Zašel jsem na kafe se svědkem Jehovovým, abych byl hetero. Prý to jde. Čeká nás totiž pohroma, kterou gayové nepřežijí

Možná jste sami někdy narazili na lidi stojící za každého počasí na rušných místech měst a ochotně nabízející pomocnou ruku všem zbloudilým duším. Postávají vedle reklamního stojanu, na němž jsou napsaná hesla slibující pochopení celé pravdy života a samozřejmě také jeho zkvalitnění. Chodím kolem těchto lidí každý den. Rozhodl jsem se proto zjistit, jak mohu svůj buzní život změnit k lepšímu a informovat se o všech prohřešcích, které možná zůstávaly doposud mému vědomí skryté. Proto jsem si domluvil osobní schůzku.

Pro férovost neuvádím jméno zpovídaného člověka ani organizaci, jíž je členem. Tento pán se označuje jako svědek Jehovův a v začátku setkání nebyl srozuměm s tím, že je náš rozhovor nahráván. Sdělil jsem mu, že se identifikuji jako gay, jsem nešťastný a chtěl bych žít šťastnější život. On je přesvědčený, že zná návod. Tady je.

Nemá cenu chodit kolem horké kaše, proto přejdu rovnou k věci. Jsem gay, tak mě zajímalo, jak se to vaše uskupení na homosexualitu tváří a jestli je nám vůbec povoleno tento dialog vést…

(následuje trapné ticho)

Oukej, budu to brát jako souhlas. Chtěl jsem se s vámi potkat, protože mi vaši kolegové slibovali zlepšení mého života díky Bibli. Proto mě zajímá, jak bych toho mohl docílit.

My (svědkové Jehovovi) jsme křesťani. A bereme to velmi vážně. Naprosto. Nejsme jako jiní lidé, kteří se Biblí řídí jen v něčem – v tom, co jim vyhovuje, a zbytek neřeší. My jsme velice striktní. A vnímáme to jako pozitivní věc.

Jak se Bible staví k homosexualitě?

Tohle je zrovna takové kontroverznější téma, které se vám asi nebude úplně líbit, ale Bible homosexualitu odsuzuje.

A co známé rčení “Miluj bližního svého?”

My to tak vnímáme. Nejsme homofobové, ale Bible homosexualitu neschvaluje.

Plnovous není důkazem mužnosti, ale airbagem při pěstním souboji, zjistili vědci. Za svůj objev získali parodickou Nobelovu cenu28. 12. 2021

Proč? Z jakého důvodu?

Pohybujeme se na tenkém ledě a nerad bych se vás dotkl. Ale není to správné.

Dobře. Řekněme, že chci být heterosexuál, protože jako gay nejsem spokojený. Proto se uchýlím k Bibli, kde se ale dozvím, že mě tato víra nepřijímá. Proč bych to tedy vlastně měl dělat?

Třeba proto, abyste pochopil, proč se vám tyto věci dějí. Proč to Bůh tak stanovil. Protože Bůh stanovil, že sex je pouze pro manželský pár. Tvořený ženou a mužem. Což je pro hodně lidí zastaralá věc, ale je to tak. Třeba já jsem si svojí manželku vzal jako panic. Jsme si úplně věrní a beru to jako velmi pozitivní věc.

Co znamená ono “tak to stanovil Bůh?” Jak si to mám vyložit? Tak, že někdo někdy napsal, že tak to stanovil Bůh?

Jo, takhle. My věříme tomu, že Bible sama o sobě píše, že je inspirovaná Bohem.

Ona sama o sobě to nejspíš nepíše. Napsal to nějaký člověk.

Ano. Řekl to apoštol Pavel a my tomu věříme. Napsali to lidi, ale nějakým způsobem byli vedení Bohem.

Jak by mi tedy Bible mohla poradit, pokud se cítím ztracený, být gayem mi nevyhovuje, jednorázový sex mě nebaví a já už nevím, kudy kam mám jít? Co bych měl podle Bible dělat?

Nežít tak, jak žijete.

A jak bych tedy měl žít?

