Nejvíc cool primátor na sociálních sítích? Jednoznačně Zdeněk Hřib

Výhody v používání sociálních sítí si uvědomují i politici a řada z nich si zde tvoří vlastní profily, aby mohli komunikovat s fanoušky a případně i s odpůrci. Jedním z nejvíce aktivních je i primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Ve funkci primátora hlavního města nahradil v roce 2018 Adrianu Krnáčovou. Vystudoval obor všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde získal titul MUDr. a v dřívější praxi se ve velké míře v souvislosti s lékařstvím věnoval právě informačním technologiím.

Finalistka Superstar 2020 Lucie Bikárová (16): „Netušila jsem, jak mohou být lidé zlí. Občas mi připadá, že mám více rozumu než čtyřicetileté ženské“11. 11. 2020

V roce 2008 působil například jako vedoucí sekce informatiky ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a v letech 2008 až 2018 byl konzultantem ve společnosti AQUASOFT, která v roce 2016 změnila název na Solitea Business Solutions. V této firmě se podílel na projektu elektronického receptu eRecept. Byl taktéž členem několika pracovních skupin k tématům informatiky a kvality služeb na úrovni ministerstva, Světové zdravotnické organizace a EU. Není tedy divu, že má k informačním technologiím blízko a hojně se věnuje například Facebooku a Instagramu.

Na svých profilech má desetitisíce sledujících a oproti jiným politikům často velmi zábavnou formou a „lidským jazykem“ komunikuje, co se v hlavním městě děje. Ať už se jedná o důležité a seriózní věci, ale třeba i pozvánky na kulturní a společenské akce. Nečekejte žádné sáhodlouhé slohy, které znáte například z facebookového profilu Andreje Babiše, Zdeněk Hřib komunikuje spíše stručně, ale za to velmi výstižně.

Každý příspěvek navíc doplňuje o příhodný obrázek či grafiku, která je mnohdy do detailu propracovaná a často velmi vtipná. Kromě seriózních příspěvků reaguje primátor Hřib i na aktuální trendy, které hýbou sociálními sítěmi jako například Dolly Parton Challenge, kdy mnoho uživatelů (včetně světoznámých celebrit) sdílelo své čtyři fotografie, které by použili jako profilové obrázky pro jednotlivé platformy na internetu, tedy LinkedIn, Facebook, Instagram a online seznamku Tinder. Na některé další ukázky příspěvků primátora Hřiba se můžete podívat v galerii níže.

Fanouškům, příznivcům, ale i odpůrcům se určitě líbí komunikace s primátorem, který se snaží odpovědět na každou zprávu i komentář, jichž je mnohdy opravdu hodně. Mnoho lidí Hřibovi dokonce po vzoru jeho tvorby posílá i tvorbu vlastní jako třeba tuto graficky upravenou fotku, která reaguje na aféru hlavního města s Pekingem:

Mezi politiky vládne Twitter

Většina nejen českých, ale i zahraničních politiků používá pro komunikaci s veřejností především sociální síť Twitter, kde sdílí své názory k aktuálnímu dění. Velmi hojně se používá také Facebook. Instagram je spíše výjimkou a například v Česku je jedním z politických lídrů Instagramu jeden z nejmladších politiků Dominik Feri, kterého na Instagramu sleduje zhruba 140 tisíc lidí.

Když nemůžeme do muzea za uměním, jde umění za námi – Vans a MoMA představují kolekci bot a oblečení s díly výtvarných umělců6. 11. 2020

Starší voliči komunikaci online pravděpodobně příliš neocení, jelikož jim počítač a sociální sítě moc neříkají, ale vzhledem k nastupující generaci voličů, kteří se již narodili v informační době a všechny tyto vymoženosti používají na každodenní bázi, je určitě důležité takovými profily disponovat. Takže… jen tak dál!

Zdroj: Instagram, Facebook