Mikolas Josef: Z umělecké školy ho vyhodili, přesto se stal uznávaným zpěvákem

Mladý zpěvák Mikolas Josef se proslavil především svou účastí v soutěži Eurovize 2018, kdy skončil na šestém místě (mezi diváky dokonce na čtvrtém místě), což bylo historicky nejlepší umístění českého zpěváka v této soutěži. Jaká cesta tomu předcházela a jaké jsou jeho další plány?

Autor: Jan Witek / Zdroj: Mikolas Josef, Instagram, Facebook / 22. 1. 2020

Málokterého českého zpěváka znají v zahraničí tolik, jako právě Mikolase Josefa. Svou kariéru začal budovat již v pěti letech. Pro hudbu začal žít od chvíle, kdy jej tatínek vzal na koncert Jarmily Šulákové s kapelou Fleret. Když jejich vystoupení Mikolas viděl, ihned si uvědomil, jakým směrem chce jít.

21. 2. 2020Na výlet vlakem aneb Úchvatné železniční trasy, během nichž se budete kochat neuvěřitelnými výhledy

Vyhazov ze školy a totální neschopnost

Ne vždy však byla jeho cesta růžová. Na umělecké škole, kde se učil zpívat a hrát na kytaru, jej po zhruba třech letech vyhodili. Důvodem dle pedagogů byla totální neschopnost. Podobně to měl i na střední škole, kdy málem propadl do nižšího ročníku. Opět kvůli hudební výchově.

Mikolas se naštěstí nenechal odradit. Naopak se ještě více postavil výzvě dostat se na vrchol a plnit si svůj sen. Místo školy tak popadl kytaru a začal trénovat na ulici, kde lze získat ty nejlepší zkušenosti, jelikož přesně zjistíte, jaké je to vystupovat před lidmi. Hraní na ulici mu začalo vydělávat první peníze, které pak použil k natáčení a nahrávání hudby.

Peníze k budování svého snu však vydělával i dalšími pracemi, jako třeba na stavbách, ale pomáhal si i uklízením v nahrávacím studiu, které probíhalo čtyřikrát do měsíce. Za tuto práci následně mohl jeden den ve studiu nahrávat zdarma. Tímto způsobem se podařilo nahrát píseň Free, která se stala čtvrtou nejhranější v Česku.

Těžký život v mládí

Lehké to Mikolas Josef neměl ani v životě. Ještě před tím, než se jeho tatínkovi podařilo uspět s firmou (Mikolasovi v tu dobu bylo asi 14 let), trpěla jeho rodina bídou. Všichni spali na jedné matraci. Mikolas svou první postel dostal až v osmi letech.

Po úspěchu rodinné firmy se sice život jejich rodiny obrátil k lepšímu, nicméně nelze říci, že by se Mikolas vezl na vlně úspěchů svých rodičů. Vzhledem k tomu, že se jeho rodiče dostali z nuly na vrchol, byli pro něj silnou motivací a nikdy neměl chuť přijít s otevřenou dlaní a žádat nějakou podporu či kapesné. Bylo by mu to vůči rodičům trapné. Chtěl jít v jejich šlépějích a raději si na budování svých snů vydělat vlastními silami a pílí. I z toho důvodu to trvalo dlouhou dobu, než se o Mikolasovi začalo mluvit. Jedním si ale může být jistý – jeho úspěch je poctivě „vydřený“.

Eurovize a další plány

Soutěž Eurovize Mikolasovi otevřela dveře a konečně se před světem mohl ukázat nejen jako producent a textař, ale také jako performer. Díky celoevropské soutěži zároveň není známý jen v Česku, ale i po Evropě. Určitě tomu pomáhá i to, že je jeho tvorba celá v angličtině, ve které se dle svých slov cítí lépe a jistěji.

10. 3. 2020Jak se vyhnout bolavým zádům, když u počítače prosedíte téměř celý den?

Velkou základnu (především fanynek) má například ve Španělsku nebo v Řecku, ale jeho hity jsou dle statistik přehrávány skoro po celém světě. Má za sebou úspěšnou tour a chystá další, absolvoval několik koncertů v různých koutech Evropy, byl zařazen do žebříčku mladých úspěšných lidí (30 pod 30) dle magazínu Forbes, podepsal globální smlouvu s RCA Records, vlajkovou lodí Sony Music a natáčel album v Los Angeles.

Dnes spolupracuje s lidmi, kteří mají na kontě i ocenění Grammy a sám má ambice se k tomuto ocenění dostat. Jednoho dne by se rád postavil na stejné pódium třeba se zpěvačkou Beyoncé a není vyloučena ani vlastní nahrávací společnost, pod kterou by vydával další umělce. Tak uvidíme, kam tohoto nadějného mladého muže kroky zanesou. Každopádně držíme palce!