RŮŽOVÝ PÁTEK: Ámen s Eurovizí a koronavirus, který ohrožuje rodinu víc než všichni gayové dohromady

Svět není růžový, zejména když se na něj díváme „duhovými brýlemi“. Týdenní souhrn LGBT událostí je tu.

Ať se nám to líbí, nebo ne, pandemie koronaviru ovlivňuje život na všech jeho úrovních. Mění svět kultury, ale samozřejmě i běžný chod společnosti.

Zákaz shromažďování, to je důvod, proč „pod stůl“ padá nespočet kulturních akcí, a to jak těch lokálních, tak i nadnárodních. Soutěž Eurovize není výjimkou – i tu se organizátoři rozhodli zrušit, a tak celý svět přijde o pravidelnou přehlídku bizaru, které zejména v posledních letech vévodí umělci, o nichž jste nikdy dříve neslyšeli a s velkou pravděpodobností časem už ani neuslyšíte.

Pořád je ale lepší být ochuzen o celoevropskou písňovou estrádu než o kompletní znění ústavy, jejíž vládní přijetí máte chválit vlastním hlasem. Přitom přesně to se očekává v Rusku, které přistoupilo k největší změně v ústavě v historii země. A co že se ruská vláda rozhodla změnit? Definici manželství. Ačkoliv Putin je svrchovaným vůdcem, rozhodl se, že nechá národ o této již přijaté změně, jejíž podstatou je definice manželství jako svazku ženy a muže – také „hlasovat“. Samozřejmě již nyní je veřejným tajemstvím, jak celé referendum dopadne. Co na tom, že Rusové se před jeho konáním s kompletním zněním ústavy vůbec neseznámí a budou mí k dispozici jen zveřejněné výňatky…Nemohli by se nakonec tímto principem inspirovat i organizátoři Eurovize?

Je čas přidat do češtiny nové zájmeno? Nebinární lidi mrzí, že s nimi jejich mateřský jazyk nepočítá11. 8. 2020

Rodina a její podoba však zdaleka netrápí jen Vladimira Putina.  „Správná podoba rodiny“ je vlastně podobně žhavým tématem jako sám koronavirus. Právě o fiskálních opatřeních souvisejících s koronavirovou epidemií tak hlasoval americký kongres a republikánský kongresman Andy Biggs byl spolu se svými dalšími kolegy republikány radikálně proti. Balíček totiž zahrnuje podporu „rodin“, mezi něž byly krom rodičů samoživitelů zahrnuty i gay a lesbické páry. „Zákonodárci poprvé redefinovali rodinu ve federálním zákoně, který je součástí federální legislativy,“ prohlásil Biggs.

Inu, pan Biggs může zajásat – jak naznačují některé americké studie, koronavirus mnohem více na životě ohrožuje právě příslušníky LGBT komunity. Ti totiž nezřídka čelí v rámci zdravotnictví ve Státech mnoha překážkám, nemluvě o tom, že také ve vyšším procentu než populace heterosexuální kouří cigarety. A jelikož koronavirus napadá plíce (a libuje si v těch poškozených), matematika je to snadná. Až koronavirus v USA udeří v plné síle, možná bude mír Andy Biggs o starost míň.

„Edukační stan s prsy, varlaty a dildy má vždy úspěch,“ říká zakladatelka projektu LOONO, který skrze cílenou edukaci zachraňuje životy4. 8. 2020

A kdo se pod tíhou koronavirové krize rozhodl ne/přehodnotit své názory? Náš veřejný ochránce práv – ochránce práv většiny – Stanislav Křeček. Zatímco by se mohlo zdát, že právě vypjatá situace by člověka mohla přivést ke smířlivosti a pochopení, že právě v podobných chvílích jsme si skutečně všichni rovni (a také do vzájemné pomoci se zapojujeme všichni bez ohledu na pohlaví, vyznání, národnost a samozřejmě i sexuální orientaci a genderovou identitu), ombudsman Křeček má stále jasno. Právě nyní bychom prý totiž – s odkazem na jeho někdejší text Lidská práva ve špatném počasí – měli konečně pochopit, co jsou skutečná základní lidská práva a jak by mohlo vypadat jejich omezování (protože to dle jeho názoru rozhodně není stav, kdy „někteří nevědí, jaké pohlaví si zvolit“). V tomto případě již nemáme slov.  A tak jen děkujeme a posíláme klíčenku...

A pokud se bojíte koronaviru, líbejte svaté. Ideálně s rouškou. Jedině tak budete v bezpečí.

 

Zdroj: Redakce