Zapomeňte na nesplnitelná předsevzetí. Vojenští veteráni prozradili, jaká je jejich strategie pro spolehlivé dosažení cílů

Zatímco mnozí považují Nový rok za počátek něčeho nového a při této příležitosti si dávají předsevzetí, na která záhy po opadnutí nadšení zapomenou, vojenští veteráni mají spolehlivý recept na úspěch. Jaká je jejich strategie, jak dosáhnout všeho, oč usilují?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: health.com, askmen.com / 31. 12. 2019

Každý si samozřejmě může vytyčit nespočet cílů, ovšem bez pořádného akčního plánu je jasné, že jejich dosažení zůstane spíše v rovině úvah. To se týká jak změn ve stravování, životním stylu, tak i všech vizí týkajících se např. změny zaměstnání či založení rodiny. Na otázku, jak úspěšně všechny plány změnit ve skutečnost, pak mohou nejpovolaněji odpovědět ti, jejichž vlastní plány byly nezřídka otázkou života a smrti. Vojáci z povolání a váleční veteráni. A jejich odpověď je rozhodně chytrá, tedy „SMART“.

7. 2. 2020Když se historie mísí s modernou aneb Britský startup předělává klasická auta na moderní elektromobily

Strategie „SMART“ v sobě zahrnuje vše, co je základem pro naplnění všeho, oč usilujete. Jednotlivá písmena pak zastupují termíny, které by v žádném plánu neměly scházet. Každý cíl by tedy měl být Specifický (Specific), Měřitelný (Measurable), Dosažitelný (Achievable), Relevantní (Relevant)  a Časově orientovaný (Time-Oriented). Jak doplňuje bývalý člen amerického námořnictva, Jim Day, „tento přístup předčí všechny ostatní, protože shrne dosažení cílů do přesných formulací tak, že lze zabránit promarněným příležitostem nebo ztrátě kontroly nad dokončením úkolu.“

S – Váš cíl musí být specifický a jasný. Nestačí si říci, že „zhubnete“. Je třeba být konkrétní – naplánujte si zvýšení frekvence tréninku tak, abyste do určitého data také zhubnuli určitý počet kilogramů.

M – Také měřitelnost úkolu je základem jeho úspěšného splnění. Kdybychom se drželi příkladu s hubnutím, pokrok (úspěch) se bude měřit sledováním kalendáře a evidencí dnů, kdy cvičíte, stejně jako pravidelným – každotýdenním – vážením se.

A – Předsevzít si, že shodíte za dva měsíce 30 kilo, je jednoduše nesmysl. Aby byly vaše cíle dosažitelné, stanovujte je na základě relevantních údajů, v případě hubnutí se klidně poraďte s lékařem, jaké váhy se lze za určité časové období zbavit tak, abyste neohrozili své zdraví.

R – Relevantnost cílů odkazuje k souladu s určitým „vyšším účelem“. Konkrétně hubnutí pak obecně souvisí s komplexními změnami v životě a odpovídá i dalším cílům, jako je např. vedení zdravějšího a aktivního životního stylu.

T  – Určit si „deadline“, přesně k tomu odkazuje „orientace na čas“. Nemá smysl hubnout v horizontu několika let, stanovte si raději nižší cíle, které jste schopni plnit v kratších časových úsecích a ze kterých se budete radovat, což vám zároveň poslouží jako motivace.

Kromě aplikace metody SMART pak Day radí nenechat se paralyzovat strachem. „Být v námořnictvu mě naučilo, že strach a rizika lze snížit na přijatelnou úroveň. Jakmile se strachu opakovaně postavíte, naučíte se s ním pracovat,“ tvrdí. Zbavte se tedy nejistoty, vždyť právě strach z neúspěchu nám nezřídka brání v dosažení toho, po čem toužíme.

I pod tlakem je třeba zachovat chladnou hlavu – to je další doporučení z armádních zdrojů, konkrétně ze školy pro ostřelovače. „Kurzy SEAL a školení pro ostřelovače mě naučilo, jak zůstat klidný i při řešení náročných situací,“ konstatuje jeden z absolventů. Zatímco sniperská škola samozřejmě není pro každého, práce na zvládání stresových situací by dnes mnohým z nás rozhodně prospěla. Podobná schopnost pak dokáže zajistit člověku klid i v jinak vypjatých chvílích, na něž obvykle každý, kdo se snaží dosáhnout svých cílů, narazí.

17. 2. 2020Seznamte se s mužem, který se pro charitu rozhodl ujít v zimě 1000 mil v plavkách

Poslední doporučení vojenských profíků je pak docela prosté – „když řeknete, že něco uděláte, udělejte to“. Podle pilota E. Matthewa Buckleyho je toto doporučení naprostou mantrou, kterou by si měl opakovat každý, kdo krůček po krůčku postupuje ke svému cíli. Právě schopnost přijmout nějaký úkol a udělat vše pro to, abyste jej splnili, je stěžejní pro  to, abyste skutečně dosáhli toho, po čem toužíte…