Váš blízký chce spáchat sebevraždu, jak mu můžete pomoct?

Někteří lidé se z jistých důvodů občas dostanou do takové situace, ze které nevidí východisko, a jediné smysluplné řešení pro ně znamená opustit tento svět. Co dělat, když něco podobného potká někoho z vašich blízkých?

Autor: Jan Witek / Zdroj: LinkaBezpečí, Psychologie, Pinterest, Facebook / 15. 1. 2020

Může to potkat kohokoliv a kdykoliv

Nad sebevraždou může přemýšlet člověk, který se trápí ve vztahu, zažívá šikanu, týrání či zneužívání, smutek z odchodu blízkého, nebo třeba ten, kdo trpí hlubokou depresí nebo nedávno zjistil, že je vážně nemocný. Důvodů může být mnoho. Všichni však zažívají velkou bolest, kterou už nemají sílu sami unést.

16. 3. 2020Matěj Kretík o novinkách a aktuálních hrozbách sociálních sítí aneb Jak chránit své děti, ale i sebe

Ačkoliv to na první pohled nemusíte poznat, i zdánlivě šťastně vypadajícího kamaráda mohou v životě provázet deprese. Když se vám náhodou svěří s tím, že několikrát přemýšlel o sebevraždě, nesmíte to brát na lehkou váhu.

Co můžete udělat?

Buďte oporou a nabídněte objetí a rameno, na kterém se dotyčný může vyplakat, a uši, které budou naslouchat. I když pro vás bude pravděpodobně těžké některé věci pochopit, nesnažte se kamarádovi v žádném případě posmívat či házet na něj vinu. Nechte povídat spíše jeho a nezahlcujte ho přílišným množstvím otázek.

O samotné sebevraždě byste měli mluvit jen pokud to dotyčný bude chtít. Občas můžete mít pocit, že chce o svém pokusu o sebevraždu mluvit neustále. Není to nic neobvyklého, protože potřebuje sám vše zpracovat. Musíte být trpěliví a nechat ho mluvit tolik, kolik potřebuje. Nelitujte, ale podporujte. 

Nabídněte pomoc. Zeptejte se, co daný člověk nyní potřebuje nejvíc, ale také byste měli zjistit, co mu vůbec nepomáhá. I když mu pomůžete jen s nějakou drobností, může to pro něj být obrovská úleva. Pokud je nervózní například z nějakého sezení či terapie, nabídněte mu, že ho doprovodíte, a pokud je toho na něj moc, zkuste mu nabídnout, že připravíte večeři nebo pomůžete s nějakým úkolem.

6. 3. 2020Šály z alpaky a hedvábí či svetry z recyklovaného denimu. Návrhářka šije z přírodních materiálů a oživuje modrotisk

Každý, kdo se potýká s depresivními myšlenkami, by měl pravidelně chodit k terapeutovi nebo psychologovi a zvážit i užívání léků. Nevíte-li si rady, zavolejte odborníkům s žádostí o pomoc. Existuje i několik telefonních linek, kam můžete v nouzi zavolat. Česká bezplatná linka bezpečí má číslo 116 101. Na internetu najdete i další podobné linky a spousta těchto služeb poskytuje i poradenství formou online chatu.