Dvě třetiny Čechů by nevěru nikdy neodpustily, část z nich je však sama nevěrná

Nevěra ve vztahu není žádná příjemná věc. Pokud k ní dojde bez jakékoliv dohody partnerů, většinou mezi nimi zboří veškerou důvěru, kterou je mnohdy velmi těžké opět vybudovat. Jak nad nevěrou uvažují Češi a za jakých okolností jsou schopni ji odpustit?

Autor: Jan Witek / Zdroj: Facebook, STEM/MARK, bezpasaka, iStock / 6. 3. 2020

Na téma nevěry proběhlo nejen v zahraničí, ale i v Česku mnoho průzkumů. Zajímavostí je, že z nich většinou vyplynulo, že velká většina lidí by nevěru v žádném případě neodpustila, a to ani v tom případě, že se jí sama dopouští.

5. 2. 2020Aktuální interiérové trendy, které z vašeho domova učiní poklad

Jeden z takových průzkumů nedávno provedl server bezpasaka.cz. Toho se zúčastnilo až 1800 respondentů napříč celou Českou republikou. Výsledkem bylo, že více než 80 procent lidí nevěru odsuzuje, ale více než 40 procent všech respondentů svému partnerovi či partnerce někdy zahnulo. I mezi nimi se však našli tací, kteří by svému partnerovi či partnerce neodpustili. Pokrytectví je těmto lidem jednoznačně vlastní.

Pro některé může být překvapením, že se nevěra ve větší míře objevuje u osob v produktivním věku. Více než polovina nevěrníků byla ve věkové skupině 31–50 let, a to i přesto, že se většina lidí domnívá, že je nevěra spíše doménou těch, kdo jsou mladí a nevybouření. Zástupkyně serveru bezpasaka.cz Iva Dopitová však říká, že moc lidí nad padesát let dotazník nevyplnilo: „Překvapilo nás, že dotazník vyplňovali převážně lidé do 50 let. Starší generace prakticky odmítala průzkum vyplnit. Domníváme se, že jde o dopady někdejší výchovy, dříve se o tématech jako nevěra či prostituce prakticky nemluvilo.“

Průzkum zbořil i další z mnoha mýtů, který hovoří o tom, že častěji jednoznačně zahýbají muži. Nevěru v tomto průzkumu totiž překvapivě přiznalo o 5 procent více žen. „Ženy to často dělají pro zvyšování svého sebevědomí. Dlouhodobý efekt to ale nemá,“ uvedla Laura Janáčková ze sexuologického ústavu pražské Všeobecné fakultní nemocnice

Jak lidé vnímají nevěru u svého partnera?

Jen minimum těch, kteří jsou věrní, dokáže nevěru svému protějšku odpustit. Překvapivě ji ale neskousnou ani nevěrníci. Přestože sami zahýbají, nevěra partnera pro mnohé z nich bývá důvodem k rozchodu. Jen deset procent z nich nevěru partnerovi odpustí. Z průzkumu také vyplynulo, že daleko více je akceptován placený sex, oproti nějaké jednorázovce s někým z baru či udržování mileneckého vztahu.

Podobné výsledky potvrdil i další výzkum

Téměř totožné výsledky potvrdil i dřívější výzkum agentury STEM/MARK z roku 2016, kterého se účastnilo necelých 1000 respondentů. Z výsledků plyne, že svůj protějšek by po zjištění nevěry opustili tři z deseti lidí .

14. 2. 2020Nová cestovní kancelář, která vám umožní cestovat s celebritami

Tento průzkum mimo jiné ukázal, že alespoň jednou bylo nevěrných až 37 procent všech zadaných Čechů a Češek. U více než poloviny z nich se jednalo o jednorázový úlet, zatímco třetina nevěrných si chce milenecký poměr udržet co nejdéle. Každý pětadvacátý nevěrník či nevěrnice má současně víc milenek či milenců.

Ačkoliv většina respondentů byla heterosexuální orientace, šest procent zadaných mělo sex s osobami stejného pohlaví. Zde je zajímavostí, že čtvrtina lidí nepovažuje za nevěru, pokud je jejich muž podvádí s jiným mužem či žena se ženou.

Co na nevěru říkají čtenáři LUI?

Také názory čtenářů magazínu LUI se ve velké většině přibližovaly ke stejným výsledkům, které vycházely i v předchozích dvou zmíněných průzkumech. To, že by svému partnerovi či partnerce nevěru v žádném případě neodpustili, uvedlli diskutující ve dvou třetinách komentářů.

Jedním z komentářů je i ten od Jana W., který upozorňuje na to, že nevěra je zkouška, která může vztah posunout dál: „Nevěra je zkouška, kterou když vyřešíte, posunete svůj vztah dál. Pokud spolu chcete oba být i nadále, je potřeba komunikace a ochota naslouchat a pochopit příčinu. Je jen na vás, jaká pravidla si nastavíte, abyste si vzájemně neubližovali.“

21. 2. 2020Petra a Michael již 16 let provozují swingers klub. Jak se v tomto oboru podniká a co se za zdmi klubu děje?

Našli se i takoví, kteří věrnost od svého partnera nevyžadují, jako například Luke Š.: „Věrnost nevyžaduji. Považuji to za absurdní a zbytečný stres. Na stránce druhé je třeba stanovit si pravidla úletů. A tam už je pole variability velké a otevřené.“

Zajímavý komentář přidal i Martin P.: „Nevěra = nevěřit. Uznávám, že každý má právo nastavit si to ve vztahu podle sebe, ale s tím se pojí samozřejmě i rizika, která si mnohdy lidi ani neuvědomují. Pokud už k nevěře dojde, záleží, jak si to páry vyřeší mezi sebou a zda přijdou na příčiny, čím to bylo způsobeno, a jestli mají oba vůbec chuť to nějak vyřešit. Když mi můj ex řekl (podotýkám sotva po několikaměsíční známosti) "hele asi ti nebudu věrnej" řekl jsem si, že asi nebude ten pravej pro mě. Dostal kopačky. Na Valentýna.“

Ačkoliv by třetina Čechů nevěru odpustila, velmi často se opakoval názor, že pokud by se nevěra objevila i podruhé, byl by následně se vztahem konec. Mnozí se odvolávali na to, že po odpuštění nevěry k ní skutečně podruhé došlo. Mezi čtenáři LUI se objevily i komentáře, které hovořily o volném vztahu či vztahu ve třech. „Je spousta lidí, kteří žijí ve třech, je jim fajn a žádnou nevěru řešit nemusí,“ napsal Roman Š.