Opice jako řidiči a lety na Pluto aneb Předpovědi pro rok 2020, které se našim předkům moc nepovedly

Jdete pozdě do práce, protože vás nevzbudil budík, který máte zabudovaný v předloktí. Spěcháte a naskočíte do auta, které řídí opice, a ačkoliv je to všechno hrozně stresující, vaše dovolená na Měsíci se blíží, a tak budete mít možnost brzo si odpočinout.

Autor: Jan Witek / Zdroj: CNN, Instagram, Facebook / 16. 1. 2020

Zní to trochu zvláštně, ale přesně takto si naši předci představovali, jak to bude vypadat v roce 2020. Ne všechny předpovědi se ale stoprocentně proměnily v realitu.

31. 1. 2020Z prodeje po kamarádkách k vlastnímu showroomu. Minimalistická značka Mikela da Luka má u lidí úspěch

Technologický pokrok je velmi rychlý a o mnoha věcech, které dnes děláme za pomoci přístrojů, by se nám kdysi ani nezdálo. Něco naši předci předpověděli dokonale, ale cesty na Pluto či život do 150 let zatím za běžnou realitu považovat nelze.

Zpravodajská služba CNN prošla své archivy a dala dohromady unikátní výroky vědců, futurologů a jiných odborníků, kteří se domnívali, že dnešní svět bude vypadat poněkud jinak.

Jak měli vypadat dnešní roboti?

„Odborníci na budoucnost a technologii říkají, že roboti a umělá inteligence se do roku 2020 stanou součástí každodenního života a zcela převezmou fyzickou práci lidem,“ uvedla Elon University v roce 2006. Ačkoliv k tomu není úplně daleko, roboti zatím všechnu fyzickou práci nezastávají.

Zajímavý byl i výrok britského futurologa Iana Pearsona, který šel ještě dále a britskému magazínu Observer v roce 2005 řekl: „Do roku 2020 vyrobíme počítač s nadlidskou úrovní inteligence, který bude schopen prožívat emoce. Takový počítač bude moci třeba odbourat leteckou nehodu, bude totiž z havárie sám tak vystrašený, že bude dělat vše pro to, aby s letounem bezpečně přistál.“ Takto unikátního propojení inteligence a počítačů jsme se však zatím nedočkali.

Nanoboti v těle a hrozba vegetariánství

Futurolog Ray Kurzweil ve své knize z roku 2004 napsal, že v roce 2020 budeme mít v těle stovky nanobotů, kteří budou schopni z konzumované potravy ještě lépe využít všechny možné látky a poslat je do těla přesně tam, kde je to potřeba.

Vydání časopisu New York Times z roku 1913 zase obsahovalo předzvěst prezidenta již zaniklé Americké asociace prodejců masa v článku nazvaném „Hrozba vegetariánství“. V dokumentu se psalo o tom, že spějeme do zoufalé budoucnosti a že se pravděpodobně vzdáme masa a budeme jíst jen rýži a zeleninu. Vyzýval tehdy farmáře k nutnosti vychovat více skotu a zachovat produkci masa. Téměř o století později ale vegetariánství a veganství skutečně získává na popularitě.

Dovolená na Měsíci

Vesmírný cestovní ruch se řeší již celá desetiletí. „Do roku 2020 budou lidé cestovat na měsíc,“ řekl v roce 2009 Eric Anderson ze společnosti Space Adventures. Jiní dokonce předpovídali, že na okolních planetách budou fungovat i vesmírné hotely. Zakladatel Tesly a SpaceX, Elon Musk, šel ještě dál. „Do roku 2020 budou existovat plány, jak na Mars cestovat s turisty.“

Ačkoliv nic podobného zatím realita není, vesmírný turismus je nyní na vzestupu a momentálně se mu věnuje několik společností. Známá je například Virgin Galactic podnikatele Richarda Bransona, který se první 90minutový let chystá s cestujícími absolvovat v následujících měsících. Vesmírný turismus podporuje i zakladatel Amazonu Jeff Bezos, který stojí za společností Blue Origin. V letošním roce by měl zahájit finální zkušební lety vesmírné lodi Shepard. Poté se na její palubu vydají první cestující. Takže od hotelů na Měsíci pravděpodobně nejsme moc daleko.

6. 2. 2020Ekoterapie, biohacking a další trendy, které hýbou světem wellness

Některé předpovědi byly úplně mimo

Čím hlouběji do minulosti zabrousíme, tím více se předpovědi pro rok 2020 odchylují od skutečnosti. Kdyby se tehdejší prognózy staly realitou, komunikovali bychom dnes s mimozemšťany (kdo ví...) a cestovali v čase. Naše životy by se prodloužily téměř o půl století a Mars by pro nás byl již velmi známý. Přistáli bychom tam totiž v polovině osmdesátých let a na Venuši a Jupiter bychom přicestovali počátkem 21. století. Dokonce bychom létali i na Pluto, které tehdy ještě patřilo mezi planety. Předpokládalo se také, že v roce 2020 budeme některá zvířata (především opice) chovat k tomu, aby nám pomáhala s domácími pracemi...

Uvidíme tedy, čím nás nové objevy a technologie překvapí v následující dekádě.