Jak být spokojeni sami se sebou a nezaměřovat se stále na názor druhých?

Žijete život svůj, nebo vás neustále formuje názor ostatních lidí? Člověk občas může mít pocit, že je nemožné být šťastný a zároveň být sám sebou. Mnoho lidí si přeje vypadat jako někdo a chovat se jako někdo, ze všeho nejdůležitější je však v první řadě akceptovat sebe sama, bez toho totiž většinou není šance na spokojený život a další vývoj.

Samozřejmě existují věci, se kterými nemusíte být zrovna dvakrát spokojeni. Netvrdíme, že i s těmito věcmi je potřeba se smířit, ale ve většině případů existuje možnost je nějakým způsobem řešit, případně je přijmout takové, jaké jsou.

Jan Čermák: „S make-upem jsem začal v pubertě, abych zakryl akné a další nedokonalosti. Dnes jej používám běžně“21. 12. 2020

Klíčovou vlastností je sebejistota

Sebejistota je prvním krůčkem k vytouženému štěstí. Vyjmenujte si všechny věci, které na sobě máte rádi. Klidně si ty věci vypište na papír, ať je máte před sebou a přidejte k tomu všechny dosavadní úspěchy a věci, které se vám vydařily na jedničku. Věnujete se něčemu zajímavému a dokážete výjimečné věci? Uvědomte si, že jste jedni z mála. Zamyslete se nad tím, jaké lichotky vám nejčastěji říkají vaši blízcí.

Samozřejmě se objeví i několik věcí, které způsobují, že se občas cítíte nejistí sami sebou. Zkuste si vypsat seznam i těchto věcí a zamyslete se nad tím, které z nich opravdu mají nějakou váhu.

Zaměřte se na nedostatky

Sebevědomí je sice klíčem ke štěstí, ale nic by se nemělo přehánět. Obrovské sebevědomí vás může vynést do oblak tak vysoko, že už si ani neuvědomíte vaše nedostatky, což by vám později mohlo ublížit. Nebojte se kritiky a akceptujte ji, případně se nad ní alespoň hluboce zamyslete. Vyberte si několik nedostatků, na kterých byste chtěli zapracovat a opět si je nejlépe napište na papír. Můžete k nim přidat i poznámku, jak přesně byste na nich chtěli pracovat. Není na škodu se také naučit zasmát se nad svými chybami a odpustit si, ale i přiznat chybu, pokud něco pokazíte. Chybami se však nezabývejte příliš dlouho, musíte pokračovat dál, budoucnost na vás čekat nebude.

Chybovat je lidské

Nezapomínejte na vděk

Zaměření na nedostatky a na to, co na sobě chcete zlepšit, by nemělo trvat celý den. Nikdy nezapomínejte na to, jaké máte štěstí, že jste sám sebou a buďte za to vděční. Važte si svého zdraví, buďte štědří a jednou za čas někomu pomozte, případně darujte nějaký obnos na charitu a v žádném případě nezapomínejte děkovat lidem okolo sebe. Milé poděkování na konci konverzace může neuvěřitelně proměnit atmosféru a vztah s komunikující osobou.

Úsměv léčí

Není lepší lék než pořádný smích, měli byste si tak na něj najít místo nejlépe každý den, a to i přes to, že třeba zrovna prožíváte smutné období, v rámci kterého nemáte na smích úplně náladu. Nejen, že se budete cítit lépe, ale vědci prokázali, že si smíchem také prodloužíte život. Pusťte si oblíbenou komedii, seriál, případně se setkejte s lidmi, se kterými se vždy velmi nasmějete.

Zapomeňte se ohlížet na druhé

Uvědomte si, co chcete vy, a ne co chtějí ostatní. Rádi byste měli vypracovanou postavu a tvrdé břišáky? Cvičte. Jste spokojenější ve svém baculatějším těle? Užívejte si to a zapomeňte na komentáře ostatních. Jak se chcete oblékat? Co chcete dělat za práci? Co je v rámci cesty za vaším cílem nutné překonat? Vše stojí jen a jen na vás, a ačkoliv je to v dnešním světě pro mnohé téměř nemožné, zkuste se vykašlat na názory ostatních lidí. Nikdo není ve vaší kůži a nikdo neví, co zrovna prožíváte a kam míříte.

Vědci sestavili dietu, která zaručeně funguje: zkombinovali středomořskou kuchyni s přerušovaným půstem27. 10. 2020

V tomto případě je však nutné uvědomit si, kdy je čas na změnu, pokud vás zrovna něco trápí. Chcete mít hezčí zuby? Chtěli byste lepší práci? Rádi byste se přestěhovali do jiného města? Dělejte vše pro to, aby ke změně došlo co nejdříve a vy se tak cítili spokojení, zdravě sebevědomí a sebejistí.

Zdroj: HealthScience, iStock