
Uzavřené soběstačné vesničky by měly zachránit život na Zemi a umožnit osídlení dalších planet
Společnost Interstellar Lab má sídlo v Paříži a v současné době investuje nejvíce času do budování a rozvoje tzv. „vesmírných vesniček“, které jsou naprosto soběstačné. Cílem společnosti však není tyto vesničky stavět jen mimo naši planetu. S přibývajícími problémy a klimatickými změnami by výrazně mohly zlepšit i život na Zemi.
Projekt v sobě kombinuje nejnovější poznatky z architektury, strojírenství, designu a vědy. Ve spolupráci s Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA), mezinárodními vědeckými institucemi a univerzitami pracuje s nejnovějšími poznatky ze všech důležitých oborů, jako je zemědělství, biochemie, geofyzika, biofyzika, planetární věda, ale i psychologie.
Spojením těchto poznatků a projektu „uzavřených vesniček“ vznikl zajímavý projekt, který byl nedávno představen veřejnosti. Jedná se o jakýsi uzavřený svět, který v sobě ukrývá vše, co je potřebné k životu. Systém na úpravu vody, vlastní zahrady a skleníky pro pěstování rostlin a potravy a mnoho dalšího. Vesnička má tvar skleněné kopule a je řízena za pomoci systémů složených z nejnovějších technologií. Kromě toho, že pojme celkem až 100 obyvatel, nezanechává za sebou žádnou uhlíkovou stopu.
Vzorová vesnička bude vybudována během roku 2021 v Mohavské poušti v Kalifornii, aby bylo co nejlépe možné replikovat podmínky, které panují na Marsu. V současné době bude docházet k dalšímu testování, kterého se budou účastnit i astronauti. Kromě vědeckých odborníků by však vesnička měla být přístupna i široké veřejnosti, která má zájem o budoucnost naší společnosti.
Vzhledem ke zvyšující se hrozbě globálního oteplování a do budoucna hrozícího rizika zániku lidského druhu slouží tyto vesničky jako první krok k dlouhodobým cílům společnosti Interstellar Lab, mezi které patří tvorba užitečných řešení pro recyklaci vody, nakládání s odpady, ochranu přírody a budoucího osídlení Marsu či Měsíce.