Režisér Roman Němec chystá celovečerní gay film. V jedné z hlavních rolí se objeví i Daniel Krejčík

Českou filmovou scénu zanedlouho obohatí zajímavý celovečerní gay film Kam motýli nelétají, jehož premiéra je plánována na podzim 2021 a ve kterém se objeví známí herci jako Daniel Krejčík, Jiří Vojta, Jaroslav Dušek, Jakub Krejča, Simona Babčáková, Klára Melíšková, Martin Myšička a řada dalších. V mnoha ohledech jde o ojedinělý projekt, především tématem a prostředím. My jsme si o chystaném filmu povídali s autorem scénáře a režisérem Romanem Němcem.

Romane, můžete nám na začátek alespoň ve zkratce prozradit, o co ve filmu půjde?

Hlavními hrdiny příběhu jsou dvě poměrně vyhraněné postavy – devatenáctiletý student gymnázia Daniel a jeho mladý třídní učitel Adam. Daniel je tak trochu rebel, přestože je nadprůměrně inteligentní, nechtějí ho pustit k maturitě, protože dělá jenom věci, které mu dávají smysl. Školní povinnosti mezi ně rozhodně nepatří. Lakuje si nehty, dává na odiv svoje nekompromisní postoje, nemá žádné přátele. Tělocvikář Adam je gay, což ovšem k nelibosti svého partnera Davida ve škole i okolí úzkostlivě tají.

FOTO: Transgender lidé vlastními těly mění módní průmysl. Světového věhlasu dosáhla i trans-modelka z Česka23. 5. 2020

Celkem poklidný život na malém městě se oběma hlavním hrdinům radikálně změní v okamžiku, kdy se Daniel ztratí při nočním přesunu lesem na školním výletě. Adam se ho vypraví hledat. Nedopatřením oba uvíznou v obrovském jeskynním komplexu, ze kterého se snaží zachránit. Najednou oba zjišťují, že všechny ty problémy, spory, ale i pravidla a konvence, které se ještě před pár dny zdály tak strašně důležité, najednou ztratily smysl. Pokud chtějí najít cestu ven, musí nejprve najít cestu sami k sobě.

Kde jste se tímto příběhem inspiroval?

Všechny věci, co jsem kdy napsal, přirozeně hodně čerpají z mého života, prožitků a zkušeností. Téma hledání sebe sama, začlenění se a vlastní identifikace, je mi hodně blízké.

Můžeme tedy zmínit, na koho film primárně cílí?

Film Kam motýli nelétají do velké míry zkoumá, co se musí stát, abychom byli ochotni vystoupit ze svých bublin a podívali se na svůj život z většího nadhledu. Jakési bezpečné komfortní bubliny si vytváříme víceméně všichni. Pečlivě si vybíráme, s kým budeme o čem komunikovat, abychom náhodou neslyšeli něco, co zrovna nechceme, pomocí sociálních sítí si vytváříme vylepšené obrazy sebe sama, za které se rádi schováváme, odmítáme všechno, co odporuje našemu pohledu na svět. Vytváříme si svůj prostor, který nás má chránit. Díky tomu ale postupně ztrácíme schopnost vnímat realitu, uzavíráme se a vzdáváme se šance svůj život jakkoliv obohatit. Myslím, že tenhle film bude pro každého, kdo je ještě ochoten podívat se alespoň na chvilku na svět bez předsudků.

Předsudky. Právě ty v životě doprovází téměř všechny gaye. Jak moc se ve filmu bude gay tematika objevovat?

Gay téma je v tomto filmu naprosto zásadní a line se celým příběhem. Ať už v úvodní expozici, kde divák poznává Adama a jeho život s partnerem Davidem, tak pak samozřejmě v nosné části příběhu. Ale nechci spojlerovat, takže prozrazovat, co se bude odehrávat mezi Adamem a Danielem během jejich vynucené izolace, samozřejmě nebudu.

Chcete tímto filmem alespoň šířit osvětu a jakýmsi způsobem podpořit LGBT komunitu?

Mám za to, že filmy a seriály hrají v procesu jakési kultivace vztahu většinové společnosti k LGBT komunitě významnou roli. Podíváme-li se na světové žebříčky návštěvnosti kin, zjistíme, že na filmy s gay tématem chodí dneska především mainstreamový divák. A jen těžko budeme hledat nějaký novodobý seriál Netflixu, HBO a dalších společností, ve kterém by nebyla alespoň jedna z postav příslušníkem LGBT komunity. Myslím, že je čas, aby se tématem začala zabývat i česká kinematografie. Samozřejmě si nedělám iluze o tom, že by jeden český film přesvědčil všechny místní homofoby, že nepředstavujeme žádnou hrozbu, ale čím více budeme téma odkrývat, tím lépe.

Máte tedy pocit, že je na to český divák připraven?

