Od snowboardingu přes bojová umění až k Eurovizi. Tak šel čas s Benem Cristovaem

Ben Cristovao bude letos reprezentovat Českou republiku na soutěži Eurovision Song Contest v Rotterdamu, zvítězil totiž v národním kole soutěže. Jak jeho cesta za hudbou vlastně začala?

Autor: Jan Witek / Zdroj: Instagram, Facebook / 12. 2. 2020

Celým jménem Ben da Silva Cristóvão, pro fanoušky známý jako Ben Cristovao, se na veřejnosti v souvislosti s hudbou poprvé objevil v roce 2009, kdy postoupil do finále soutěže Česko-Slovenská Superstar. Zde získal pomyslné sedmé místo a navždy se zapsal do paměti všech Čechů, a to nejen díky osobitému pěveckému projevu, ale také díky svému exotickému vzhledu, kvůli kterému se i dnes najdou někteří lidé, kterým leží v žaludku.

21. 2. 2020„Naše kované motýlky si oblíbili milovníci tradiční pánské módy i streetwearu,“ říkají výrobci, sourozenci Ondráčkovi

Pokud patříte mezi sportovní fanoušky a zajímáte se zvlášť o snowboarding či bojové sporty, mohli jste ale s Benem do kontaktu přijít už dříve. Ben se totiž snowboardingu profesionálně věnoval a například v roce 2006 získal první místo na Českém poháru série 4x4.

Sportovní úspěchy však sbírá i poté, co se rozjela jeho hudební kariéra. Na vrcholové úrovni se Ben věnuje bojovému umění jiu-jitsu. Mezi jeho poslední velké úspěchy patří ten z roku 2017, kdy v jiu-jitsu získal titul Mistra Evropy (bílé pásy) a v roce 2018 se ve své kategorii stal také Mistrem Asie.

Jeden z mála účastníků Superstar, který vykročil správně

Jak už to tak bývá, po lidech z talentových soutěží většinou po jejich odvysílání neštěkne ani pes. Benovi se však podařil opak. Úspěšně koncertuje po celém Česku a Slovensku, podařilo se mu dokonce vyprodat největší tuzemskou arénu, do které v září letošního roku míří opět (a už je téměř vyprodáno), a jeho profily na sociálních sítích se řadí k těm nejsledovanějším u nás.

První casting v Superstar (2009):

Ben Cristovao po soutěži nezaspal a v hudební kariéře pokračoval a pokračuje ve výborném tempu i dál. Ihned po absolvování soutěže se vydal do Toronta - údajně sbalil všechny své úspory a vydal se za strýcem kamaráda, který v Torontu působil jako hudební producent. S ním dal dohromady celé debutové album a tímto započala spolupráce s hiphopovým producentským týmem The Glowsticks. Mnoho „světových“ zkušeností nabral Ben také v taneční akademii Yemiho A. D. I díky tomu se jeho tvorba trochu liší od tvorby ostatních českých umělců a zní opravdu světově.

Mezi Benovy nejúspěšnější skladby (čísla v závorkách hovoří o zhlédnutí skladby na YouTube) patří například song Bomby (24 milionů zhlédnutí), Padam (24 milionů zhlédnutí), Asio (14 milionů zhlédnutí), Kolotoč (11 milionů zhlédnutí) nebo Sweet Chilli (9,5 milionů zhlédnutí).

Jedním z posledních zpěvákových songů je píseň Aleiaio, která není venku ani rok a už má na YouTube celkem 5,2 milionů zhlédnutí, úspěšně se streamuje také na Spotify a dalších platformách. Ben Cristovao má silnou základnu fanoušků také na Instagramu a se svými cca 785 tisíci fanoušky je jedním z nejvíce sledovaných Čechů.

S obrovskou popularitou a úspěchem jde však ruku v ruce i zástup lidí, kteří jeho práci nevybíravým způsobem kritizují a často si berou na paškál Benův exotický vzhled. Jeho maminka pochází z Česka a otec z Angoly. To, že od narození žije v Česku a reprezentuje ho na všech frontách, mnohdy některým konzervativním Čechům nestačí a mají občas potřebu na Bena útočit, zvlášť třeba v komentářích na sociálních sítích. Ben Cristovao se s touto situací potkává poměrně často a věnoval jí i jeden svůj song s názvem Smítko.

Nejen talentovaný zpěvák a sportovec

Ačkoliv v první řadě vám při zmínění jména Ben Cristovao naskočí hudba a sport, nutno zmínit, že Ben je také skvělým byznysmanem a „reklamním nosičem“. Pár čísel už jsme zmiňovali, ale pro připomenutí je to asi 542 tisíc odběratelů na YouTube, 785 tisíc fanoušků na Instagramu a 451 tisíc fanoušků na Facebooku. Není divu, že zájem o Bena je obrovský. Dle Forbesu „značka“ Ben Cristovao ročně utrží až 30 milionů korun, z čehož více než polovina představuje reklamní příjmy.

20. 2. 2020FOTO: Vyrazte na procházku s přátelskými vlky. Na tomto ostrově se s nimi můžete i pomazlit

Eurovize 2020

Dvaatřicetiletý zpěvák má nyní šanci uspět i na evropském poli populární hudby. Postoupil totiž do semifinále Eurovision Song Contest. Zaujal svým novým songem Kemama, který je trochu jiný než Benova dosavadní tvorba. „Budu mít trochu jinou image, bude to zas trochu jinej styl, než jste zvyklí. Jsem nervózní, napjatej, ale šťastnej. Song jsem psal tak nějak ze života a zároveň jsem do něj chtěl dostat tu radost, která ke mně patří,“ sdělil svým fanouškům na Instagramu ještě před vydáním songu.

Píseň Kemama:

Semifinále proběhne už 14. května a zde se také rozhodne, zda Ben postoupí i do kola finálového. Vzhledem k tomu, že loňskou Eurovizi vyhrál nizozemský zpěvák Duncan Laurence, soutěž se bude konat v Rotterdamu. Každý ročník totiž vždy hostí země, ze které pochází výherce předchozího ročníku.