Nejstarší štěně světa: vědci našli v ruském permafrostu 18 000 let starého psa. Díky mrazu i dnes vypadá jako živý

Mráz dokáže zázraky, důkazem toho je i aktuální nález vědců – přibližně 18 000 let zmrzlé štěně. To si právě díky permafrostu (tedy hluboce zmrzlé půdě) zachovalo prakticky svou původní podobu, a to včetně srsti. Stejně tak jeho řasy, čenich a zuby byly naprosto časem nedotčeny.

Kromě toho, že objev je sám o sobě unikátní a po práci odborníků skutečně toto štěně vypadá „jako živé“, podle vědců by se navíc mohlo jednat o významný nález z hlediska původu psích druhů. Ačkoliv totiž byly vzorky zubů štěněte poskytnuty k důkladné analýze švédským vědcům, kteří disponují největší evropskou databankou DNA špičáků z celého světa, ani jejich analýza nebyla schopna prokázat, o jaký druh psa se přesně jedná – a tak by se podle odborníků mohlo jednat o zástupce plemene, které je samo o sobě mezičlánkem mezi někdejšími vlky a dnešními psy, resp. mohlo by se jednat o jejich společného prapředka. „Ačkoliv jsme již získali velkou spoustu dat a dalo by se očekávat, že bude možné prokázat, zda se jednalo o vlka, nebo psa, opak je pravdou,“ uvedl jeden ze členů výzkumného týmu, Dave Stanton.

Automobilka Toyota v Česku spouští unikátní virtuální showroom8. 4. 2020

Jak navíc odborníci naznačují, objev je unikátní i svým stářím. Podle Love Daléna, který se na analýze podílel, se totiž s největší pravděpodobností jedná o nejstaršího psa, jaký byl kdy nalezen. Stáří podobně zachovalého štěněte, které vědci našli v roce 2016, se totiž odhaduje na 12 000 let.

Zmrzlé štěně bylo nalezeno již loni, a to nedaleko řeky Indigirka, které leží severovýchodně od Jakutska, města, které je považováno za nejchladnější na světě. I díky silnému mrazu se jeho tělo dochovalo prakticky bez jakékoliv újmy. „Tělo bylo neuvěřitelně skvěle zakonzervováno – to se ukázalo i po jeho následném očištění, dochovala se kompletní srst, řasy, čumák i zuby,“ uvedl Love Dalén, který je profesorem evoluční genetiky. Jedinou vadou na kráse jsou tak obnažená žebra štěněte. 

„Jen si představte, že tohle štěně leželo v zemi ve stejné pozici a stavu po dobu 18 000 let, aniž by bylo vyrušováno. Bylo třeba zacházet s ním velmi opatrně, očistit jeho tělo krok po kroku. A ukázalo se, že tak výborný stav, v jakém tělo je, je extrémně raritní pro druhy z daného historického období,“ komentoval svůj nález ruský vědec Sergey Fedorov.

Restaurace, v níž je menu plně podřízeno sezónnosti, nadchne nejen jídlem, ale i hrdě se procházejícími pávy22. 11. 2019

Ačkoliv tedy není znám přesný druh tohoto štěněte a ani příčina jeho smrti (výzkum bude samozřejmě pokračovat), analýzy zatím prokázaly, že pes byl ani ne dva měsíce starý. Vědci, kteří jej nyní zkoumají, ho pojmenovali „Dogor“, což v jakutštině znamená „přítel“, zároveň se však jedná i o počátek anglické otázky, jež nyní vědce trápí, tedy zda jde o psa či vlka (dog-or…).

 

 

Zdroj: bbc.co.uk, cnn.com, boredpanda.com