Cesta Leoše Mareše: Od sportovního komentátora přes "nezpěváka" až po hvězdu, která hravě vyprodá O2 arénu

Není tolik hvězd, které se na špici showbyznysu udrží tak dlouho jako Leoš Mareš, a to jeho cesta zdaleka nekončí.

Z počátku kariéry si o něm mnozí lidé mohli říkat, že je divný a možná až k smíchu, nejslavnější český moderátor se však nenechal nijak znechutit a postupem času se stal jednou z nejsledovanějších hvězd v Česku a na Slovensku. Dnes hravě i několikrát po sobě vyprodá O2 arénu, jeho rádiová show se poslouchá kvůli němuma kromě vzorného táty a milujícího manžela je i špičkovým byznysmenem, který ví, jak své jméno přetavit na skvělou značku, která vydělává velké peníze.

S nákupem vánočních dárků – šperků či hodinek – vám pomohou „odborníci na telefonu“. Klenotnictví Dušák zavádí novou službu4. 11. 2020

Jeho cesta na Olymp českého showbyznysu však neproběhla ze dne na den. Nikdo o něm nemůže tvrdit, že se jedná o klasickou „rychlokvašku“. Má za sebou spoustu tvrdé práce a správných kroků.

Přes hlasatele až do Evropy 2

Mnoho lidí možná netuší, že Leoš začínal jako hlasatel na zimním stadionu v Berouně, odkud také pochází. Jeho cesta následně vedla do regionálního rádia. Během toho studoval gymnázium a následně se přesunul do Chebu, kde studoval na Ekonomické fakultě Západočeské univerzity. V roce 1997 však nastává zlomový bod jeho kariéry, studium na ekonomické vysoké škole jde bokem a mladičký Leoš se přesouvá do Prahy. V tu dobu se dostává do rádia Evropa 2.

Ve vedení rádia působí Roman Ondráček a Miloš Pokorný (známí jako Těžkej Pokondr), kteří od roku 1995 moderovali také ranní show. V roce 1997 je však nahradil do té doby neznámý Dalibor Gondík a později i jeho sestra Adéla. Avšak i Leoš mezi moderátory doslova vyčníval. Měl chytlavý projev, v rámci kterého často hýřil ironií a štiplavým humorem. Tím si na svou stranu získal mnoho posluchačů, ale i vedení rádia.

Gondíci posléze dostávají nabídku moderovat pořad Snídaně s Novou a Leoš Mareš se dostává do popředí. Později se k němu přidává i Patrik Hezucký, původně s pořadem Mrázek ústředna. Netrvá dlouho a v roce 2001 vychází také první CD Leoše – Tři slova, které další rok následuje album Minuty se vlečou a v roce 2003 Nejlepší nápad. To už je Leoš Mareš známý jako král kožichů a obráží vystoupení po celém Česku. Zájem o něj je obrovský, nicméně z řad mnoha občanů se k Marešovi dostává i jisté nepochopení. „Neznali mě, soudili z krátkých článků a fotek. Mysleli si, že jsem kluk, co se pokouší zpívat a neumí to,“ postěžoval si na adresu těch, co ho veřejně odsuzovali, aniž si pořádně zjistili fakta. „První úspěch přišel v branži, kde jsem to nechtěl. Já nejsem zpěvák. To, co umím, najednou zůstalo v pozadí,“ dodal.

Mareš se však nenechal zastrašit a naplno rozjel svou sólovou kariéru. Kromě koncertů a jízd po diskotékách moderuje firemní večírky a velké společenské akce. Jeho jméno je doslova magnetem. Pořadatelé zjišťují, že pokud se na plakátu objeví Leoš Mareš, lidé přijdou. To, že zajímá a táhne, navíc dosvědčuje prodej první desky. Prodalo se jí 45 tisíc. K tomu se stává Skokanem roku ve Slavíku, což mnozí kritici těžce rozdýchávali.