Tak, jak jsem říkal. Že sex je určený pouze manželům a manžele tvoří muž a žena. Vím, že je to náročné, ale jde to. Mám kamaráda, který je gay, a stejně jako já je svědek Jehovův. A ví, že svou orientaci není schopný změnit, proto s nikým nežije. Je to pro něj těžké, ale vnímá to tak, že je to tak prostě dané a smířil se s tím.

Byl by toto jediný správný způsob, jak žít, pokud bych byl nespokojený se svým současným životem a chtěl být podle Bible šťastnější? Vzdát se sexu a partnerského života?

Ano, je to tak. Jsou různé příběhy lidí, kteří byli homosexuálové a změnili to.

Změnili?

Jo no.

Sexuální orientaci měnit nelze…

To já ze své zkušenosti nevím.

Česko jako psychedelická velmoc: účinky ketaminu budou čeští vědci srovnávat s látkou, již obsahují lysohlávky – a nabízí účast ve studii30. 12. 2021

Znáte někoho, komu se podařilo změnit svou sexuální orientaci?

Ano, znám. Můžeme najít nějaké články, ve kterých se to píše.

A jak to ten dotyčný změnil?

Věříte, že existuje Bůh?

Věřím v universum, energii a karmické zákony. Snažím se žít podle hesla “nechovej se k ostatním tak, jak nechceš, aby se chovali k tobě,” a věřím, že to, co do světa vysílám, získávám zpět.

V aktivní podobě to řekl i Ježíš. Jinými slovy tedy “dělejte ostatním to, co chcete, aby dělali vám.” Toto je myšlenka Ježíše Krista.

Zpět k té orientaci. Jsem přesvědčený, že sexuální orientace je vrozená.

Ano, věřím tomu, že to tak může být.

Mohu ji podle vás změnit?

To nevím, to vám nepovím. Věřím ale, že pokud budete věřit v Boha, budete věřit i tomu, že vám může pomoct.

Můžu se tedy na Boha obrátit s prosbou, abych byl heterosexuál?

Ano, přesně tak. Tím to může celé začít. Určitě to nebude tak, že se jednou pomodlíte a bude z vás heterosexuál.

Co když se rozhodnu být heterosexuálem a sexuálně mě budou stále přitahovat muži?

Sebeovládání. To je jediná cesta.

Takže se mám potlačovat?

Hm. Jo. Jo jo.

A myslíte, že by mi to prospělo?

Hm. Myslím, že jo.

Myslíte si, že pokud bych byl sexuálně frustrovaný, že mi to prospěje?

Bible mluví i o závislosti na sexu. Že se někdy můžeme stát jeho otroky. Možná proto Bible hovoří o tom, že sex by měli mít pouze manželé. Bible říká, že sex je dar od Boha, který by měl upevňovat vztah mezi manželi a neměl by to být druh zábavy nebo úleva.

Moje dítě není hetero! Jak reagovat na coming out svého potomka a čemu se vyvarovat?20. 12. 2021

Co vás nutí věřit tomu, že to, co je v Bibli napsané, je to jediné správné?

Byl jsem vychován rodiči ve víře. Věřím v Boha od malička. Nicméně jsem velmi inteligenčně a vědecky založený člověk a na základě vědy věřím, že za tímhle vším musí být nějaký konstruktér.

Víra přece není exaktní pojem.

Já prostě nevěřím, že vesmír vznikl sám od sebe. Příčina a následek. Pokud něco vzniklo, něco to muselo způsobit. A co to bylo? Něco za tím být muselo.

Co třeba rozpínavost vesmíru následovaná jeho postupným smrštěním se do jednoho bodu, který pak explodoval a vznikl nový vesmír? Podobně jako to známe u hvězd.

Někdo to musel zařídit.

Tím někým je tedy Bůh?

Ano. Někdo inteligentní. Nějaká osoba.

Osoba?

Jo. Teď ale nemyslím vousatého chlapíka na obláčku. Musela to být nějaká super-inteligence.

Nějaká energie?

Klidně. Bible o ní často mluví. Třeba že když tvořila, roztáhla nebesa. Což koresponduje s tím velkým třeskem. Nějaká extrémně inteligentní a mocná síla, která má neuvěřitelné schopnosti a vyznačuje se láskou. Ale není to nic orientálního ani esoterického. Nechci tím ale shazovat budhismus. Je to prostě existující osoba, která má utajenou podstatu mimo molekuly a atomy a je pro nás těžko pochopitelná.

