Půllitr piva za 40 tisíc korun? Žádný problém. Tohle jsou jedna z nejdražších piv na světě

My Češi jsme považováni za národ pivařů a kromě toho, že ostatní Evropany porážíme ve spotřebě piva, dáváme jim na frak také v jeho produkci. V tomto článku se však zaměříme na trochu jiný segment piv, jejichž cena se může vyšplhat až na 40 tisíc korun.

Dle statistik organizace Brewers of Europe je Česko největším producentem piva v rámci celé v EU. Údaje z minulého roku hovoří o tom, že se u nás vyrobí zhruba 192 litrů zlatavého moku na hlavu, tedy 384 půllitrů. Druhá za námi je Belgie se 182 litry a třetí Irsko se 168 litry na hlavu.

Zápasy římských vojáků, festival šnečích pochoutek a záplavy květin. I takové je Katalánsko v květnu!28. 2. 2022

V absolutním množství vyrobeného piva se větším zemím sice nemůžeme rovnat, ale velmi dobře si v tomto případě vedeme v jeho konzumaci. Spotřeba piva se na při přepočtu na konzumaci jednoho člověka u nás pohybuje okolo 138 litrů piva, tedy 276 půllitrů. Nutno zmínit, že na další příčce je Rakousko, které je však pozadu o celých 30 piv.

Pokud bychom se touto konzumací řídili i v případě piv níže, která patří mezi jedna z nejdražších na světě, pravděpodobně bychom přišli brzy na mizinu. 

Jedno z nejdražších amerických piv – 4.760 korun (750 ml)

Samuel Adams Utopias je pivo americké produkce. Nová várka těchto piv (cca 13 tisíc lahví) se dostane na pulty každé dva roky (naposledy rok 2019) a zraje v sudech po tvrdém alkoholu nebo vínu. Pivo obsahuje až 28 procent alkoholu.

Nejsilnější pivo na světě – 5.000 korun (330 ml)

U sousedů v Německu můžeme v pivovaru Schorschbräu najít unikát v podobě nejsilnějšího piva na světě, které obsahuje až 57 procent alkoholu. Pivo Schorschbock 57 % se prodává v keramických lahvích a každá lahev je osobně podepsána sládkem a má voskovou pečeť. V tomto případě byste opravdu zašli asi jen na jedno.

Dánský klenot – 9.000 korun (375 ml)

Calrsberg je dánský pivovar, který stojí za zrodem speciální „vintage“ edice piv – Carlsberg Jacobsen Vintage. První várka spatřila světlo světa v roce 2008, další o rok později a poslední v roce 2010. Pivo zrálo v dubových sudech po dobu šesti měsíců a obsahuje okolo 10 % alkoholu. Dohromady bylo vyrobeno pouhých 600 lahví. Jejich expirační doba údajně končí v roce 2059, takže ještě nějaký čas na sehnání a ochutnání piva zbývá, nicméně cena dnes bude pravděpodobně o dost vyšší.

Může být pes opravdu homosexuál? Kauza odvrženého psího „gaye“ zaplavila internet, názory kynologů se různí6. 4. 2022

Pivo v kůži veverky – 17.300 korun (330 ml)

Jedno z nejbláznivějších piv mají na svědomí ve Skotsku. Jedná se o pivo Brewdog The End of History. Nejen, že obsahuje až 55 % alkoholu, je navíc dodávané v lahvi obalené kůži pravé veverky. Pivo bylo uvařeno v roce 2010 a vyvolalo velké protesty hlavně z řad ochránců zvířat. Několik kousků je ale stále v oběhu.

Pivo na pomoc přírodě – 41.130 korun (500 ml)

V totálním rozporu s tím předchozím je pivo Nail Brewing Antarctic Nail Ale. Bylo vyrobeno pouhých 30 lahví, které rovnou zamířily do dražby. Jedna z nejdražších se vydražila za částku přes 41 000 korun. Jak podle názvu tušíte, pivo bylo vyrobeno z vody z ledovců na Antarktidě. Australská společnost Nail Brewing, která sídlí ve městě Perth, věnovala 100 procent zisků z těchto piv nevládní neziskové organizaci Sea Shepherd Conservation Society, která má za cíl ochraňovat moře a oceány.

Zdroj: Brewers of Europe