„Manipulovat lidi je tu snadné,“ říká gay z Polska. Symboly zla jsou svastika, jednorožec a Hello Kitty

Polsku vládne církev pevnou rukou. A její představitelé si dávají pozor na své chráněnce tak, aby náhodou nepropadli silám zla. Na tom by ještě nic tak extra špatného nebylo. Ovšem jak se zdá, „symboly zla“ mohou být skutečně rozmanité, a jak dodává jeden z námi dotázaných Poláků, který je sám gay (a pozor, také věřící), církev a její fanatičtí přívrženci se tu neštítí prakticky ničeho. Na druhou stranu to, co se nám v Česku může zdát jako docela neuvěřitelné, mnozí v Polsku přechází s náležitým nadhledem.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: Redakce / 10. 3. 2020

Situace v Polsku nás příliš v klidu nenechává. Představitelé státu i církve se otevřeně staví proti LGBT komunitě, ale např. i právům žen (interrupcím ne/zdar!). Třetina země je označena jako oblast, kde LGBT lidé nejsou vítáni. A jak naznačují snímky vývěsní plochy pořízené v polském městě Zakopane, na první pohled bychom řekli, že situace je vážná. Jak ale v jisté parafrázi místní dodávají, „nikoliv však zoufalá“. Náhodná sondáž pak naznačila, že podobné smýšlení je vlastní více LGBT lidem v Polsku, jednoduše již přestávají brát mnohé výroky militantních věřících vážně.

19. 2. 2020HIV pozitivní Lukáš o začátku a průběhu svého onemocnění

„Symbol sexuální volnosti, lesbické lásky, homosexualismu a skupinového sexu,“ stojí tak na vývěsce s varujícím titulem „Symboly zla a sekty“. Člověk by čekal nějaký skutečně ďábelský symbol, jaké je však jeho překvapení, když zjistí, že symbolem zla je jednorožec. A nejen on.

Poláci by tak měli zvážit např. to, zda budou nosit (nebo si na tělo nechají nedej bože vytetovat) symbol motýla (new age, čiré zlo!), symbol pacifistů a lidskoprávních aktivistů (slavná „muří noha v kruhu“) nebo zda své krky ozdobí egyptskými přívěsky známými jako ankh (nilský kříž totiž odkazuje k volnému výběru partnera, který může být i stejného pohlaví, a také k rituálním orgiím) nebo oko Horovo (které je ovšem zároveň symbolem Lucifera). A ve škodlivosti pak všechny tyto symboly směle konkurují svastice. „Myšlenky, daleko od křesťanských kořenů Evropy, stále více ovlivňují náš každodenní život,“ uvádí plakát na vývěsce s tím, že tématem se zabývá také polský Národní vzdělávací institut.

Ačkoliv výčet symbolů zla se může zdát do jisté míry ohromující, po provedeném dotazování spřátelených polských kontaktů můžeme jen zkonstatovat, že se v Polsku jedná o běžnou praxi, která vlastně nikoho moc nepřekvapuje. „Přiznávám, že takovou vývěsku vidím poprvé, ale římskokatoličtí fanatici si obvykle myslí, že všechna jiná náboženství a symboly jsou špatné. To ale u nás platí třeba i pro Hello Kitty a My Little Pony,“ dostalo se nám odpovědi, zda jsou „symboly zla“ v Polsku obecně známé. „Nevědomost probouzí strach, strach zase nenávist. Je mnohem jednodušší manipulovat s lidmi, kteří nemají dostatek nutných informací a nebo jednoduše jen slepě věří,“ dodal náš polský kontakt.

13. 2. 2020Transplantace stolice je skvělá léčba střev užívaná i v ČR. Jak probíhá a proč může vyléčit i jiné nemoci?

A jak je to s anti-LGBT zónami? Zatímco země směrem na západ jsou podobnou praxí zděšeny a např. jedno z francouzských partnerských měst Krakova tuto spolupráci vypovědělo, místní polské samosprávné celky si nyní hrají na oběti západního úpadku. A právě takto vše interpretují navenek. Jak jsme také zjistili od polských zdrojů, je docela vysoká pravděpodobnost, že vláda zatrhne některé plánované pochody hrdosti s argumentem, že naslouchá bezpečnostním opatřením Světové zdravotnické organizace kvůli koronaviru. Jen škoda, že s podobnou důkladností v Polsku nenaslouchají např. výtkám Evropské unie na adresu porušování lidských práv…

Na druhou stanu, i v Polsku existují světlé výjimky, např. Poznaň tak deklaruje, že je LGBT-friendly (čímž prý chce do jisté míry „popíchnout“  Varšavu).

Při internetovém průzkumu jsme pak variaci škodlivých symbolů našli i online, prohlédnout si je (preventivně) můžete zde.