Ženy opravdu vydrží méně! Tedy – co se konzumace alkoholu týká. Zde je sedmadvacet posilvestrovských zajímavostí o popíjení3. 1. 2022

Cítil jste někdy Boha?

Ano. Třeba během modlitby. Cítím pak takové celkové zklidnění.

Nejedná se spíše o běžné zklidnění mysli hlubokou koncentrací na jednu myšlenku?

V Bibli je několik veršů, které nám říkají, že máme chodit mezi lidi a pomáhat jim poznat nejen ji ale i Boha. Jde o Ježíšův příkaz, který to nařídil svým učedníkům. Často se mi stane, že se někdo modlí k Bohu a žádá ho o pomoc. A pak ten dotyčný přijde za mnou a chce nějaké rady. Stává se mi to celkem často.

Je podle vás možné, aby se gay čistě silou modlitby stal heterosexuálem?

Myslím si, že mozek je do určité míry tvarovatelný. Že člověk dokáže dělat úžasné věci. Proto pokud má člověk silnou vůli a jde si tvrdě za svým, dokáže změnit spoustu věcí. Opravdu o tom můžu najít spoustu článků. Četl jsem o případech lidí, kteří jsou svědkové Jehovovi a jsou gayové. Rozhodli se změnit se v heterosexuály a podařilo se jim to.

Nemůže to být spíš tak, že svou orientaci nezměnili, jen ji nežijí?

Jo, přesně tak to je. Nežijí homosexuálním stylem života. Četl jsem také o spoustě homosexuálů, kteří mají manželky a žijí heterosexuální život. A tak je to správně.

Co se stane, když muž miluje muže a chtějí spolu žít?

Tak to být nemůže.

Ani když se jedná o čistou lásku?

Ne. Opět zde ale hraje roli, pokud dotyční věří v Boha. Pokud v něj věří, nesmí takto žít. Bůh tento životní styl neuznává. Pokud v něj nevěří, neměli by podobné otázky řešit. Ani morálku. Protože v tomto případě jimi může být morálka vnímaná jen jako lidský konstrukt, který někdo vytvořil, aby ovládal jiné lidi. Nebo aby se ohledně sebe samotného cítil lépe. My ale věříme, že morálku stanovil Bůh.

Raději by šli s partnerkou nakupovat nebo umyli koupelnu, než aby zamířili do ordinace. Proč se muži bojí lékařů jako „čert kříže“?14. 1. 2022

A proč ji stanovil?

Jednak je to na něm a jednak nás takto vytvořil.

Vytvořil jak?

Jak jste řekl – lidé dnes mají hodně jednorázového sexu, nevěří si a jsou se svými životy nespokojení. Kdežto já s manželkou žijeme spokojený život a potřeby, které nám Bůh nadělil, uspokojujeme. A máme spokojené životy. Takto nás Bůh stvořil.

Znamená to tedy, že ten, kdo nežije jako vy, nemá spokojený život?

Věříme, že nemá. Ne na maximum. Věříme, že na počátku Bůh stvořil Adama a Evu. Nevěříme v evoluci, tomu, že jsme z opic. Věříme, že nás stvořila super-mocná bytost, která je schopná stvořit vesmír. A pokud je schopná stvořit něco tak velkého, jako je universum, stvořit člověka je pro ni maličkost.

Člověk by ani podle Boha neměl umírat. Z vědeckého pohledu není nesmrtelnost problém. Buňky se nám přece neustále obnovují. Stárnutí člověka je spíše jedna velká záhada.

Aha.

Buňky se vyměňují. Proč to takto nemůže být napořád?

A proč tedy živé bytosti umírají?

Jedná se o následek hříchu, který byl na začátku. Bůh dal lidem svobodnou vůli a řekl jim, co mohou dělat a co ne. Určitě jste o tom slyšel.

Adam a Eva, jablko, had, ráj…

Jo, přesně tak. My věříme tomu, že to tak bylo.

Ubližujeme si víc, než si myslíme: 13 škodlivých návyků dnešní doby, které nám komplikují život22. 12. 2021

Že se to fakt stalo?

