
Nenechte se napálit na první pohled skvělými vychytávkami do kuchyně. Mnohé z nich nefungují
Čím lákavější video, tím více kliknutí a tím více peněz
V první řadě je potřeba říci, že videa, která velmi často pocházejí ze zahraničí a v jejichž titulcích se píše něco jako „life hacks“ či „kitchen hacks“ (v překladu tzv. „vychytávky“), vypadají na první pohled opravdu lákavě a dokonale a těžko od nich odtrhnete oči.
V několika sekundách vám většinou představí postup, jak vytvořit unikátní dezert či jiné chutné jídlo, které vypadá jako z magazínu. Problém však přijde ve chvíli, kdy se dle návodu pokusíte něco podobného skutečně sami vyrobit. U některých vychytávek brzo zjistíte, že jsou zkrátka neproveditelné.
Lidé tato videa natáčí, aby nasbírali co nejvíce sledujících a co nejvíce zhlédnutí, díky kterým pak například na YouTube získávají podíl peněz z reklamy. Vzhledem k tomu, že některá taková videa mají i stamiliony zhlédnutí, nebude se jednat o zrovna malou částku.
Jedním z nejznámějších YouTube kanálů, který se takovým videím věnuje, je například 5-Minute Crafts, který oplývá téměř 66 miliony odběratelů. Líbivé video s vychytávkami do kuchyně tak může vypadat třeba takto:
Ne všechno funguje
Je pravda, že některé vychytávky vám mohou v kuchyni pomoci a můžete díky nim vyzkoušet nové zajímavé recepty. Často se však ve videích objeví i neskutečné hlouposti. A právě ty se snažil v jednom ze svých videí odhalit reportér televize BBC Chris Fox. Ten vyzkoušel třeba zajímavý dezert, výrobu „gumídkového dezertu“ či proměnu kukuřice v popkorn. Sami se podívejte, jak se mu to (ne)povedlo.
Nevěřte všem reklamám
Když už jsme u toho „podvádění“, tak trochu nás svou reklamou klamou (ano, ještě jednou se zaměřte na konec slova reklama) i samotné restaurace či potravinové společnosti. V dalším videu uvidíte, jak přesně vzniká reklama na vámi oblíbené jídlo a jak tohle jídlo poté vypadá ve skutečnosti.
Zachovejte proto chladnou hlavu a když se vám nějaký recept, který uvidíte ve videu, ani na několikátý pokus nepovede, pravděpodobně nebude úplně stoprocentně založený na pravdě.