Facebook je cigaretou dnešní doby. Dočkáme se brzo jeho regulace?

Nejznámější sociální síť používá po celém světě 1,69 miliard lidí. Mnozí odborníci tvrdí, že je stejně návyková jako například cigarety, a proto by mělo být její užívání regulováno.

Mezi lidi, kteří si myslí, že by si Facebook zasloužil jisté regulace, patří i šéf technologického gigantu Salesforce, Marc Benioff. Dle jeho slov by užití Facebooku mělo být regulováno stejně jako cigarety, a to nejen kvůli návykovosti, ale i škodlivosti a obrovskému vlivu na společnost.

Slovenský zpěvák Jakub Pružinský (22) poprvé hovoří o svém coming outu. Podívejte se, jaký dopis předal své mamince16. 11. 2020

Dle statistik uživatelé průměrně na sociálních sítích v roce 2012 strávili 90 minut denně. V roce 2019 je to už téměř 153 minut denně. A sociální sítě stále vymýšlejí nové a nové způsoby, jak uživatele u monitorů udržet ještě déle a konzumovat tak další obsah.

Co je dle odborníků ještě horší, že závislost pociťuje také mnoho dětí. Ačkoliv účet si na Facebooku můžete založit až od 13 let, výjimkou nejsou ani daleko mladší aktivní uživatelé, kteří jen uvedou jiný rok narození. Závislost tak není neobvyklá ani malých školáků.

Další velkou hrozbou je možnost šíření dezinformací v nebývalém měřítku, což může mít velké negativní dopady na uživatele sociálních sítí, i když např. tento problém se Facebook snaží řešit a kontrolovat a dezinformace dle svých slov ze sítě pravidelně stahuje.

Závislost podobná heroinu?

Zajímavý průzkum provedli v Americe, kde vědci srovnali lidi závislé na sociálních sítích s lidmi závislými na heroinu. Průzkum byl zveřejněn v časopise Journal of Behavior Addictions a informovala o něm agentura Bloomberg.

Průzkumem se zabývali vědci z Michiganské univerzity. Podle vedoucího výzkumu, Dr. Dara Meshiho, má značná část uživatelů sociálních sítí příznaky vypovídající o závažné závislosti. V daném experimentu lékař navrhl celkem 71 účastníkům, aby si změřili úroveň závislosti na Facebooku. Ukázalo se, že většina z nich vykazovala známky duševních poruch. Psychiatři tyto známky následně srovnávali s drogovou závislostí. „Narkomani se obvykle nepoučí ze svých chyb, i když znají závažné následky svých činů, i nadále drogu užívají. V tom jsou si s uživateli sociálních sítí podobní,“ uzavřel průzkum Dr. Meshi.

Umění může být skvělou investicí, ale i pomocí pro druhé. Je však třeba vědět, „jak na věc“21. 10. 2020

Facebook se tradičně jakýmkoliv podobným tvrzením brání a regulaci či omezení činnosti razantně odmítá. Ohrazuje se například tím, že se snaží na hlavní uživatelské stránce zobrazovat více příspěvků od přátel a rodiny, což má vyvolat „smysluplný mezilidský kontakt“, jenž by měl být podstatou Facebooku.

Zdroj: Marc Benioff, Journal of Behavior Addictions, iStock