
Zákaz vycházení využili v Polsku pro prosazení zákona o zákazu potratů. Poláci ale našli novou formu protestů
Polsko je všeobecně známo jako země katolická a konzervativní. Nikoho tedy nepřekvapí, že LGBT lidé v tamních podmínkách nenachází příliš zastání. Ovšem ani ženy to nemají jednoduché. Strana Právo a spravedlnost chce totiž prosadit zákon, který omezí jejich přístup k potratům. V zemi přitom již poměrně přísná interrupční legislativa platí, novinkou ovšem je, že by potrat měl být zapovězen i v případě, kdy je již předem zřejmé, že plod bude poškozený. To je přitom prakticky jediný důvod, proč ženy v Polsku potraty podstupují (jinak tamní legislativa umožňuje interrupce, jen když je těhotenstvím ohrožen život matky, příp. když je početí důsledkem trestného činu).
Návrh zákona přitom vznikl již o tři roky dříve a polská vláda se jím zabývala, ovšem dle platných předpisů musí být projednán znovu. A když k tomu došlo poprvé, samozřejmě byly doprovodným efektem masové protesty. Nyní, když koronavirus zamíchal kartami a demonstrace se konat nemohou, polská vláda vycítila příležitost, projednat zákon by tedy měla do konce tohoto týdne.
„S ohledem na předchozí vývoj situace je zřejmé, že se vládě aktuální opatření a zákaz veřejného shromažďování hodí k tomu, aby tento zákon, který se již dříve setkal s masivním odporem, prosadila,“ shrnula Hillary Margolis, odbornice z lidsko-právní organizace Human Rights Watch s tím, že „polská vláda by se během probíhající pandemie měla zaměřit na ochranu zdraví a práv lidí, nikoliv na jejich další omezování.“ To si ostatně myslí i mnozí Poláci – ti se rozhodli vyjádřit nad připravovanou legislativou nelibost tak, jak jim to stávající situace umožňuje. Demonstrují tedy po svém, z domova, v rozestupech, stávají se sami živými billboardy...
Nový zákon zakazující potrat v případě poškozeného plodu je přitom stejně jako další kontroverzní předpis označovaný jako Stop pedofilii, jenž by de facto mohl kriminalizovat prakticky kohokoliv, kdo propaguje nebo schvaluje sexuální styk a jakékoliv jiné sexuální aktivity mezi nezletilými, výsledkem polské iniciativy, v jejímž rámci Poláci sesbírali na 100 000 podpisů, aby je vláda projednala. Novou legislativu pak kromě konzervativní vlády samozřejmě podporuje i množství náboženských skupin a také anti-LGBT organizací.
Problematika potratů přitom v Polsku patří mezi jedny z nejpalčivějších otázek – i když je ve velmi omezeném režimu potrat legální, ženy a dívky v praktické rovině naráží na nespočet překážek. Jednou z nich je i „klauzule svědomí“, kdy jsou těhotné, jež interrupci chtějí podstoupit, nezřídka „přemlouvány“, aby si dítě nechaly.
Polská vláda je zároveň dlouhodobě terčem kritiky EU ale i organizací, které se zaměřují na práva žen či práva LGBT lidí. „Znemožnění přístupu k potratům a komplexní sexuální výchově, která je součástí zákona Stop pedofilii, nikoho nechrání. Naopak se tak zvyšují pouze kritické zdravotní důsledky pro polské občany. Chaos a úzkost kolem nemoci COVID-19 by nikdo neměl využívat k prosazování nebezpečné legislativy,“ shnula Margolis.