Proč naše domovy „specificky“ zapáchají a jak to změnit?

První dojem – známé slovní spojení, které hovoří o několika prvních sekundách, během kterých si v hlavě utvoříte názor na druhého člověka či prostředí. Velmi silným aspektem, který první dojem ovlivňuje, je vůně. O tu bychom se měli starat nejen s pomocí parfému na našem těle, ale také uvnitř našich domovů.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: iStock / 28. 1. 2020

Náš čich je přímo spojen s limbickým systémem (též označovaný jako čichový mozek), což je součást mozku zodpovědná za vzpomínky, emoce a nálady. První dojem tak vytváří jistou psychologickou reakci, která může být pozitivní, ale samozřejmě i negativní.

14. 2. 2020Nejvíc cool primátor na sociálních sítích? Jednoznačně Zdeněk Hřib

Když použijete příjemný parfém a spolu s vámi se bude šířit také svěží vůně, okolí to samozřejmě ocení. Můžete však říct, že stejně příjemně voní i vaše bydlení? Chcete-li váš domov učinit přitažlivějším, je důležité nejprve odhalit původ nepříjemných pachů a ty odstranit. Nakonec můžete různými vůněmi doladit vše k dokonalosti. Pokud se však nebudete věnovat důkladnému úklidu, nepomůžou vám ani žádné osvěžovače vzduchu a vonné svíčky. Řiďte se radami níže a váš domov se stane příjemným útočištěm nejen pro vás, ale i vaše návštěvy.

Odpadkový koš

Častou příčinou zápachu bývá odpadkový koš. Zkontrolujte, zda je dobře utěsněný a nepronikají z něj zápachy. V tomto případě je dobré pořídit si odpadkový koš s těsněním, který ven propustí jen minimum zápachu. Věcí, které by mohly hnít a po nějaké době více zapáchat, je dobré zbavit se ihned.

Zaměřte se na koberec a podlahu

Máte-li v bytě koberce, jen jejich pravidelné vysávání nestačí. Koberec je nutné čas od času vyčistit za pomoci mokrého vysavače či parního čističe, který lehce odstraní i případné skvrny. V koberci se kromě prachu, lupů, potu z vašich nohou a veškerých popadaných věcí od brambůrků až po rozlitou omáčku, shromažďuje doslova vše. To, co se dole za přítomnosti bakterií následně děje, není úplně příjemné.

Vyčistěte gauč

Úklid domácnosti není jen o utírání prachu, vysávání a vytření podlahy. Jednou za čas je nutné vyčistit například i gauč, který taktéž může být původem nepříjemného zápachu. Využijte některý z profesionálních čisticích prostředků dle materiálu vaší sedačky a minimálně jednou do měsíce ji pořádně vyčistěte. Výborně se k tomu hodí i parní čističe. Pokud je potah sedačky odnímatelný, tím lépe – můžete ho prát daleko častěji. I tento proces pomůže k odbourání zatuchlého zápachu linoucího se vaším bytem.

Nezapomínejte na záclony, polštáře a přikrývky

Nepříjemný zápach může pocházet i z dalších doplňků vaší domácnosti. Nejen kouření, ale i vaření a další aktivity způsobují výpary, které se hojně ukládají do všech přítomných textilií. Proto bychom se i jim měli jednou za čas věnovat, abychom odstranili zápach a prach, který každodenně absorbují.

Odstraňte zatuchlé oblasti

Vlhká prostředí jsou živnou půdou pro plísně a bakterie. Ty s sebou přinášejí také nepříjemný zápach. Pravidelně byste tak měli kontrolovat místa pod dřezem, v rozích koupelny a další místa, kde hrozí vyšší vlhkost. Pokud je váš domov vlhký obecně, je dobré investovat do odvlhčovače vzduchu či domácí čističky vzduchu.

6. 3. 2020Šály z alpaky a hedvábí či svetry z recyklovaného denimu. Návrhářka šije z přírodních materiálů a oživuje modrotisk

Teprve po důkladném úklidu má smysl použít osvěžovač vzduchu, případně vonný difuzér. I ty však mají svá pravidla a o jejich účinnosti rozhoduje například to, kam je umístíte. Ideálním místem jsou vstupní dveře do bytu, které zajistí, že svěží vůně bude první věc, která přivítá vaše hosty. Ideálním místem pro vonné svíčky je obývací pokoj a jídelna. Malé vonné svíčky se hodí i do koupelny. Velmi úspěšné jsou i vonné difuzéry a vypařovací vonné oleje.

Kombinace všech těchto faktorů z vašeho domova vytvoří přitažlivé prostředí, do kterého se budete rádi vracet nejen vy, ale i vaši hosté.