Muž, který byl jako druhý na světě vyléčen z HIV, odhalil identitu: „Chci dát ostatním naději na uzdravení,“ říká

Zatímco svět žije epidemií koronaviru, dějí se i jiné věci. V pondělí tak svou identitu veřejně odhalil muž, který byl doposud znám jen jako tzv. „Londýnský pacient“. V minulosti byl pozitivně testován na přítomnost viru HIV, po absolvované léčbě nádorového onemocnění však virus z jeho krve zmizel. Nyní již rok a půl neužívá antiretrovirovou léčbu a známky onemocnění nevykazuje…Jaký je celý jeho příběh?

Bez ohledu na to, že dnešní medicína již v „léčbě“ HIV poměrně pokročila, na trhu stále není dostupný preparát, který by virus z těla (krve) dokázal zcela odbourat. Stávající terapie zahrnuje pravidelné užívání antiretrovirotik, která dokáží virus v krvi minimalizovat (až na nedetekovatelnou hranici, kdy pacient dále nákazu nešíří), kompletní vyléčení však přesto neumožňuje. Pouze ve dvou případech se pak podařilo HIV skutečně z těla eliminovat, přičemž však oba muži, kteří jsou dnes již zcela zdrávi, prodělali onkologické onemocnění a bylo nutné jim transplantovat kostní dřeň/kmenové buňky. To samozřejmě není ideální cesta, jak HIV pozitivní pacienty „léčit“, přesto však případy tzv. Berlínského a Londýnského pacienta dávají všem nemocným alespoň malou naději. Tu chce nyní šířit právě i Londýnský pacient, Adam Castillejo, který se za tímto účelem rozhodl odhalit svou identitu.

„Zbili mě, protože jsem gay“ nebo „jsem na vojenské misi“. Podvodné scénáře z gay seznamky již dorazily i do Česka25. 1. 2021

Čtyřicetiletý Castillejo poskytl v pondělí otevřený rozhovor New York Times a prozradil také, že s HIV žil od roku 2003. „Vzpomínám si na ten okamžik, když mi to lékaři řekli, v té době ještě byla diagnóza HIV často vnímána jako rozsudek smrti a mně bylo jen 23 let. Byl to děsivý a traumatický zážitek,“ popsal. A další děsivá nemoc jej ještě čekala. V roce 2012 mu byl totiž diagnostikován Hodgkinův lymfom. „Na to nikdy nezapomenu, byl to rozsudek smrti podruhé,“ doplňuje.

Ačkoliv si prošel peklem a dokonce zvažoval, že ve Švýcarsku podstoupí eutanasii, nakonec se díky příteli chytil poslední naděje. A tak absolvoval transplantaci kmenových buněk od dárce se specifikou mutací, vznikající bílé krvinky tak byly vůči HIV rezistentní. Když následně čekal na telefonát svého lékaře, vlastně čekal na vyřčení ortelu. Jaké pak bylo jeho překvapení, kdy se ve chvíli, kdy si myslel, že zemře, dozvěděl, že se pravděpodobně vyléčil i z HIV! „Zrovna jsem jel v autobuse snažil se tu informaci strávit, měl jsem takovou radost…a tam začala má cesta jako Londýnského pacienta,“ popsal. Již loni se ukázalo, že Castillejo je v remisi HIV, lékaři však ještě nebyli o jeho vyléčení plně přesvědčeni.

Pro samotného Castilleja bylo sledování zpráv o tom, že již druhý člověk na světě je v remisi HIV, přímo neskutečné. „Sledoval jsem televizi a když mluvili o Londýnském pacientovi a miliony lidí následně na tyto zprávy reagovaly a spekulovaly o jeho identitě, říkal jsem si – fajn, mluví o mně. Ale byl to velmi zvláštní pocit,“ uvedl k době, kdy se ještě rozhodl zůstat v anonymitě. Dle vlastních slov také intenzivně zápasil s tím, zda a kdy vůbec svou identitu zveřejnit vzhledem k pozornosti, která by mohla následovat. Dnes, když je již zřejmé, že HIV je z jeho těla definitivně pryč, ale názor změnil. „Jsem v jedinečné pozici, jsem velmi pokorný a chtěl bych být vyslancem naděje,“ dodal s tím, že si uvědomil, že jeho příběh nese také poselství optimismu.

Catillejo si již také založil e-mailovou adresu a pořídil si speciální telefonní číslo a profily na sociálních sítích pod označením „Londýnský pacient“. Je také v pravidelném kontaktu s druhým z HIV vyléčeným mužem. A je připraven se o svůj příběh podělit a předat kus naděje dál. „Nechci, aby si lidé mysleli, že jsem byl jakkoliv vyvolený, prostě se to stalo. Byl jsem na správném místě ve správný čas,“ shrnul Castillejo, který sice vyrostl ve venezuelském Caracasu, ale po rozvodu rodičů se s matkou přestěhoval do Londýna.

Fitness trend „fitspo“ motivuje miliony lidí, aby žili zdravěji. Má však i svou stinnou stránku2. 12. 2020

Pravdou ale je, že konkrétně transplantace kmenových buněk rozhodně není postup, který by byl pro pacienty s HIV vhodný, jedná se totiž o velmi invazivní a rizikovou metodu. Podle lékařů je však tento případ především důkazem, že vyléčení tzv. Berlínského pacienta (jehož identita je také známa, jedná se o Timothyho Ray Browna) nebyla náhoda a ani anomálie. I to alespoň pro začátek stačí. 

Zdroj: nytimes.com, theguardian.com, twitter