Náš zkušený dramaturg Martin Bezouška mě přesvědčuje o tom, že divák především pozná, kdy je filmová výpověď poctivá a upřímná. A pak je připraven akceptovat i případný odlišný pohled. Zkouším mu v tom věřit.

Čím a jak tedy chcete oslovit heterosexuály?

S dramaturgem jsme si ujasnili hned na začátku, že určitě nechceme dělat film jen pro komunitu. Tenhle příběh je hlavně o lidskosti, a jak já s oblibou říkám, člověčí komplexnosti. Myslím, že se v něm velmi dobře najde každý, kdo se kdy ve svém životě cítil ztracený. Ať už v jakémkoliv slova smyslu.

V hlavních rolích se objeví například Daniel Krejčík, Jirka Vojta a další. Proč jste zvolil zrovna tohle obsazení?

S Danielem jsme měli původně dělat jiný film – Osudové mimoběžky. Ten byl velmi ambiciózní, měl se odehrávat v prostředí klasické hudby. Státní fond kinematografie ale bohužel nakonec vývoj tohoto projektu nepodpořil a z realizace sešlo. V té době jsem už Daniela znal z divadla a věděl jsem, že je to mimořádně talentovaný herec. Motýly jsem pak psal už s tím, že hlavní postava je právě pro Daniela. Jeho hereckým partnerem je v tomto filmu Jiří Vojta. Jirku znám také velmi dobře a mám ho rád jako skvělého herce i člověka. S ním jsem pracoval na filmu O otci, za který pak získal několik hereckých cen na mezinárodních filmových festivalech. V dalších rolích se objeví Jakub Krejča jako partner Adama, Jaroslav Dušek jako ředitel gymnázia, Simona Babčáková jako rázná učitelka, Klára Melíšková s Martinem Myšičkou jako rodiče Daniela a řada dalších.

Kde všude se bude film natáčet?

Příběh začíná na malém městě. Pro úvodní expozici jsme nakonec vybrali Kadaň, která je pro náš záměr ideální. Je to krásné město s mnoha specifickými exteriéry jak v historickém centru, tak novodobých úpravách.

Velká část příběhu se však bude odehrávat i v jeskynních komplexech?

Přesně tak. Nosná část příběhu je zasazena do obrovského jeskynního komplexu, plného labyrintů spletitých chodeb, velkých dómů, hlubokých propastí a vodních toků. Nápad na jeskyně nebyl prvoplánový, záměrem bylo vytvořit jakýsi paralelní svět tomu našemu pozemskému. Svět, ve kterém je všechno tak nějak jinak a který umožní vidět věci z jiné perspektivy. Nakonec jsme takový svět objevili v podzemí, takže paradoxně naši hrdinové prozřou v prostředí absolutní tmy a nadhled získají hluboko pod povrchem země. Do projektu se aktivně zapojila Správa jeskyní České republiky i čeští speleologové. Jako vůbec první bychom měli natáčet i v nepřístupných jeskynních prostorách na střední Moravě a dále pak v Moravském krasu. Je to technicky nesmírně náročné, nicméně vizuálně naprosto fascinující. Třeba Olomoucký dóm v Javoříčských jeskyních, to je prostě Hollywood. Jen bez polystyrénu, takže když upadnete, víc to bolí. Součástí našeho podzemního světa je i stará zapomenutá štola. Tu jsme našli v Jáchymově.

Petr (43): „Adoptovali jsme s partnerem romského chlapečka. Kvůli reakcím v Česku jsme se přestěhovali do zahraničí“20. 6. 2020

Jak moc náročné je sehnat peníze na produkci takového filmu?

Peníze ještě nemáme všechny, ale věřím, že všechno dobře dopadne. Situaci samozřejmě nenahrávají ani očekávané negativní ekonomické dopady současné epidemiologické situace, už teď jsme o dva zdroje financování přišli. Film vzniká v produkci hlavních tvůrců s příspěvkem partnerů, především společností Rocknet a outdoor značky Loap. Jak už jsem zmínil, projekt podporuje i Správa jeskyní České republiky, dále pak město Kadaň, hornické Muzeum Sokolov, legendární hotel Skalní mlýn v Blansku a penzion U Karla IV. v Kadani, kde budeme mít ubytované herce a štáb v době natáčení. Kampaň pak podpořil i CineStar a iniciativa S barvou ven.

Na financování se ptám záměrně, rozhodl jste se totiž film realizovat ve vlastní produkci, bez podpory státu. Jaký je k tomu důvod?

Tenhle projekt začal vznikat v době, kdy jsme se dozvěděli o tom, že Státní fond kinematografie nepodpoří vývoj filmu Osudové mimoběžky. Měli jsme už nasmlouvaný štáb a řadu dalších věcí, které by přišly vniveč. Rozhodl jsem se proto napsat jinou, produkčně jednodušší věc a zrealizovat ji bez fondu.

Aktuální informace k přípravě tohoto filmu můžete sledovat na webu www.motyli-film.cz.

Zdroj: Roman Němec, Foto: Archiv Roman Němec