Ať se heterosexuálové učí o vztazích od leseb a gayů, říkají vědci. V čem páry stejného pohlaví vynikají?

I když by se mohlo zdát, že konkrétně lesby a gayové by měli být stereotypy zatíženi ve srovnání s heterosexuální populací mnohem víc, jak se ukazuje, minimálně v partnerském/manželském soužití je situace docela odlišná. Zatímco „tradiční“ manželství mezi ženami a muži doznávají postupem doby značné trhliny a nezřídka končí rozvodem, registrovaná partnerství/manželství leseb a gayů jsou nejen mnohem trvalejší, ale navíc také šťastnější…

Podle nejnovější studie publikované v Journal of Marriage and Family jsou stejnopohlavní páry žijící v manželství šťastnější ve srovnání s dvojicemi heterosexuálními. Jak vědci shrnují, právě heterosexuálové by se v mnohém měli od lesbických a gay sezdaných párů inspirovat a poučit. Ke svým závěrům odborníci dospěli na základě analýzy denních záznamů o stresu souvisejícím s manželstvím (a také partnerem/partnerkou) mezi heterosexuály a týchž dokumentů sesbíraných napříč manželskými dvojicemi tvořenými výhradně ženami, nebo muži. Jak se ukázalo, právě lesbické a gay vztahy jsou modelovou ukázkou toho, jak by mělo vypadat také každé spokojené heterosexuální manželství.

Větrný ostrov, kde „všichni zírají na kozy“. Fuerteventura se chlubí nespočtem pláží a možná skrývá i válečná tajemství17. 11. 2020

Nejvíce stresu čelí heterosexuální ženy

Jak výsledky naznačily, nejvyšší úroveň partnerského stresu se týká heterosexuálních žen, které žijí v manželství s muži. To ostatně dokládají i výsledky výzkumů, které byly realizovány v předchozích letech, podle nich jsou ženy obecně ve vztazích méně spokojené než muži. Tyto informace však autoři stávající studie uvádí na pravou míru – ženy sice ve vztazích bývají méně spokojené, týká se to však výhradně žen žijících s muži. Heterosexuání manželství jsou totiž vystavena vyšší míře napětí, špatné komunikace a nedorozumění ve srovnání se vztahy stejnopohlavních párů. A důvodem jsou podle vědců – možná docela paradoxně – genderové stereotypy, včetně očekávání, že ženy by měly plnit většinu domácích prací.

Zatímco v rámci stejnopohlavního soužití není role „ženy“ a „muže“ jasně dána a partneři se tak o povinnosti obvykle dělí rovným dílem, v heterosexuálních manželstvích je mnohem častější klasické přijetí tradičního modelu dělení prací na „ženské“ a „mužské“. Právě to je přitom obvyklým jablkem sváru. Totéž platí dokonce i o rodičovství a péči o děti – jelikož v USA, kde výzkum probíhal, se lesby a gayové mohou nejen brát, ale mít i vlastní rodinu, vědci také zjistili, že s mnohem menší pravděpodobností bude ten, kdo pečuje o dítě (nebo má jednoduše kratší pracovní dobu), vykonávat „ženské práce“ (a tedy převezme onu tradiční úlohu ženy). Gayové a lesby zároveň mnohem více se svými dětmi interagují – přebírají péči o potomka rovnoměrně, tedy ne jako v rámci heterosexuálního manželství, kde nezřídka veškeré povinnosti dopadají na matku. Samozřejmě se nejedná o pravidlo, mnoho heterosexuálních mužů o své děti také pečuje, přesto zatím převažují ti, kteří jsou spíše „detašovaným rodičem“.

Učte se i o sexu

Podle vědců by se však heterosexuálové měli konkrétně od gayů učit také mnohé o sexuální otevřenosti. Právě gayové totiž o svých sexuálních potřebách umí s protějškem otevřeně hovořit. I proto nejenže tyto vztahy vykazují vyšší spokojenost v sexuální oblasti, ale zároveň jsou otevřenější a tolerantnější.  

Masterchef Roman Staša: „Netušil jsem, že se budu živit kuchařinou. Kdybych v soutěži skončil pátý, tak to asi dělat nebudu.“24. 11. 2020

Jak na věc?

Již podle výzkumu z roku 2006 jsou nejšťastnějšími páry ty, které si dělí domácí práce a péči o děti rovnoměrně (a to bez ohledu na sexuální orientaci a pohlaví). Právě rovnost je tedy základním „receptem“ na šťastné manželství. A největším zabijákem vztahů i nadále zůstává umývání nádobí. Právě to je totiž nejčastějším zdrojem hádek mezi manželi. Pokud tedy toužíte po šťastném vztahu, pořiďte si myčku, vyvážený rozpis domácích prací a ideálně (jste-li heterosexuální), se začněte přátelit s lesbami a gayi ;-).

Zdroj: nytimes.com, pinknews.co.uk