Čtyřčlenná rodina si vybudovala soukromou vesničku z mini domečků. Každé dítě dostalo vlastní dům

Bydlení v malých a často i zcela soběstačných domech je nyní trendem po celém světě. Může za to nejen neustále rostoucí cena nemovitostí, ale i rozmach zodpovědného chování vůči naší planetě. Čtyřčlenná rodina z Kentucky si z mini domečků dokonce postavila vlastní vesničku.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Insider, Pinterest / 24. 2. 2020

Představte si, že byste měli svou vlastní vesničku a se svou rodinou žili pohromadě každý ve svém domě. Souhlasíme, že představa je to skvělá jen tehdy, pokud si se svou rodinou rozumíte, ale přesně tak to mají Keli a Ryan Brinksovi z Kentucky a jejich dvě děti. Společně vlastní celkem šest malých domečků. Dva z nich jsou pro jejich osmnáctiletou dceru Lennox a šestnáctiletého syna Brodeyho.

25. 2. 2020Běh v zimě: Je dobré jej absolvovat? Jaká pravidla je potřeba dodržovat?

Rodina přitom ještě před pěti lety bydlela v domě s rozlohou 200 metrů čtverečních. Jednoho dne se však Keli a Ryan rozhodli, že by chtěli žít udržitelněji. Rozhodli se tak pro mini domy (ve světě „tiny houses“). Malé domy produkují méně odpadu, vyžadují méně vytápění a jsou tedy šetrnější k životnímu prostředí. O mnoho levnější je i jejich pořízení. Z bydlení v malých domech se tak stal doslova celosvětový fenomén.

Původně měli všichni bydlet v jednom domečku, ale později rodiče napadlo, že si z domečků mohou vybudovat menší vesničku a mimo jiné dopřát soukromí svým dětem. V roce 2015 tedy koupili obrovský pozemek, který posléze proměnili v malou soukromou vesnici.

Za v přepočtu necelých 500 tisíc korun koupili šest mini domečků, které na pozemku rozmístili. V jednom z domů žije Keli s Ryanem. Domek má rozlohu zhruba 26 metrů čtverečních, nabízí loftové uspořádání a kromě obývacího pokoje nechybí ani ložnice. Ačkoliv se jedná o mini bydlení, v domě se nachází i koupelna s vanou v plné velikosti.

Jednotlivé domy působí jako samostatné místnosti, ale místo chodby je zde venkovní prostor. Děti si pochvalují především soukromí a taktéž eliminaci všech možných hádek o nadměrném hluku. Domy jsou na sobě totiž nezávislé, a tak hlasitá televize či hudba nikomu nevadí.

Na pozemku má rodina i vlastní bazén, vedle kterého stojí další dům, který je tvořen jednu místností s posezením a slouží jako společenská místnost, kde se rodina často schází a hraje různé hry.

Ekologické bydlení i způsob života

Již samotným stěhováním chtěla rodina snížit svou uhlíkovou stopu a tato ambice přetrvává i dodnes. Snaží se šetřit naši planetu, kde to jen jde. Všichni tak recyklují, používají věci, které by jiní už dávno vyhodili, a ctí pravidlo, že co se dá použít, to použijí, a co by mělo jít do koše, to si raději dvakrát rozmyslí.

20. 3. 2020RŮŽOVÝ PÁTEK: Ámen s Eurovizí a koronavirus, který ohrožuje rodinu víc než všichni gayové dohromady

Plastové sáčky v této rodině téměř nenajdete a veškeré jídlo všichni její členové pravidelně kompostují nebo jej použijí jako krmivo pro svá zvířata. Recyklují zkrátka vše, co je možné, a dvakrát si promyslí i použití jakéhokoliv elektrického spotřebiče.

„Naučili jsme sami sebe, ale i naše děti cenit si naší planety. Je potřeba se o ni starat a povzbuzovat k tomu i ostatní. Mezi naše další hodnoty patří i rodinná pospolitost, čerstvý vzduch, venkovní cvičení, pěstování a kultivace rostlin, ale i péče o zvířata. Přál bych si, aby podobnou myšlenku předávaly dál i naše děti,“ řekl Ryan v jednom z rozhovorů.