Roste i poslechovost Evropy 2, a to především díky ranní show dvojice Mareš-Hezucký, ze které se postupem času stal určitý fenomén. Mareš pak proráží ještě dál. Dostává se do vytoužené televize. Stává se novou tváří Esa. „Co je Leoš Mareš? Vyústění nějakého celkového trendu mladých lidí v Česku. Jeho úspěch je úspěchem nějakého zosobnění. Něčeho, co lidé měli v sobě a chtěli či viděli někde jinde. A jestli si myslíte, že je velký rozdíl mezi mladým klukem nebo holkou v Plzni nebo Ostravě či v Paříži nebo Bordeaux, tak mi věřte, že ten rozdíl je minimální. Leoš Mareš by byl, kdyby česká Evropa 2 byla Europe 2, také ve Francii úspěšný. Protože je to něco, co odpovídá realitě mládeže. Jistě ale, že ne všech,“ řekl v rozhovoru pro RadioTV bývalý ředitel Evropy 2 Michel Fleischmann. Že to tak je, bylo patrné i z výsledků sledovanosti. Na Eso se mladí dívali ve velkém a vždy se těšili na Marešovu televizní one man show.

Valencie „bojuje“ o konání Gay Games 2026. Poznat španělskou metropoli ale klidně můžete vyrazit i dřív8. 1. 2021

Později přichází nabídky na moderování velkých galavečerů v přímém přenosu, mezi které patří například Český slavík a mnoho dalších. Leoš Mareš moderoval například i zábavnou show Talentmania, pěveckou soutěž Česko Slovenská Superstar, třetí řadu Česko hledá Superstar, soutěž Big Brother, X Factor, Hlas Česko Slovenska, či slavnostní vyhlášení ankety Ceny Anděl 2012 a 2014. Leoš Mareš usedl také do poroty show Česko Slovensko má talent, ve které vystřídal herce Martina Dejdara. Nyní je jedním z pěti porotců v Superstar 2020.

Ne vždy se vše povedlo

Je pravda, že z předchozích odstavců vyznívá, že Leošův život je procházkou růžovým sadem. Ne všechno se však Leošovi v životě povedlo. Například velmi krátký život měl televizní pořad podle anglické předlohy QI – na vše máme odpověď, který uváděl se svým kolegou Patrikem Hezuckým. Leoš toužil i po vlastní noční televizní show v americkém stylu. Jeho pořad vysílaný televizí Prima ale pro nezájem diváků brzy skončil. Vyrovnat se musel Leoš Mareš také s předčasným vyřazením v soutěži StarDance, kterou opouštěl se slzami v očích.

„Nadace Leoše Mareše“

Nic podobného prozatím neexistuje, ale klidně by mohlo. Zatímco se Leoš Mareš netají svou láskou k luxusní módě, cestování a vozům, myslí často i na druhé a potřebné. Každým rokem vynakládá nemalé peníze na různé charitativní projekty a také díky tomu ho lidé milují. Své bohatství si totiž nenechává jen pro sebe. Každým rokem 29. ledna navíc pořádá tzv. #dobroden, kdy za každého sledujícího, kterého má na Instagramu, posílá jednu korunu na nějaký charitativní projekt. K tomuto projektu se připojilo i několik dalších známých osobností, včetně Leošovy ženy Moniky.

Sociální sítě jsou s Leošem obecně velmi spjaté. Jeho profil na Instagramu patří mezi nejsledovanější v Česku a díky tomu mu i slušně vydělává. Lidé jeho příběhy a komentáře milují. Často se zde objevuje také se svou manželkou Monikou a svými dvěma syny Jakubem a Matějem. To, že je kromě slavné hvězdy i milujícím mužem a vzorným otcem, mu nelze upřít.

Od jediného koncertu v životě k několikrát vyprodané O2 aréně

Roku 2017 se uskutečnil Leošův jediný koncert v životě ve Fóru Karlín. Po úspěchu koncertu ale svůj úmysl přehodnotil a uspořádal několik dalších koncertů, z nichž ty největší byly třikrát vyprodaná O2 aréna v roce 2018, třikrát v roce 2019 a zatím dvakrát se do ní chystá i v roce letošním. Vzhledem k tomu, že neumí zpívat, je to velmi dobrý výsledek, o kterém by se nejlepším českým zpěvákům mohlo jen zdát. Jeho koncerty mají ale spíše formu velké show, Mareš si zve i mnoho hudebních hostů, v O2 aréně s ním zazpívali například Karel Gott, Marek Ztracený, Queenie a mnoho dalších.

Leoš Mareš se na špičce českého a slovenského showbyznysu drží už mnoho let a dalo by se říct, že se mu daří i stále stoupat. Uvidíme, jak dlouho se na tomto vrcholu ještě udrží. Energie má bezpochyby víc než dost.

Zdroj: Leoš Mareš, RadioTV, Instagram