Domácí mazlíčci v podobě tygra či opice. Kolik to stojí a co je potřeba dodržet?

Nejčastějšími domácími mazlíčky jsou minimálně v Evropě kočky, psi, drobní hlodavci a akvarijní rybičky, nicméně existují mezi námi i tací, kterým se doma nebo na zahradě prochází tygr, roztomilá opička či jiný podobně exotický „mazlíček“. Stát se majitelem exotických zvířat však není tak jednoduché, a pokud jej chcete chovat legálně, musíte dodržovat jasná pravidla.

Autor: Jan Witek / Zdroj: Zákony, ZOO Praha, Pinterest, Instagram / 6. 1. 2020

Jakmile se rozhodnete, jaké zvíře chcete chovat, je důležité zjistit, zda se jej náhodou netýká vyhláška (č. 411/2008 Sb.), která určuje druhy zvířat, jež vyžadují zvláštní péči. Mezi ně patří například všechny druhy primátů, šelem (s výjimkou domestikovaných druhů, jako jsou psi, kočky a fretky), ale třeba i všechny jedovaté druhy plazů.

Opravdu se chovu zvířete chcete věnovat?

Jedním z prvních kroků by mělo být zamyšlení se nad tím, zda jsme zvířeti schopni zabezpečit opravdu příjemné podmínky a nebude se u nás trápit, což ve většině případů říct nejde. Ačkoliv chovatelé projdou a povolení k chovu dostanou, neznamená to, že zvířata jsou se životem v zajetí spokojena.

26. 2. 2020Hledáte sportovní, stylový a úsporný vůz? Vyzkoušejte nový Opel Corsa

Základem by mělo být studium všech informací o chovu a potřebách zvířete. Velmi těžkou úlohou je výchova a ochočení exotických zvířat. Zvlášť dravé šelmy jsou na chov jedny z nejnáročnějších vůbec a nikdy není vyloučeno, že nedojde k nějakému zvratu. Proto byste si hned zpočátku měli důkladně promyslet, a hlavně se sami sebe zeptat, zda vůbec na chov takového zvířete máte dostatek volného času a trpělivosti. Je vhodné zavítat za zkušeným chovatelem nebo do blízké zoologické zahrady, kde se chovem vámi vysněného zvířete zabývají, a zeptat se na vše, co vás zajímá. S radami a žádostmi o koupi zvířat se lidé často obracejí třeba i na pražskou zoologickou zahradu.

Jak lze získat povolení k chovu exotického zvířete?

Žadatel musí být fyzickou osobou starší 18 let, případně právnickou osobou, která k chovu potřebuje povolení krajské veterinární správy. V žádosti je nutné sdělit své údaje, popsat druh chovaných jedinců a jejich počet. Součástí je také stručný popis chovu, vybavení a v neposlední řadě také souhlas s prováděním kontroly chovaného zvířete, míst a zařízení, v němž jsou tato zvířata chována, a jiných prostor, které jsou s chovem spojené (např. prostor pro skladování krmiv). Veterinární správa si vše pravidelně kontroluje i osobně, a to alespoň jednou ročně.

Nedojde-li k zabezpečení vhodných podmínek pro chov zvířete tak, aby nedocházelo k jeho bolesti, utrpení nebo poškození jeho zdraví a nebude místo chovu dostatečně zabezpečeno proti jeho úniku, příslušný úřad vám povolení nevydá. Navíc se v nejbližší době chystá zpřísnění těchto podmínek, kdy například chovatelé šelem budou muset podstoupit i speciální školení.

Povolení k chovu zájemce obdrží na tři roky a prodlužuje se na základě písemné žádosti. Pokud některou z podmínek porušíte, případně neoznámíte změnu, která s chovem souvisí, může vás čekat postih v řádech tisíců až statisíců korun. U právnických osob klidně i v řádech milionů. To stejné v případě neoprávněného chovu exotických zvířat.

Jakým způsobem je možné si exotická zvířata pořídit?

Na světě existuje mnoho chovných stanic a soukromých chovatelů, jejichž inzeráty najdete na českých, ale i zahraničních inzertních serverech či speciálních webových stránkách. Občas dochází také k prodeji zvířat zoologickými zahradami. Poptávka u ohrožených druhů často převyšuje nabídku a v takovém případě mají většinou přednost zoologické zahrady a výzkumné ústavy. Každá chovatelská stanice by měla mít veškerá potřebná povolení a během prodeje poskytnout informace a dokumenty o původu zvířete, jinak se může stát, že bude zvíře pocházet z černého trhu. Což by do problému mohlo dostat i samotného kupce.

24. 2. 20209letý chlapec veřejně požádal prezidentského kandidáta o pomoc sdělit všem, že je gay. „Chci být statečný jako vy,“ prohlásil

Na kolik exotická zvířata vyjdou?

Cena se liší dle jednotlivých druhů zvířat, ale například klokan benettův vyjde na 10 až 20 000 korun, tygr se prodává za ceny od 100 000 korun (ochočený až dvakrát tolik), oblíbená surikata cca od 10 000 korun, krokodýl od 15 do 25 000 korun (některé druhy mohou stát i více) a velcí hadi, kteří dorůstají délky nad tři metry (krajta mřížkovaná či anakonda velká) vyjdou na 5 až 10 000 korun. Oblíbení jsou i vzácní barevní papoušci jako například ara arakanga, který vychází na cca 40 000 korun, nebo malá opička tamarín pinčí, která stojí od 25 do 30 000 korun.

Lidé jsou dnes schopni pořídit si domů doslova cokoliv, ale mělo by se myslet na to, že divokým zvířatům se bude nejlépe dařit v přírodě a ne v kleci na zahradě.