Může přerušení pravidelné masturbace zvýšit hladinu testosteronu?

Mnoho odborníků pravidelně hovoří o tom, že je masturbace zdravá a pro tělo člověka prospěšná. Může její přerušení vést ke zvýšení hladiny testosteronu v těle?

Několik studií provedených po celém světě hovoří o tom, že masturbujete-li alespoň pětkrát týdně, můžete snížit riziko vypuknutí rakoviny prostaty až o třicet procent. Může to být tím, že se prostata ejakulací aktivuje a dochází k většímu prokrvení její tkáně. Zároveň se vyplavují nežádoucí látky.

Přední český stylista Filip Vaněk: „Momentálně si dopřávám dovolenou, jakou jsem za 25 let své kariéry nezažil“13. 11. 2020

Pravidelná masturbace však může pomoct také mužům, kteří trpí předčasnou ejakulací a trápí se vyvrcholením ještě před samotným pohlavním stykem. Kromě toho dokáže snižovat psychické napětí a mírnit stres a pomoct k lepšímu spánku.

V žádném případě by však masturbace neměla nahradit partnerský sexuální život. V poslední době se totiž stále častěji stává, že pro některé muže je lákavější masturbace u porna než sex s partnerem či partnerkou. V takovém případě se jedná o problém, který může vážně narušit partnerské soužití.

Může přerušení masturbace zvýšit hladinu testosteronu?

V úvodu bylo nastíněno několik výhod, kterých se nám dostává samotnou masturbací, ale může být ve spojitosti s testosteronem výhodné i její zadržení? Pravděpodobně to až tak horké nebude.

Produkce testosteronu v našem těle roste během samotné masturbace či sexu a po orgasmu se opět dostává na normální hladinu. Není ani možné říct, že čím více masturbujete, tím více se hladina testosteronu snižuje.

Na druhé straně však existují například studie z roku 2001 a 2003, které se zabývaly zvýšením hladiny testosteronu, pokud si dáte tzv. „masturbační půst“. V rámci těchto studií byli sledováni muži, kteří si dali pauzu od masturbace a jakýchkoliv sexuálních aktivit po dobu několika týdnů. Ačkoliv se u některých z nich zvýšení testosteronu projevilo, nebylo nijak zásadní a už vůbec ne dlouhodobé.

„Udržování semene nezvyšuje hladinu testosteronu, protože se zkrátka již nedokáže vrátit do vašeho krevního oběhu,“ vysvětluje profesor neurovědy na Montrealské Univerzitě, Jim Pfaus. „Nicméně pokud jej zadržujete, znamená to, že nemáte sex ani masturbaci a toto vědomí může zvyšovat nadšení nad potenciálním budoucím stykem. Myslím, že přesně tento druh energie využívá i tantrický sex. Snaha o popření erekce a udržení ejakulace činí náš orgasmus mnohem intenzivnější. Takže tato narůstající energie je spíše psychologický jev nežli cokoli jiného.“

Herečka Dana Morávková: „Znám lidi, které chtěli z homosexuality vyléčit. Bohužel to v sobě kvůli těmto nesmyslům spousta lidí potlačuje”13. 10. 2020

Trápí-li vás nízká hladina testosteronu, která se s přibývajícím věkem objeví u každého muže, bude pravděpodobně nejlepší zabývat se jinými způsoby, jak lze její hladinu opět zvýšit. K tomu vám pomůže nejen fyzická aktivita, ale i správný jídelníček, ve kterém by měly být obsaženy například brambory, vejce, ryby jako losos a tuňák či tmavé lesní plody. Pozornost byste však měli věnovat i nejrůznějším potravinovým doplňkům.

Masturbovat, nebo nemasturbovat? Zde asi bude platit staré známé rčení: všeho s rozumem a mírou.

Zdroj: LehMiller, HealthLine, iStock