Koronavirové Velikonoce bez koledování aneb zkuste Živnostnický půst či Zmrtvýchstání s prezidentem

Letošní Velikonoce budou trochu jiné než obvykle. Z důvodu celosvětové pandemie koronaviru budou bohužel (pro některé bohudík) i přes svátky platit omezení vyplývající z vládního nařízení. Většina Čechů tak bude velikonoční svátky slavit pouze se členy domácnosti.

Koledníci mají utrum

„Policie bude o Velikonocích provádět hlídkovou činnost, ale spoléhám na to, že si lidé uvědomují, že na pomlázce vystaví riziku sebe i okolí. Totéž platí o otevírání koledníkům. Kdybych byl na Velikonoce doma, také nikomu neotevřu a nebudu riskovat nákazu,“ uvedl na jedné z posledních tiskových konferencí ministr vnitra a šéf Krizového štábu Jan Hamáček.

Claudie (28): „Dříve jsem hodiny brečela ve svém pokoji, dnes se pořád směju. I když mám invalidní důchod 3. stupně, jsem za to vděčná“2. 6. 2020

Objeví-li se i přes aktuální omezení pohybu koledníci u vašich dveří, nemusíte jako každý rok chodit po špičkách a dělat, že nejste doma. Klidně si na dveře vyvěste cedulku s nápisem „ZAVŘENO – KORONAVIRUS“. Současná nařízení tak pravděpodobně potěší všechna děvčata, která se nemusí bát dalšího velikonočního výprasku a vyrušujících návštěv.

Půst? Bez problému!

Dnes máme tzv. Zelený čtvrtek – mimo jiné také den poslední večeře Ježíše Krista (a pravděpodobně i několika z nás). V pátek nás čeká tzv. Velký pátek, chcete-li den soudu a ukřižování Ježíše Krista, ale také den největšího půstu. Patříte-li mezi OSVČ, lidi činné v kultuře, gastronomii a několika dalších oborech, pravděpodobně budete při pohledu na bankovní účet půst dodržovat trochu déle, proto můžou být velikonoční svátky skvělou příležitostí, jak začít.

David (Vlasta Wild) a Petr (Chi Chi Tornado). Jedny z nejznámějších travesti umělkyň v Česku o tom, jak šíří osvětu o LGBT komunitě i v nejmenších městech a vesnicích10. 7. 2020

Špagetová pizza

Jedna z nejpopulárnějších velikonočních tradic – malování vajíček – je letos v ohrožení. Z mnoha měst totiž lidé hlásí, že v obchodech chybí bílá vajíčka. Lidé jsou rádi, že vůbec mají možnost nějaká vajíčka koupit, natož snad aby byla k dispozici bílá, která jsou na malování vhodná. Proto letos vyzkoušejte něco trochu jiného.

Patříte-li do skupiny lidí, kteří se vehementně připravili na přicházející apokalypsu, můžete se určitě těšit ze svých obrovských zásob trvanlivých potravin v čele s těstovinami. Pokud byste se jich chtěli zbavit a zároveň v těchto těžkých časech trochu podpořit a zavzpomínat na prosluněnou Itálii, můžete místo koledování a návštěvy rodiny vyzkoušet jeden zajímavý recept – špagetovou pizzu. Kdo jiný by něco tak originálního mohl vymyslet než Láďa Hruška. Instrukce najdete ve videu níže:

Zmrtvýchvstání v neděli

Pokud vám připadá, že jste v poslední době moc neslyšeli o prezidentu Miloši Zemanovi, bude to pravděpodobně tím, že se připravuje na Slavnost Zmrtvýchvstání páně, jak na svém twitterovém účtu uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Také to ve vás vyvolává jistou spojitost?

Pokud tedy nemáte stanovený program, můžete Boží hod velikonoční strávit ve společnosti našeho prezidenta.

Velikonoční pondělí

Právě Velikonoční pondělí je tím dnem, kdy se koledníci vydávají do ulic a navštěvují své známé a sousedy. Ačkoliv se vláda nechystá nijak posílit hlídky policie, všichni by ve svém zájmu měli dodržovat omezení pohybu a s nikým se nestýkat.

Co se týče dřeva, ze kterého jsou většinou vyrobeny i velikonoční pomlázky, na něm je virus schopen přežít klidně až tři dny, nehledě na to, jak byste ho neustálým mrskáním ještě více rozšířili do okolí. Spojte se tak s vašimi blízkými raději na dálku a zůstaňte v bezpečí!

Závěrem…

Hody hody doprovody,

roušku nasaď podle módy.

Na rozkvetlá úbočí,

čínská chřipka útočí.

Prymula je však muž činu,

v příštím roce už jen rýmu.

Hezké Velikonoce přeje redakce LUI.

Zdroj: YouTube, Twitter, ČTK, Foto: iStock