„Stoprocentní gay život jsem začal žít až v Nizozemí,“ říká David Trávník pocházející z Havířova

David již přes šest let žije v Nizozemí, kde nyní působí jako team leader v jedné malé holandské společnosti pro výrobu silových spojovacích zařízení a potrubí a mimo jiné zde také našel lásku svého života. Jak porovnává život v Nizozemí s životem v Česku a co ho v Nizozemí baví ze všeho nejvíc?

Kde přesně v Nizozemí žiješ?

Uhnízdil jsem se se svým partnerem v krásném malém městečku Oosterhout, kde máme společný dům se zahradou, který je pro nás dva a našeho domácího mazlíčka Louieho (francouzský buldoček) ideální.

Co musí člověk splňovat, aby se zařadil mezi tzv. gay medvědy? Přečtěte si rozhovor s Ladislavem Virágem (43), který je součástí jedné z pražských “medvědích” komunit3. 12. 2020

Amsterdam tě nelákal?

Amsterdam je pro mě něco jako Praha v České republice – město přehlcené turisty a výborné místo na víkend, na nákupy, ale i místo, kam se dá vyrazit za zábavou. Na život je však tohle město na můj vkus příliš akční. Místo, kde žiju nyní, bych prozatím rozhodně neměnil.

Jak a proč ses rozhodl zrovna pro Nizozemí?

Do Nizozemí jsem byl vždy tajně zamilován a když jsem v předchozím zaměstnání dostal možnost vycestovat na pracovní cestu, která měla trvat zhruba půl roku, neváhal jsem ani minutu. Později jsem se zde usadil a začal budovat svou rodinu se vším všudy.

Našel sis nizozemského přítele. Zajímá mě, zda lze například z dřívějších zkušeností nějakým způsobem porovnat Čechy a Nizozemce? Je tam nějaká zásadní odlišnost?

Podle mě jsem potkal prince svého života. Vím, že to může znít jako klišé, ale opravdu je to tak. Když porovnám své předchozí vztahy v Česku a tady, tak mi zde vše připadá více otevřené a přesně tak, jak má být. Ale nemůžu říct, že to je vztahem s Holanďanem – podle mě jsou chlapi všude taková všehochuť. Nelze tvrdit, že tady jsou lepší než v Česku nebo naopak. Jako v každé zemi, tak i v Nizozemí jsou kluci, kteří by měli mít zbrojní pas na to, jak vypadají (smích). Záleží i na preferencích a na tom, jak se člověk sám chová a koho si do svého života pustí. Já jsem velice otevřený člověk a mám rád otevřené lidi. Díky tomu s přítelem tvoříme dokonalou dvojici. Zajímavostí je, že Holanďané mají dost v oblibě kluky z východní Evropy a obzvlášť z České republiky, takže pokud má někdo nouzi, jste vřele vítáni. (smích)

David se svým přítelem

A kdybys měl porovnat život v Nizozemí a v Česku?

Život v Nizozemí je ve všech směrech o něco více otevřený. Možná to je tím, že z Česka pocházím z malebného města Havířov, kde člověk neměl tolik možnosti být otevřený a žít jako gay naplno. Česko ale miluji a vždy milovat budu a moc rádi jezdíme do Česka s mým partnerem na dovolené.

Takže z pohledu gay života je Nizozemí o mnoho více otevřenější?

Podle mě jsem začal žít stoprocentní gay život až tady v Nizozemí. V Česku jsem tento pocit otevřenosti neměl. LGBT komunita je zde ostatními lidmi určitě více vnímána jako “normální”.

Takže není problém držet se s přítelem na procházce za ruku, dát si na veřejnosti pusu apod.?

Určitě není, ale my to nějak často neděláme. Čas od času si tak nějak vyznáme lásku i venku – obzvláště na jaře a v létě, kdy příroda a počasí člověka tak nějak rozparádí, ale moc to prostě nepřeháníme. (smích)

V Nizozemí je také hodně muslimů, přicházíš s nimi do kontaktu? Setkal ses někdy s nějakým útokem muslimů na tebe či jiné gaye?

V Nizozemí je spousta národností a skoro se všemi tak nějak přijdeš do kontaktu – takže ano, určitě jsem se potkal i s několika muslimy. Naštěstí jsem zatím žádný útok nezažil a abych se přiznal, tak jsem ani o žádných útocích na gaye neslyšel.

A co tamní no-go zóny, které se občas objevují v médiích?

V našem městečku nic podobného není a obecně o „no-go zónách“ zde moc nevím. Řekl bych spíše, že tady můžeš úplně všude a zároveň i úplně všechno. (smích)

Co bys řekl o nizozemských gay klubech?

Gay klubů je v Nizozemí spousta a stejně jako v Česku si vždy připadáš tak trochu více “mezi svými”. Každý klub je trochu jiný a navštěvuje jej trochu jiná skladba lidí. Myslím si, že je to tak úplně všude. Možná bych jen zmínil, že je zdejší klubová scéna oproti Česku trochu více rozjetá.

Je pravda, že jsem viděl i spoustu speciálních akcí pro gaye v průběhu celého roku…

Ano, Nizozemí je plné gay festivalů a speciálních parties jako Gay pride, Milkshake a podobně. Už jsem měl tu možnost navštívit skoro všechny a spoustu z nich mám ještě v plánu. Nizozemí je v tomto proslulé, a proto sem pravidelně jezdí i mnoho turistů. Já jsem docela „party animal“, takže mi to zde v Holandsku absolutně vyhovuje. (smích)

Máš nějakou zkušenost i s tzv. červenou čtvrtí v Amsterdamu?

Myslím, že každý, kdo byl v Amsterdamu, tak navštívil červenou čtvrť, a to alespoň na podívanou. Ani u mě to nebylo jinak. Jinou zkušenost s touto čtvrtí nemám. Opravdu! (smích)

Tanečník a model Filip Jankovič: „Jsem rád, že žiju v době, kdy se řeší gendery i barva pleti“21. 10. 2020

A co drogy a tráva? Jsou opravdu tak dostupné, jak se povídá?

Drogy jsou v Nizozemí určitě dostupnější a více užívanější. I při tolika možnostech různých festivalů a party, jsou tyto věci ale stále pod kontrolou. A co si budeme říkat – „zakázané ovoce chutná ze všeho nejvíc“.

Skvělý gay život, pěkní muži, vydařené akce… Uvažoval jsi vůbec někdy nad tím, že by ses vrátil do Česka?

Uvažoval jsem o návratu do Česka častokrát, ale nikdy jsem nedospěl ke konkrétnímu kroku. Můj nový domov je už dávno tady. Avšak musím říct, že Česko je a bude vždy v mém srdci na prvním místě.

No a když se Nizozemí začne vlivem globálního oteplování zaplavovat? (smích)

Myslím, že zůstanu. Umím plavat… (smích)

Zdroj: FB, IG