Překvapivá fakta o sexu a vztazích: jak souvisí nevěra se zlomeninou penisu a proč přátelství s „ex“ není dobrý nápad?

Věda postupuje kupředu, stejně jako medicína a sociologie, a stále se tak objevují nové výzkumy a zjištění týkající se nejen sexu, ale i vztahů. Které nejzajímavější informace se objevily v uplynulém desetiletí?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: health.com, huffpost.com / 9. 1. 2020

Přátelé po rozchodu – psychopat na obzoru

Klasická rozchodová fráze zní, že rozcházející by mohli zůstat přáteli. Ovšem až se váš bývalý zeptá, zda byste mohli udržet přátelský kontakt, zbystřete. A buďte opatrní. Podle studie z roku 2016 by ex mohl být psychopat. Jak totiž sociologové prokázali, lidé, kteří mají temné osobnostní rysy – jako je narcismus a právě psychopatie – nezřídka udržují s bývalými partnery/kami přátelské vztahy, a to z čistě vypočítavých důvodů. Jaké to jsou? Obvykle touha po sexu (i po rozchodu k němu totiž může mezi bývalými partnery dojít), možnost finanční pomoci, ale také udržení jisté kontroly nad někdejší polovičkou – což platí dle výzkumů především pro muže.

5. 2. 2020Jak se během tří let z šestnáctileté holčičky Billie Eilish stala hvězda s celosvětovým dosahem?

Atraktivní vzhled přítěží

Ačkoliv všeobecná představa je, že ženy touží po sexy mužích, opak je pravou. Tedy minimálně pokud se má jednat o manžela. Podle studie z roku 2017 pro drtivou většinu vztahů, které by bylo možné označit jako „úspěšné“ či „spokojené“, platí, že žena je více vzhledově obdařena než muž. Z toho logicky plyne, že ženy jsou šťastnější po boku méně atraktivních mužů. Výzkum dokonce objasnil, proč tomu tak je – méně atraktivní muži totiž svůj vzhledový nedostatek obvykle kompenzují dárky, domácími pracemi, ale i sexem. Naopak ženy po boku atraktivních mužů podléhaly více potřebě „zkrášlování se“ a také méně jedly (což jim samozřejmě na spokojenosti nepřidalo). „Mít fyzicky přitažlivého muže může mít pro partnerku negativní důsledky, zejména pokud sama žena není sama příliš atraktivní,“ shrnuje vedoucí výzkumu Tania Reynolds.

Gay vztahy vydrží více než ty hetero

Ačkoliv o gay komunitě se šíří klasický stereotyp o její promiskuitě, faktem je, že když už se gay pár rozhodne pro společné soužití, dvojice spolu vydrží s větší pravděpodobností než páry heterosexuální. Časosběrná studie z roku 2018, která sledovala soužití vybraných gay a heterosexuálních dvojic, naznačila, že gay vztahy jsou k rozpadu nejméně náchylné (a to i ve srovnání s dvojicemi lesbickými).

Randíme „mimo ligu“

Seznamovacím trendem posledních let jsou rozličné mobilní aplikace. Jak ale shrnují sociologové, většina uživatelů má tendence ztrácet čas kontaktováním osob, které jsou „mimo jejich ligu“ (dle výzkumu jsou kontaktované protějšky až o 25 % atraktivnější). Jednoduše řečeno, lidé většinou hledají partnery/ky, kteří jsou minimálně o čtvrtinu více žádoucí než oni sami.

4. 3. 2020Příliš malá, příliš velká: většina žen není dle výzkumu spokojena s velikostí svých prsou. Jaký je ideál napříč světem?

Muži, kteří zahýbají, si zlomí penis….

Podle odborníků v případě, že muži mají tajnou aférku, zároveň jim hrozí vyšší riziko zlomeniny penisu. Ačkoliv ve skutečnosti se samozřejmě nejedná o regulerní zlomeninu, rozhodně nejde o nebolestivý stav. Podle lékařské studie z roku 2011 většina mužů, která kvůli „zlomenině“ penisu vyhledala lékařskou pomoc, udržovala mimomanželský vztah. A také v tomto případě je důvod docela jasný. „Pokud má člověk mimomanželský poměr nebo má sex na neobvyklém místě, je celá situace velmi specifická. Kde rozhodně muže se zlomenými penisy nenajdete? V ložnici s jejich manželkami,“ shrnuje lakonicky výzkumník Andrew Kramer.