V Thajsku zakázali plastové tašky. Lidé nakupují do kufrů, hrnců i dopravních značek

Dopravní kužely, kbelíky, vařiče rýže a další – zákaz použití plastových tašek na jedno použití vyvolal v Thajsku nový trend na sociálních sítích. Lidé kreativně vymýšlejí, do čeho všeho mohou nakoupit.

Chystáte se na návštěvu vašeho oblíbeného supermarketu, abyste provedli týdenní nákup. Popadnete klíče, peněženku a k tomu obří obřadní urnu...

Ano, čtete správně. Nakupování s urnou sice nemusí být zrovna nejpohodlnější způsob, jak si z obchodu odnést jídlo, ale co byste neudělali pro lajky, že?

Režisér Vít Klusák: „V rámci dokumentu V síti jsme natočili ohromné nechutnosti, se kterými se děti mohou setkat na internetu“25. 8. 2020

Chápeme, zní to trochu zvláštně, ale ne pokud žijete v Thajsku, protože právě zde se momentálně rozvinul trend přepravy potravin v neobvyklých domácích potřebách, případně ve věcech, které lidé právě našli na ulici. Místní k tomu vyburcoval celonárodní zákaz plastových sáčků a tašek na jedno použití.

K trendu se přidali i známí thajští influenceři jako třeba zpěvák Keng Tachaya, který se rozhodl, že bude nakupovat za pomoci rýžovaru:

Ačkoli tento zákaz začne skutečně platit až v roce 2021, mnoho thajských obchodů a supermarketů již přestalo zákazníkům plastové sáčky a tašky prodávat. Výsledkem je, že lidé začali své nákupy přenášet v dopravních kuželech, vařičích rýže a kbelících. Výjimkou nejsou ani kufry nebo keramické vázy. Fotky svých originálních způsobů přepravy sdílejí nakupující na internetu a soutěží mezi sebou, kdo bude mít šílenější nápad.

Země se momentálně zaměřuje na redukci plastů (do roku 2022 plánují v Thajsku zakázat i polystyren a plastová brčka a pohárky). Dle slov vládních zástupců jsou to nevyhnutelné změny, které nepotřebuje jen Thajsko, ale celý svět a podobné a mnohdy velmi vtipné reakce místních pouze přispívají ke zvýšení povědomí o situaci.

Rudy Tauscher (25): „V mládí jsem přemýšlela, že se nechám předělat na kluka. Později mi došlo, že nejsem ani žena, ani muž – jsem totiž nebinární14. 7. 2020
Co byste si pro svůj nákup vybrali vy?
Zdroj: Instagram, Facebook, Dazed