Jak vypadala dovolená za komunismu? Oblíbené byly zájezdy ROH

Cestování bylo za minulého režimu o mnoho složitější než dnes. Na dovolenou u moře Čechoslováci spořili a někteří se na vycestování chystali i několik let. Kromě peněz bylo potřeba získat mj. výjezdní doložky, díky nimž měl režim jistotu, že se občané z dovolené vrátí zpět...

Dnes jsou možnosti cestování daleko větší. Český pas je podle nejaktuálnějších údajů dokonce v první desítce těch nejsilnějších na světě a díky novým technologiím si můžeme zvolit destinaci, ubytování a služby přesně podle našich představ.

Slavnou prokrastinaci válcuje nový nešvar. Pokud u obchodu parkujete na prvním (nejvzdálenějším) volném místě, trápí i vás14. 9. 2020

Letní dovolená za totáče

Mezi oblíbené dovolenkové destinace samozřejmě patřila Jugoslávie a oblast dnešního Chorvatska, které zůstalo mezi top letními destinacemi Čechů i dnes. Nechybělo ani Bulharsko, které taktéž mnoho Čechů volí jako dovolenkovou destinaci i v současnosti. Dovolená na západě? Na to jste většinou mohli zapomenout.

Cestovalo se vlakem, nedobytnými autobusy Karosa a ti nejodvážnější vyrazili na cestu  vlastním automobilem.

Jaké bylo nejčastější ubytování? Jezdilo se pod stany a do ubytoven. Hotel byl na dřívější poměry docela velký luxus, který si většina nemohla dovolit. Jako strava na cestu a na místě pobytu většinou posloužily konzervy a zavařeniny přivezené z domova. Nic však neohrozilo jedinečný zážitek z dovolené, jelikož podívat se k moři byla tehdy vzácnost.

Letní dovolená v Československu

Mnoho Čechoslováků si dovolenou v zahraničí nemohlo dovolit, a tak trávili letní dovolenou doma – většinou na koupalištích, plovárnách a přehradách. Ty praskaly ve švech každé léto. Stejně jako dnes byla v módě šlapadla, skluzavky a nesměl chybět párek a pořádně vychlazené pivo.

Početnou skupinu mládeže tvořili také trampové. Ti se vydávali na čundry, spali pod širým nebem a zpívali duchaplné písně okolo táboráku. Kdo z vás si ještě pamatuje na písně jako je Bláznova ukolébavka, Montgomery, Červená řeka, Niagára, Stánky apod.?

Česko je taktéž národ nadšených chatařů a mnoho lidí, kteří většinou žijí ve městech, má svou chatičku někde na okraji města v zahradnických osadách, kde se v létě scházela a dodnes schází celá rodina. Jak lépe strávit dovolenou než prací okolo chalupy nebo zahrádky?

Youtuber Luboš Kulíšek vydal svou první knihu. “Je to doposud největší projekt mé kariéry,” prohlásil na jejím křtu23. 9. 2020

Zimní měsíce

I v zimě trávila většina Čechoslováků dovolenou v tuzemsku. Jedním z nejdostupnějších způsobů trávení dovolené byly rekreace ROH (ty probíhaly ve velké míře i v létě). Podnikové rekreace ve zotavovnách většinou stály jen pár korun a nárok na ně měl každý poctivý pracující. Nedílnou součástí těchto pobytů byly organizované hromadné sportovní i kulturní aktivity.

Jako by se trend vracel a některé cestovní kanceláře věděly, co přesně Čeští rekreanti chtějí. I dnes se v nabídce tuzemských cestovních kanceláří objevují pobyty ve stylu ROH a údajně jdou doslova na dračku.

Zdroj: iVysilani, iStock, Český rozhlas