
RETRO: Oblíbené seriály, filmy a pořady, které se vysílaly v televizi za komunismu
Oblíbené seriály
Nejvděčnějšími diváky byly děti. Ty milovaly například Létajícího Čestmíra, Princeznu Arabelu a její kouzelný prsten nebo Návštěvníky z budoucnosti. Velmi úspěšný byl také Pan Tau a bezpochyby i Cirkus Humberto.
Dospěláci zase plnými doušky hltali Ženu za pultem nebo 30 případů majora Zemana. Velkým projektem, na kterém se podílela i produkce ze zahraničí, byl seriál Nemocnice na kraji města. Příběhy doktora Sovy nebo Štrosmajera se staly legendárními.
Ze zemí RVHP se na československé obrazovky dostali například animovaní maďarští Smolíkovi, nebo sovětský skvost Jen počkej zajíci. Mnohé z těchto seriálů se vysílaly i dlouho po revoluci, některé z nich se v televizi objevují i dnes.
Zábavné pořady v televizi
K nejrůznějším slavnostním příležitostem a svátkům televize vysílala slavnostní pořady. Bylo tomu tak například na Silvestra, který mnoho lidí trávilo doma u svých obrazovek. Estrádní programy si oblíbil téměř každý – nechyběly vtipné scénky a hudební a taneční vystoupení známých československých umělců. Kdo z vás si ještě vzpomene na vtipné historky pana Menšíka?
Zmanipulované zpravodajství
Téměř všechna média za socialismu ovládal stát. Objektivita ve zpravodajství tak spíše chyběla, televize totiž byla pod přísnou cenzurou a sloužila spíše pro šíření propagandy.
Důležitým zpravodajským prostředkem bylo rádio. To sehrálo svou úlohu i při mnoha historických momentech. „Všemu lidu Československé socialistické republiky. Včera dne 20. 8. 1968 kolem 23. hod. večer překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé socialistické republiky. Stalo se tak bez vědomí prezidenta republiky, předsedy Národního shromáždění, předsedy vlády i prvního tajemníka ÚV KSČ a těchto orgánů. Předsednictvo ÚV KSČ vyzývá všechny občany naší republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor. Proto ani naše armáda, Bezpečnost a Lidové milice nedostaly rozkaz k obraně země,“ znělo v roce 1968 z československých rádií.
Sportovní přenosy
Co Čechoslovákům rozhodně zůstalo, to je obliba sportovních přenosů. Hned následující rok po roce 1968 si mohl národ vychutnat porážku Sovětského svazu na Mistrovství světa v hokeji v přímém přenosu z Helsinek.
Filmy
Zvlášť po roce 1968 byla kina plná ideologických filmů. Ať už české nebo sovětské filmy, všechny vesměs sloužily k propagandě a soudruzi si dali velmi záležet na tom, aby do biografů a televize neproniklo žádné dílo, které by třeba jen ukazovalo výdobytky kapitalistického světa. Západní snímky se tak v nabídce kin objevily zcela výjimečně. Na hudební film o Beatles nebo na Hvězdné války se tak stály obrovsky dlouhé fronty.
V 80. letech se však do československých obýváků dostalo video a s ním i kopírování a šíření zakázaných filmů. I když několikrát překopírované kazety nenabízely zrovna skvělý vizuální zážitek, i tak se na jejich obsah lidé těšili.