Nenechte se napálit na první pohled skvělými vychytávkami do kuchyně. Mnohé z nich nefungují

Pravděpodobně jste již někdy při prohlížení sociálních sítí narazili na krátká zrychlená videa, která se věnují vaření a dalším vychytávkám (teď nemáme na mysli Láďu Hrušku), které můžete použít v kuchyni. Pokud se vám nedaří některý z receptů zrealizovat i u vás doma, chyba možná nebude na vaší straně.

Čím lákavější video, tím více kliknutí a tím více peněz

V první řadě je potřeba říci, že videa, která velmi často pocházejí ze zahraničí a v jejichž titulcích se píše něco jako „life hacks“ či „kitchen hacks“ (v překladu tzv. „vychytávky“), vypadají na první pohled opravdu lákavě a dokonale a těžko od nich odtrhnete oči.

Jak se žije bezdomovcům v Praze? Andrej (62) si s dalšími bezdomovci vybudoval útulné místo pod Hlávkovým mostem, které vás možná překvapí20. 6. 2020

V několika sekundách vám většinou představí postup, jak vytvořit unikátní dezert či jiné chutné jídlo, které vypadá jako z magazínu. Problém však přijde ve chvíli, kdy se dle návodu pokusíte něco podobného skutečně sami vyrobit. U některých vychytávek brzo zjistíte, že jsou zkrátka neproveditelné.

Lidé tato videa natáčí, aby nasbírali co nejvíce sledujících a co nejvíce zhlédnutí, díky kterým pak například na YouTube získávají podíl peněz z reklamy. Vzhledem k tomu, že některá taková videa mají i stamiliony zhlédnutí, nebude se jednat o zrovna malou částku.

Mateřství jako životní poslání: Čemu čelí dobrovolně bezdětné ženy?23. 5. 2020

Jedním z nejznámějších YouTube kanálů, který se takovým videím věnuje, je například 5-Minute Crafts, který oplývá téměř 66 miliony odběratelů. Líbivé video s vychytávkami do kuchyně tak může vypadat třeba takto:

Ne všechno funguje

Je pravda, že některé vychytávky vám mohou v kuchyni pomoci a můžete díky nim vyzkoušet nové zajímavé recepty. Často se však ve videích objeví i neskutečné hlouposti. A právě ty se snažil v jednom ze svých videí odhalit reportér televize BBC Chris Fox. Ten vyzkoušel třeba zajímavý dezert, výrobu „gumídkového dezertu“ či proměnu kukuřice v popkorn. Sami se podívejte, jak se mu to (ne)povedlo.

Nevěřte všem reklamám

Když už jsme u toho „podvádění“, tak trochu nás svou reklamou klamou (ano, ještě jednou se zaměřte na konec slova reklama) i samotné restaurace či potravinové společnosti. V dalším videu uvidíte, jak přesně vzniká reklama na vámi oblíbené jídlo a jak tohle jídlo poté vypadá ve skutečnosti.

Zachovejte proto chladnou hlavu a když se vám nějaký recept, který uvidíte ve videu, ani na několikátý pokus nepovede, pravděpodobně nebude úplně stoprocentně založený na pravdě.

Zdroj: YouTube, BBC, iStock