Ať se heterosexuálové učí o vztazích od leseb a gayů, říkají vědci. V čem páry stejného pohlaví vynikají?
I když by se mohlo zdát, že konkrétně lesby a gayové by měli být stereotypy zatíženi ve srovnání s heterosexuální populací mnohem víc, jak se ukazuje, minimálně v partnerském/manželském soužití je situace docela odlišná. Zatímco „tradiční“ manželství mezi ženami a muži doznávají postupem doby značné trhliny a nezřídka končí rozvodem, registrovaná partnerství/manželství leseb a gayů jsou nejen mnohem trvalejší, ale navíc také šťastnější…
Podle nejnovější studie publikované v Journal of Marriage and Family jsou stejnopohlavní páry žijící v manželství šťastnější ve srovnání s dvojicemi heterosexuálními. Jak vědci shrnují, právě heterosexuálové by se v mnohém měli od lesbických a gay sezdaných párů inspirovat a poučit. Ke svým závěrům odborníci dospěli na základě analýzy denních záznamů o stresu souvisejícím s manželstvím (a také partnerem/partnerkou) mezi heterosexuály a týchž dokumentů sesbíraných napříč manželskými dvojicemi tvořenými výhradně ženami, nebo muži. Jak se ukázalo, právě lesbické a gay vztahy jsou modelovou ukázkou toho, jak by mělo vypadat také každé spokojené heterosexuální manželství.
Nejvíce stresu čelí heterosexuální ženy
Jak výsledky naznačily, nejvyšší úroveň partnerského stresu se týká heterosexuálních žen, které žijí v manželství s muži. To ostatně dokládají i výsledky výzkumů, které byly realizovány v předchozích letech, podle nich jsou ženy obecně ve vztazích méně spokojené než muži. Tyto informace však autoři stávající studie uvádí na pravou míru – ženy sice ve vztazích bývají méně spokojené, týká se to však výhradně žen žijících s muži. Heterosexuání manželství jsou totiž vystavena vyšší míře napětí, špatné komunikace a nedorozumění ve srovnání se vztahy stejnopohlavních párů. A důvodem jsou podle vědců – možná docela paradoxně – genderové stereotypy, včetně očekávání, že ženy by měly plnit většinu domácích prací.
Zatímco v rámci stejnopohlavního soužití není role „ženy“ a „muže“ jasně dána a partneři se tak o povinnosti obvykle dělí rovným dílem, v heterosexuálních manželstvích je mnohem častější klasické přijetí tradičního modelu dělení prací na „ženské“ a „mužské“. Právě to je přitom obvyklým jablkem sváru. Totéž platí dokonce i o rodičovství a péči o děti – jelikož v USA, kde výzkum probíhal, se lesby a gayové mohou nejen brát, ale mít i vlastní rodinu, vědci také zjistili, že s mnohem menší pravděpodobností bude ten, kdo pečuje o dítě (nebo má jednoduše kratší pracovní dobu), vykonávat „ženské práce“ (a tedy převezme onu tradiční úlohu ženy). Gayové a lesby zároveň mnohem více se svými dětmi interagují – přebírají péči o potomka rovnoměrně, tedy ne jako v rámci heterosexuálního manželství, kde nezřídka veškeré povinnosti dopadají na matku. Samozřejmě se nejedná o pravidlo, mnoho heterosexuálních mužů o své děti také pečuje, přesto zatím převažují ti, kteří jsou spíše „detašovaným rodičem“.
Učte se i o sexu
Podle vědců by se však heterosexuálové měli konkrétně od gayů učit také mnohé o sexuální otevřenosti. Právě gayové totiž o svých sexuálních potřebách umí s protějškem otevřeně hovořit. I proto nejenže tyto vztahy vykazují vyšší spokojenost v sexuální oblasti, ale zároveň jsou otevřenější a tolerantnější.
Jak na věc?
Již podle výzkumu z roku 2006 jsou nejšťastnějšími páry ty, které si dělí domácí práce a péči o děti rovnoměrně (a to bez ohledu na sexuální orientaci a pohlaví). Právě rovnost je tedy základním „receptem“ na šťastné manželství. A největším zabijákem vztahů i nadále zůstává umývání nádobí. Právě to je totiž nejčastějším zdrojem hádek mezi manželi. Pokud tedy toužíte po šťastném vztahu, pořiďte si myčku, vyvážený rozpis domácích prací a ideálně (jste-li heterosexuální), se začněte přátelit s lesbami a gayi ;-).