Zemřela Tereza Spencerová, jedna z prvních českých transaktivistek a zakladatelka TransFora

Pokud by měl být někdo označen za „pionýra“ (či spíše pionýrku) českého transaktivismu, byla by to jistě novinářka Tereza Spencerová. Ta dle informací přátel na sociálních sítích v pondělí náhle podlehla selhání srdce. Bylo jí 55 let.

Ačkoliv o kvalitách Terezy Spencerové jako novinářky se někteří přou (získala mj. Krameriovu cenu, již udílí Asociace nezávislých médií paradoxně spojovaná s osobnostmi stojícími za nejznámějšími českými dezinformačními weby, a někteří kolegové ji označovali za nedůvěryhodnou), rozhodně jí nelze upřít to, že se své práci věnovala s plným nasazením (jako první české novinářce jí poskytl rozhovor např. Bašár Asad) a také se významně vepsala do historie českého trans aktivistického hnutí. Již v roce 1998 podstoupila změnu pohlaví a stála také u zrodu českého občanského sdružení TransForum, které bylo průkopnické nejen v rámci ČR ale celé střední a především východní Evropy.

Petra a Michael již 16 let provozují swingers klub. Jak se v tomto oboru podniká a co se za zdmi klubu děje?22. 5. 2020

"Univerzální mustr na to, jak se vypořádat s tím, že se člověk necítí dobře ve svém těle, neexistuje. Někteří z těch, kteří si nechávají změnit pohlaví, projdou obdobím změny i následným životem jako nůž máslem. Jiní se až do smrti potýkají s problémy," uvedla Spencerová v jednom z dřívějších rozhovorů. O své změně pohlaví dokonce napsala knihu Jsem tranďák, která byla na českém trhu v pořadí teprve druhou, která o tématu transgenderu pojednávala (první byla kniha Monika Němcová – Míla Němců – Robert Němec). Jelikož Spencerová měla z předchozího vztahu syna, v roce 2003 o ní Andrea Majstorovič také natočila dokument Zpověď matky, která byla otcem.

O okolnostech úmrtí Terezy Spencerové informovali její přátelé na sociálních sítích.

 

S operativní změnou pohlaví se lékařská věda začala poprvé vypořádávat téměř před sedmdesáti lety. Tedy – nepočítáme-li Einara Wegenera, který změnu pohlaví podstoupil v roce 1930, avšak neúspěšně. Jeho story se o mnoho desetiletí později stala předlohou pro knihu Davida Ebershoffa, Dánská dívka, a také stejnojmenný film. První úspěchy však věda se změnou pohlaví zaznamenala až později, v roce 1953, tehdy se stal prvním mediálně známým mužem, který se stal ženou, George Jorgensen. I v tomto případě se však jednalo spíše o experiment a ti, kdo tranzicí v dané době prošli, nezřídka čelili nejen mnoha dalším zdravotním problémům, ale také odmítnutí okolí. Historicky první změna pohlaví na českém území však proběhla ještě dříve – v roce 1942, tehdy ale lékaři provedli zákrok ženě, která se cítila být mužem.

V dnešní době v Česku tranzicí prochází několik desítek lidí ročně, medicína navíc již významně pokročila, především v případě MtF (male-to-female), tedy tranzice z muže na ženu, dokáže prakticky zázraky. Naopak FtM (female-to-male), tedy tranzice z ženy v muže, zůstává stále jistou výzvou, a to zejména s ohledem na rekonstrukci pohlavích orgánů. Podle údajů Transfóra pak v Česku žije také mnoho translidí, kteří svůj stav nijak neřeší (odhadem se jedná až o 30 000 osob s různou mírou pociťované transsexuality).

Herec Štěpán Tuček (21): „Kvůli obezitě jsem zažíval šikanu. Během hodin tělocviku jsem se tajně převlékal na záchodech. Styděl jsem se za sebe“8. 6. 2020

Ačkoliv až do roku 2018 byla transsexualita klasifikována jako duševní porucha, Světová zdravotnická organizace  ve svých materiálech, které vstoupí v platnost v roce 2022, uvádí, že translidé jednoduše pociťují nesoulad mezi vlastní genderovou identitou a biologickým pohlavím – daný stav je tak „genderovou neshodou“. Díky této změně náhledu (a vyškrtnutí ze seznamu nemocí) lze dále pracovat na destigmatizaci translidí a prosazovat jejich práva – např. nepodmiňovat změnu pohlaví sterilizací tak, jako je to prozatím i v Česku.

Jak potom náhled na změnu pohlaví ze strany okolí a také vlastní sžití se s novým tělem shrnula sama Spencerová ve své autobiografii, „Jsem tou nejlepší ženou, jakou mohu být, aniž bych tím nějak omezovala své ego, a jak říká moje kamarádka Milka – tak to ber, nebo nech být…“ 

Zdroj: FB, translide.cz, lupa.cz