Jo. A oni se rozhodli Boha neposlechnout. Před tím ještě Bůh stvořil nebe a v něm anděly, které nemůžeme vidět. Jeden z těch andělů pak Evu svedl a tím zpochybnil to, že Bůh má právo určovat lidem to, co je dobré a co je špatné. Od té doby si to lidi mohou určovat sami. A je to pravda? Mohou si lidé určovat to, co je správné a špatné, nebo ne?

Člověk si tady žije svůj život, za který je zodpovědný. Proto by i volba jeho činů měla být na něm.

To ano, to rozhodně. A proto Bůh řekl: “dobře, tak ukažte. Rozhodujte si podle svého.” A lidi ukázali. Během těch tisíců let lidé ukázali, že to nedávají. Že ani demokracie, ani monarchie ani anarchie nefunguje. Vždycky je to v háji. Lidská společnost pořád trpí. Žijeme v době, kdy máme obrovský materiální nadbytek a stále je na tomto světě pětina lidí, kteří trpí hlady.

Není to spíš podstata života? V tom, že je život těžký?

Ale proč by byla? Proč by lidi měli trpět? Bůh to tak nechtěl.

Lidé mají potřeby. Mají přání. Jsou zrozeni k tomu, aby chtěli. Možná proto občas trpí…

Protože jsou tak trochu sobečtí a chtějí si dělat to, co chtějí.

Život nemůže být neustále, za všech okolností sluníčkový…

Podle Bible by to tak být mělo. Lidé by měli mít uspokojující práci, starat se o planetu a mít pohodu. Pokud by lidé nebyli sobečtí, nebyl by problém.

Zlomený penis je sice mýtus, penisová kost však existuje. Proč ji řada druhů má, ale muži o ni přišli?11. 1. 2022

Myslíte si, že pokud by každý žil tak, jak žijete vy, svět by byl lepším?

Naprosto.

Může takhle žít každý?

Ano, může.

Hodně lidí ale nechce.

A to je právě to sobectví. Každý si to chce udělat po svém, v domnění, že to tak bude lepší. Ale ono to lepší není.

Jediný správný život je tedy podle vás ten heterosexuální, řízený vašimi pravidly. V tomto světě pak žijí homosexuálové bez partnera, bez sexu. Protože tak to říká Bible. Může být podle vás tento život spokojený?

Lze jej pak naplnit jinými věcmi. Vykompenzovat to zájmem o jiné lidi a pomáhat jim. Nicméně svět, jak ho známe, tady nebude dlouho. Původní plán Boha je, že lidé nebudou umírat, ale budou zdraví a dokonalí.

Kdy by měl svět skončit?

Podle Bible velmi brzo.

Pro krásu i do běžného života: Jaké nejpodivnější vychytávky používaly naše (pra)babičky?30. 12. 2021

To je kdy?

Může to být za měsíc nebo za deset let. Bible neříká přesný den.

Podle čeho soudíte, že to bude brzo? Podle toho, jak dnes lidé žijí?

Ano. Někteří proroci již dříve řekli, jak se budou velmoci vyvíjet, což se naplnilo. Až do dnešní doby. A současnost je to poslední, co má být. Pokud byste chtěl, můžeme to někdy probrat přímo u Bible.

Lidé se tu tedy vybijí navzájem?

Bible mluví o tom, že zasáhne přímo Bůh. A zlikviduje to tady.

Kvůli tomu, jak se tady chováme?

Jo. Že se potvrdí, že lidé si nedokážou vládnout sami. Že si neumí určovat, co je správné a co není. Lidé se zabíjejí kvůli blbostem, je tu chaos. Takhle to podle Boha být nemá.

Neztěžujete si těmito myšlenkami život? Být neustále přesvědčen o tom, že svět směřuje k záhubě?

Život si naplno užíváme. My totiž věříme, že tu pohromu přežijeme.

Aha. Protože žijete správně?

