Jak vypadala dovolená za komunismu? Oblíbené byly zájezdy ROH

Cestování bylo za minulého režimu o mnoho složitější než dnes. Na dovolenou u moře Čechoslováci spořili a někteří se na vycestování chystali i několik let. Kromě peněz bylo potřeba získat mj. výjezdní doložky, díky nimž měl režim jistotu, že se občané z dovolené vrátí zpět...

Autor: Jan Witek / Zdroj: iVysilani, iStock, Český rozhlas / 6. 2. 2020

Dnes jsou možnosti cestování daleko větší. Český pas je podle nejaktuálnějších údajů dokonce v první desítce těch nejsilnějších na světě a díky novým technologiím si můžeme zvolit destinaci, ubytování a služby přesně podle našich představ.

31. 1. 2020Nejzázračnější místa naší planety, která vám učarují

Letní dovolená za totáče

Mezi oblíbené dovolenkové destinace samozřejmě patřila Jugoslávie a oblast dnešního Chorvatska, které zůstalo mezi top letními destinacemi Čechů i dnes. Nechybělo ani Bulharsko, které taktéž mnoho Čechů volí jako dovolenkovou destinaci i v současnosti. Dovolená na západě? Na to jste většinou mohli zapomenout.

Cestovalo se vlakem, nedobytnými autobusy Karosa a ti nejodvážnější vyrazili na cestu  vlastním automobilem.

Jaké bylo nejčastější ubytování? Jezdilo se pod stany a do ubytoven. Hotel byl na dřívější poměry docela velký luxus, který si většina nemohla dovolit. Jako strava na cestu a na místě pobytu většinou posloužily konzervy a zavařeniny přivezené z domova. Nic však neohrozilo jedinečný zážitek z dovolené, jelikož podívat se k moři byla tehdy vzácnost.

Letní dovolená v Československu

Mnoho Čechoslováků si dovolenou v zahraničí nemohlo dovolit, a tak trávili letní dovolenou doma – většinou na koupalištích, plovárnách a přehradách. Ty praskaly ve švech každé léto. Stejně jako dnes byla v módě šlapadla, skluzavky a nesměl chybět párek a pořádně vychlazené pivo.

Početnou skupinu mládeže tvořili také trampové. Ti se vydávali na čundry, spali pod širým nebem a zpívali duchaplné písně okolo táboráku. Kdo z vás si ještě pamatuje na písně jako je Bláznova ukolébavka, Montgomery, Červená řeka, Niagára, Stánky apod.?

Česko je taktéž národ nadšených chatařů a mnoho lidí, kteří většinou žijí ve městech, má svou chatičku někde na okraji města v zahradnických osadách, kde se v létě scházela a dodnes schází celá rodina. Jak lépe strávit dovolenou než prací okolo chalupy nebo zahrádky?

13. 2. 2020Zoologická zahrada na Valentýna nabízí pojmenování švába po vašem ex

Zimní měsíce

I v zimě trávila většina Čechoslováků dovolenou v tuzemsku. Jedním z nejdostupnějších způsobů trávení dovolené byly rekreace ROH (ty probíhaly ve velké míře i v létě). Podnikové rekreace ve zotavovnách většinou stály jen pár korun a nárok na ně měl každý poctivý pracující. Nedílnou součástí těchto pobytů byly organizované hromadné sportovní i kulturní aktivity.

Jako by se trend vracel a některé cestovní kanceláře věděly, co přesně Čeští rekreanti chtějí. I dnes se v nabídce tuzemských cestovních kanceláří objevují pobyty ve stylu ROH a údajně jdou doslova na dračku.