RŮŽOVÝ PÁTEK: Ámen s Eurovizí a koronavirus, který ohrožuje rodinu víc než všichni gayové dohromady

Svět není růžový, zejména když se na něj díváme „duhovými brýlemi“. Týdenní souhrn LGBT událostí je tu.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: Redakce / 20. 3. 2020

Ať se nám to líbí, nebo ne, pandemie koronaviru ovlivňuje život na všech jeho úrovních. Mění svět kultury, ale samozřejmě i běžný chod společnosti.

Zákaz shromažďování, to je důvod, proč „pod stůl“ padá nespočet kulturních akcí, a to jak těch lokálních, tak i nadnárodních. Soutěž Eurovize není výjimkou – i tu se organizátoři rozhodli zrušit, a tak celý svět přijde o pravidelnou přehlídku bizaru, které zejména v posledních letech vévodí umělci, o nichž jste nikdy dříve neslyšeli a s velkou pravděpodobností časem už ani neuslyšíte.

Pořád je ale lepší být ochuzen o celoevropskou písňovou estrádu než o kompletní znění ústavy, jejíž vládní přijetí máte chválit vlastním hlasem. Přitom přesně to se očekává v Rusku, které přistoupilo k největší změně v ústavě v historii země. A co že se ruská vláda rozhodla změnit? Definici manželství. Ačkoliv Putin je svrchovaným vůdcem, rozhodl se, že nechá národ o této již přijaté změně, jejíž podstatou je definice manželství jako svazku ženy a muže – také „hlasovat“. Samozřejmě již nyní je veřejným tajemstvím, jak celé referendum dopadne. Co na tom, že Rusové se před jeho konáním s kompletním zněním ústavy vůbec neseznámí a budou mí k dispozici jen zveřejněné výňatky…Nemohli by se nakonec tímto principem inspirovat i organizátoři Eurovize?

3. 2. 2020Místo stanu kempovací kapsle aneb Ultramoderní kempování, které světu přinesli Slováci

Rodina a její podoba však zdaleka netrápí jen Vladimira Putina.  „Správná podoba rodiny“ je vlastně podobně žhavým tématem jako sám koronavirus. Právě o fiskálních opatřeních souvisejících s koronavirovou epidemií tak hlasoval americký kongres a republikánský kongresman Andy Biggs byl spolu se svými dalšími kolegy republikány radikálně proti. Balíček totiž zahrnuje podporu „rodin“, mezi něž byly krom rodičů samoživitelů zahrnuty i gay a lesbické páry. „Zákonodárci poprvé redefinovali rodinu ve federálním zákoně, který je součástí federální legislativy,“ prohlásil Biggs.

Inu, pan Biggs může zajásat – jak naznačují některé americké studie, koronavirus mnohem více na životě ohrožuje právě příslušníky LGBT komunity. Ti totiž nezřídka čelí v rámci zdravotnictví ve Státech mnoha překážkám, nemluvě o tom, že také ve vyšším procentu než populace heterosexuální kouří cigarety. A jelikož koronavirus napadá plíce (a libuje si v těch poškozených), matematika je to snadná. Až koronavirus v USA udeří v plné síle, možná bude mír Andy Biggs o starost míň.

11. 2. 202030denní transformace těla pro aktivní a zaneprázdněné muže

A kdo se pod tíhou koronavirové krize rozhodl ne/přehodnotit své názory? Náš veřejný ochránce práv – ochránce práv většiny – Stanislav Křeček. Zatímco by se mohlo zdát, že právě vypjatá situace by člověka mohla přivést ke smířlivosti a pochopení, že právě v podobných chvílích jsme si skutečně všichni rovni (a také do vzájemné pomoci se zapojujeme všichni bez ohledu na pohlaví, vyznání, národnost a samozřejmě i sexuální orientaci a genderovou identitu), ombudsman Křeček má stále jasno. Právě nyní bychom prý totiž – s odkazem na jeho někdejší text Lidská práva ve špatném počasí – měli konečně pochopit, co jsou skutečná základní lidská práva a jak by mohlo vypadat jejich omezování (protože to dle jeho názoru rozhodně není stav, kdy „někteří nevědí, jaké pohlaví si zvolit“). V tomto případě již nemáme slov.  A tak jen děkujeme a posíláme klíčenku...

A pokud se bojíte koronaviru, líbejte svaté. Ideálně s rouškou. Jedině tak budete v bezpečí.