzní terapie8. 6. 2021

„V noci sníme o tom, nač nemůžeme myslet a co nemůžeme cítit během dne. A právě teď se v naší každodenní realitě děje mnoho doslova nemyslitelných věcí,“ popisuje klinická psycholožka Emily Anahalt s tím, že mnozí navíc cítí bezmoc či dokonce vinu za smrt všech těch, kteří jsou vystavení nebezpečí např. v nemocnicích, pečovatelských domech, ale i v obchodech. „Naše emoce nemají kam jít – kam tedy směřují? Objevují se v našich snech, maskované symboly a metaforou,“ doplnila.

Kdo se někdy zajímal o lidské sny, ví, že snová symbolika je navíc docela univerzální – i proto existují k jejímu výkladu také snáře. A tak i v době koronavirové se lidem zdají v základu velmi podobné věci. Které to jsou a co znamenají?

Smrtící veřejné a(tra)kce

Lidé se dnes ve snech mnohem častěji vydávají na veřejná místa, kam reálně nemohou. Bohužel ani tehdy neschází koronavirový podtext. „Každý den se mi zdá něco podobného, jsem ve Vegas, v kině, na večírku…a mé děti tam běhají a všeho se dotýkají,“ to je jeden z mnoha snů na podobné téma. „Máme oslavu a najednou je u nás spousta hostů, jednou slavíme narozeniny, jindy je to svatba, konec je vždy stejný – křičím, že všichni musí pryč, jinak umřou,“ variuje podobné téma další snílek.

Odborníci se shodují, že podobné sny se zdají lidem, kteří mají obavu o to, jak koronavirus ovlivní lidstvo v hromadné perspektivě. Tematizují život a smrt – i proto se nezřídka ve snech objevují právě oslavy narozenin (což je symbolika pro odpočet blížící se smrti) nebo svatby (na nichž pro změnu zaznívá „dokud nás smrt nerozdělí“).  Obdobně sny, v nichž se objevují zábavní parky, odkazují k dětství, době bezstarostnosti – což naznačuje, že lidem schází svobody, které jako děti považovali za samozřejmé.

Popkulturní sny – „Boj o přežití“

Některým se zdá, že jsou účastníky soutěže o přežití na pustém ostrově, jiní si ve snu rovnou na vlastní kůži zkouší Hunger Games či se ocitají v ději Walking Dead. O přežití lze však bojovat i mimo filmové a seriálové rámce – někteří tak utíkají před tsunami, další čelí tornádu. To vše jasně symbolizuje valící se destrukci.

„Svět, jaký jsme znali, dospěl ke svému konci, přesně takové to bylo ve Walking Dead – i COVID-19 vyvolává mnoho otázek a sny, v nichž se objevují scénáře tematizující boj o přežití, slouží k budování naděje, připravenosti i stability,“ tvrdí psycholog Singh Bais. Ti, kdo sní v podobné linii, pak podvědomě také hledají ´lék´ na kupící se problémy.

Není jídlo!

„V mém snu do domů pronikali Stormtroopeři a sbírali od všech jejich zásoby Pepsi – byla to totiž nezbytná složka pro vytvoření vakcíny na COVID-19,“ popisuje jeden ze snílků. A další se přidávají s obměnami karanténních pobytů v domovech, kde již nezůstala ani kůrka. Prostě došlo jídlo.

„To, že někdo od lidí sbírá různé typy potravin, odráží strach z toho, že lidstvu se najednou nebude dostávat věcí, které v životě chtějí a potřebují,“ popisuje Carla Marie Manly, autorka kniha Radost ze strachu. A pokud se ve vašich snech objevují Stormtroopeři nebo kdokoliv, kdo vám bere jídlo či pití, tento stav odráží podráždění z mnoha vládních omezení, která se někomu mohou zdát přehnaná a invazivní.

Italské ostrovy se staly cílem sexuálních poutníků. Zdejší klima je prý afrodiziakální a působí na sexuální výkonnost i plodnost21. 7. 2021

Korona-snář by pak ještě mohl zahnout scénáře, v nichž se objevují různé záhadné postavy vystupující ze stínů (=neuchopitelnost nemoci) či kontrasty mezi divadelním jevištěm a hledištěm – konkrétně takové sny odkazují k tomu, že současný stav je spíše „show“ než skutečným životem a ten, komu se něco podobného zdá, čeká, až se spustí opona a noční můře bude konec. V to ostatně věří i ti, kterým se o „normálním světě“ jen nezdá…

Zdroj: health.com, psychologytoday.com, huffpost.com