Uzavřené soběstačné vesničky by měly zachránit život na Zemi a umožnit osídlení dalších planet

Vědci ze společnosti Insterstellar Lab a NASA hrdě představili první projekt „uzavřené vesnice“, tedy přesněji „experimentální bioregenerační stanice“ (v originále Experimetal Bio-Regenerative Station), díky které by lidé mohli odvrátit hrozbu a důsledky globálního oteplování a obývat i jiné planety.

Autor: Redakce / Zdroj: Interstellar Lab / 30. 12. 2019

Společnost Interstellar Lab má sídlo v Paříži a v současné době investuje nejvíce času do budování a rozvoje tzv. „vesmírných vesniček“, které jsou naprosto soběstačné. Cílem společnosti však není tyto vesničky stavět jen mimo naši planetu. S přibývajícími problémy a klimatickými změnami by výrazně mohly zlepšit i život na Zemi.

18. 3. 2020Vitamíny či doplňky stravy - Jak podle lékárnice naložit se „zaručenými tipy“ na boj s koronavirem?

Projekt v sobě kombinuje nejnovější poznatky z architektury, strojírenství, designu a vědy. Ve spolupráci s Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA), mezinárodními vědeckými institucemi a univerzitami pracuje s nejnovějšími poznatky ze všech důležitých oborů, jako je zemědělství, biochemie, geofyzika, biofyzika, planetární věda, ale i psychologie.

Spojením těchto poznatků a projektu „uzavřených vesniček“ vznikl zajímavý projekt, který byl nedávno představen veřejnosti. Jedná se o jakýsi uzavřený svět, který v sobě ukrývá vše, co je potřebné k životu. Systém na úpravu vody, vlastní zahrady a skleníky pro pěstování rostlin a potravy a mnoho dalšího. Vesnička má tvar skleněné kopule a je řízena za pomoci systémů složených z nejnovějších technologií. Kromě toho, že pojme celkem až 100 obyvatel, nezanechává za sebou žádnou uhlíkovou stopu.

Vzorová vesnička bude vybudována během roku 2021 v Mohavské poušti v Kalifornii, aby bylo co nejlépe možné replikovat podmínky, které panují na Marsu. V současné době bude docházet k dalšímu testování, kterého se budou účastnit i astronauti. Kromě vědeckých odborníků by však vesnička měla být přístupna i široké veřejnosti, která má zájem o budoucnost naší společnosti.

30. 3. 20206 návyků, které byste měli během pandemie koronaviru omezit

Vzhledem ke zvyšující se hrozbě globálního oteplování a do budoucna hrozícího rizika zániku lidského druhu slouží tyto vesničky jako první krok k dlouhodobým cílům společnosti Interstellar Lab, mezi které patří tvorba užitečných řešení pro recyklaci vody, nakládání s odpady, ochranu přírody a budoucího osídlení Marsu či Měsíce.