Ano, přesně tak. Bůh nezabije všechny. My totiž žijeme tak, jak si Bůh přeje, proto máme naději, že tu pohromu přežijeme a budeme žít navěky. Doslova. To, že lidé umírají, mají nemoci a podobně, je vrozená genetická věc, kterou my změnit nemůžeme. Ale pro Boha to problém není. Pokud tedy uznám, že existuje někdo, kdo stvořil celý vesmír, tak pro něj život na věky nemůže být překážka. Věřím, že to pro něj není problém.

Gay, který měl skočit z útesu: Rodina neuvěřila sebevraždě a třiatřicet let bojovala s úřady. Včera byl vrah konečně odsouzen14. 1. 2022

Pokud bych žil spořádaný život tak, jak ho popisujete, ale s mužem, pohromu bych nepřežil?

My věříme, že ne. Bůh má právo určovat nám, jak máme žít. Co je správné a co není. Nechci se vás nějak dotknout, ale muž a žena mají pohlavní orgány, které slouží k nějakému účelu. A homosexualita je v tomto anomálie. Je to výsledek té nedokonalosti. Toho, že lidé nejsou takoví, jak je Bůh zamýšlel mít. Je to něco jako mít vrozenou nemoc. Je to vada. Bůh nestvořil lidi tak, aby byli homosexuální. To není o tom, že bych homosexuály neměl rád, ale pro Boha jsou homosexuálové projevem nedokonalosti a toho, co zakázal. A my věříme tomu, že jedině Bůh má právo nám určovat, co je správné a co není.

Pokud jsou pohlavní orgány muže a ženy určené k tomu, aby plodily děti, sex byste měli provozovat pouze za tímto účelem.

Bible nám říká, že sex může být i pro potěšení.

Já jako gay tedy nemohu provozovat sex pro potěšení?

Ne. Podle Bible ne.

Proč? Vždyť nedělám nic jiného než vy.

Takhle to řekl Bůh. A ať k tomu má jakýkoliv důvod, nebudu to zpochybňovat. Protože já jsem vesmír nestvořil.

Nemůžete přece vědět, že to řekl Bůh. Možná víte, že člověk řekl, že Bůh to řekl.

[Bůh, Bible, boží pohled, Bůh, Bible, boží pohled, pohroma, Bible, Bible, Bůh, pohroma, Bible…]

Je hodně důkazů, kterými jsme se přesvědčili, že Bible má pravdu.

Jakými?

To, co je zajímavé, je, že hodně století před naším letopočtem Bible mluvila o tom, že Země je kulatá. V době, kdy lidé věřili úplně něčemu jinému. Bible byla i v otázkách hygieny velmi pokroková. V době, kdy Egypťani vařili lejna a něco jimi potírali, existoval v Bibli boží zákon, který hovořil o možném přenosu infekcí.

A to je důkaz pravdivosti toho, co řekl Bůh?

Je to součást celé mozaiky.

Obavy z nepřijetí a šikana jsou důsledkem zhoršující se veřejné diskuse o LGBT+ lidech. V Česku se snaží pomoct poradna sbarvouven.cz6. 12. 2021

Četl jste Bibli?

Ano, několikrát. Víceméně ji čtu každý den.

Nejsou obsahem Bible spíše verše, které se dají vyložit několika směry?

Existují zásady, podle kterých je možné se řídit. Některé věci jsou ale přesně dané. Jako třeba manželství a postoj k homosexualitě.

Skutečně si myslíte, že bych byl šťastnější, pokud bych se vzdal sexu a žil osamocený život?

Hm. Ano.

Vždyť bych byl úplně sám.

No. V jednom verši Ježíš řekl, že ten, kdo se vzdá některých věcí pro to, aby ho následoval, a žil podle toho, co říká Bible, získá stonásobně více bratrů a sester a otců. Že získá náhradní rodinu nebo společenství lidí, kteří jej uspokojí citově.

A fyzicky?

Pokud se vrátíme k tomu, že svět, jak je nastavený, nebude trvat stále a máme naději, která nám zaručuje, že budou existovat lidé žijící podle vůle Boha, homosexualita se tomuto jedinci z mozku odstraní. Odejde to samo. Protože tak to chtěl Bůh.

Děkuji za rozhovor. Abych byl fér, říkám, že jsem si tento rozhovor nahrál a bude použitý pro článek.

Jo, ok.

Zdroj: Adobe Stock, splcenter.org