FOTO: Známí veslaři přijali do svých řad prvního trans-muže. Nahotou bojují za všechny mužské odlišnosti i LGBT práva

Veslaře z Warvicku pravděpodobně není nutné více představovat – každoročně na sebe totiž tento veslařský tým upoutává pozornost díky charitativnímu kalendáři. Za deset let, co veslaři pravidelně fotili kalendář plný skutečně žhavých snímků, se však jeho členové se svými aktivitami posunuli kupředu – od podpory mentálního zdraví a lidských práv až k aktuálnímu vydání „nahého kalendáře“ podporujícího LGBT komunitu. A rozhodli se také rozšířit svou působnost celosvětově.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: dailymail.co.uk, metro.co.uk, worldwideroar.org / 14. 1. 2020

Veslaři z Warvicku jsou jednoduše pojem. Přesto se tato skupina univerzitních veslařů rozhodla pozměnit svůj název a namísto Warvick Rowers od letošního roku pánové chtějí vystupovat pod vlastní „značkou“ Worldwide Roar (Celosvětový řev). Jejich záměrem totiž je rozšířit své činnosti celosvětově, i proto by se do projektu měli začít zapojovat muži ze všech koutů světa. „Za posledních deset let, kdy jsme vydávali náš kalendář, jsme se mnohé naučili – o diverzitě, rovnosti a také o tom, jak být lepšími muži. Užili jsme si i spoustu zábavy a dnes bychom rádi upozornili na to, že ačkoliv muži po celém světě jsou rozmanití, všichni se mohou zapojit do sportu, a to bez ohledu na věk, etnicitu, sexualitu, genderovou identitu nebo i fyzické postižení,“ uvádí veslaři na svém webu. A rozhodně se nejedná o planá slova, do svých řad totiž přijali také historicky prvního trans-muže.

18. 3. 2020Vitamíny či doplňky stravy - Jak podle lékárnice naložit se „zaručenými tipy“ na boj s koronavirem?

Poměrně zajímavá je také cesta, jak veslaři dospěli k nápadu začít se obecně rovnosti ve sportu vůbec věnovat. „Začali jsme jako banda veslařů na jedné anglické univerzitě. Nebylo mezi námi mnoho mužů z odlišného prostředí, mužů jiné etnicity, sexuální orientace a ani věku. Právě to nás přivedlo na myšlenku zaměřit se na začleňování všech do sportovních aktivit,“ tvrdí jeden z veslařů, který se na jejich aktivitách podílí již mnoho let.

V souladu s plánem celosvětového záběru se navíc v letošním nahém kalendáři objevují nejen samotní veslaři včetně jejich nového trans-kolegy, ale i další známí britští atleti. Pokud byste ale očekávali snímky, u nichž se méně odolné povahy budou červenat, byli byste na omylu. Ačkoliv všichni aktéři jsou na snímcích nazí, své nádobíčko si mnoha různými způsoby zakrývají – vzájemně rukama, ručníky, kouřem, samozřejmě také vesly a v neposlední řadě jim v tom, aby snímky byly decentní, pomáhají také psi. Zisky z prodeje kalendáře pak poputují charitativní organizaci Sport Allies, která se snaží podporovat inkluzi ve sportu a odstraňovat z něj zažitou homofobii.

Je však třeba dodat, že ačkoliv letošní kampaň cílí na prosazování práv LGBT lidí a také rovnost pohlaví, záměrem veslařů je i změnit způsob, jakým společnost vnímá muže. „Začali jsme s tím, že chceme narušovat homofobii ve sportu. Ale výzkum, který realizovala organizace Sport Allies, ukazuje, že homofobie je součástí mnohem většího problému – zejména heterosexuální muži se se všemi typy odlišností tvrdě potýkají,“ tvrdí kreativní ředitel celého projektu Agnus Malcolm. I proto se veslaři chtějí zaměřovat právě na nerovnosti pohlaví, ale i na podporu duševního zdraví mužů. „Věříme, že náš kalendář je relevantní a poutavý způsob, jak konfrontovat všechny pohledy na muže s tím, jak se vidí oni sami,“ shrnuje Malcolm.

9. 3. 2020„Šváby místo guláše jíst nebudeme, hmyzí moučka je ale skvělý zdroj bílkovin,“ popisuje odborník na „hmyzí kuchyni“

Všechny snímky, které se v kalendáři (již jedenáctém v pořadí) The Worldwide Roar objevují, byly pořízeny v Londýně a také ve Španělsku a výsledek veslařského snažení lze zakoupit online za 15 liber (cca 450 Kč).  V kalendáři figuruje na padesát mužů, kteří se různými způsoby liší, přesně odvážně vystavili na odiv svá těla, aby podpořili sebevědomí mužů po celém světě.