Jaké to bylo, když k nám poprvé dorazil internet?

Internet byl poprvé zmíněn v povídce z roku 1946, avšak první plnohodnotná síť byla zprovozněna až ke konci října roku 1969 (síť ARPANET) a byla primárně určena pro univerzitní účely v USA. Teprve později se internet stal celosvětovým fenoménem a pronikl také do běžných domácností.

Autor: Jan Witek / Zdroj: iVysilani, ČT24, Seznam / 9. 1. 2020

První internetové spojení v Československé federativní republice bylo navázáno až v roce 1992. Od té doby Češi začali přicházet technologické novince na chuť. Ze začátku se k internetu připojovali nejčastěji pomocí pevných linek a vytáčeného připojení.

20. 2. 2020Že se HIV týká jen gayů? Ale kdeže! Přečtěte si rozhovory se dvěma Češkami, které se touto nemocí nakazily

V archivu České televize existují reportáže tehdejších zpravodajů z devadesátých let, kteří o rozvíjejícím se internetu hovořili zhruba takto: „Internet tvoří miliony počítačů propojených pavoučí sítí kabelů. Internet roste tak rychle, že se k němu budeme moci připojit stejně snadno, jako si teď naladíme televizi. Všechno, co k napojení na soustavu internetu potřebujeme, je počítač, modemové propojení na telefonní síť a připojení na některou společnost internetu.“

Internetové připojení bylo dříve účtováno po minutách a vždy bylo třeba rozhodnout se, zda chcete zrovna telefonovat, nebo surfovat po internetu. Obojí najednou většinou nešlo. Spojení se totiž navazovalo díky modemu, který proměnil telefonní linku v datovou. Pamětníkům se možná ještě vybaví nezapomenutelný „pískavý“ zvuk, který doprovázel proces připojování a zněl, jako byste cestovali do jiné galaxie.

V devadesátých letech toho na internetu ještě tolik k dispozici nebylo. Také jeho vzhled se podstatně lišil. Připomeňte si s námi design některých stránek z devadesátek, které najdete v galerii. Kdo z vás si vzpomene na první založení e-mailu či návštěvu kdysi tak oblíbených chatů nebo seznamky Líbímseti?

Bránou do světa internetu byl (a dodnes stále je) pro mnohé uživatele portál Seznam. Tehdy 22letý učeň ČVUT Ivo Lukačovič vytvořil vlastní vyhledávácí stránku, aby Češi mohli relevantněji vyhledávat data z českých zdrojů a nemuseli navštěvovat zahraniční vyhledávače, mezi které patřily třeba AltaVista nebo Yahoo. Ty byly pro Čechy nepraktické, jelikož pracovaly s obrovskými databázemi s celosvětovým záběrem.

28. 2. 2020Ani s koronavirem Češi neztrácí humor: výběr toho nejlepšího na téma nesmyslné paniky

Dnes si mnozí z nás život bez internetu nedovedou představit. Rychlost připojení se počítá v obrovských číslech, přičemž z počátku to bylo jen směšných 19,2 kilobitu za sekundu. Jeden menší obrázek byste tak stahovali zhruba půl hodiny. Dnes jsou připojeny nejen domácnosti, ale také všechny společnosti a státní instituce, které by bez internetu byly zcela odříznuty od světa a jejich práce by tak byla velmi omezena.