Stala se úspěšnou modelkou i přes to, že trpí Downovým syndromem

Není modelka jako modelka. Doby, kdy přehlídková mola patřila především hubeným a vysokým kráskám, jsou dávno pryč. Nyní se módní značky snaží především ukazovat lidem originalitu a svět takový, jaký je. Své o tom ví i Madeline Stuart, jedna z prvních světově úspěšných modelek s Downovým syndromem.

Nyní 23letá modelka měla ihned po narození i další závažné problémy se srdcem a už v osmi týdnech podstoupila operaci srdce, další pak v loňském roce. Nikdo by jistě neřekl, že tato slečna se jednou může stát modelkou, a to ani její maminka, která však Madeline ve všem podporuje a práci své dcery nebere na lehkou váhu. Madelinina modelingová kariéra přitom vznikla velkou náhodou. V roce 2014 se dívka se svou maminkou zúčastnila módní přehlídky a po jejím konci mámě naznačila, že by se také chtěla po módním mole projít.

Organizátoři ji tento zážitek umožnili a vzhledem k přítomnosti fotografů vzniklo také několik snímků, které se ihned dostaly do světa. Od té doby se prý jejich telefon nepřestal zvonit a Madeline byla zvána na mnoho nejrůznějších akcí.

Lidé prostřednictvím unikátního projektu adoptovali například hrob Karla Jaromíra Erbena či Elišky Krásnohorské. „Vybrat si můžete z dalších tisíců významných osobností“, říká Oldřiška Dvořáčková ze Správy pražských hřbitovů15. 6. 2020

Madeline se tak už objevila třeba na Fashion Weeku v Paříži, Londýně či New Yorku. Podobné příběhy jsou přitom v modelingu stále častější. „Když Madeline začala, nikde nebyl nikdo další se zdravotním postižením, nyní je možné na molech vidět více lidí s Downovým syndromem a jiným postižením,“ sdělila maminka Madeline v rozhovoru pro magazín Insider.

Na Instagramu Madeline sledují stovky tisíc fanoušků:

Jednu takovou kampaň vytvořila například značka Tommy Hilfiger, která pod názvem Aerie pravidelně představuje kolekci pro lidi s určitým postižením. Ta má za cíl akceptovat každého člověka rovným způsobem.

Po operacích jako rybička

Stejně jako Madeline má i velká spousta ostatních lidí trpících Downovým syndromem potíže se srdcem. Madeline má za sebou nyní dvě operace a dle svých slov je silnější než kdy jindy.

Tančí pět hodin týdně ve speciální taneční škole pro lidi se zdravotním postižením, kromě toho pravidelně cvičí s osobním trenérem. Vehementně se věnuje i zdravé stravě, a to vše proto, aby co nejdéle mohla žít spokojený zdravý život, což je její největší motivací a vnitřním motorem.

Ivo Růžička (19) alias drag queen Dima Arrest: “Když ve škole zjistili, že dělám drag, mysleli si, že se prodávám za peníze”17. 6. 2020

Ačkoliv módní průmysl stále upřednostňuje hubené vysoké modelky, které vypadají jako z obrázku, Madeline je ráda, že i ona dostala šanci a má prostor zviditelnit často přehlíženou a „neviditelnou“ komunitu lidí. Na mole má tak nejen ona, ale i ostatní šanci předvést, že hendicap nutně nemusí být žádným limitem.

Zdroj: Instagram, Insider