Nejstarší štěně světa: vědci našli v ruském permafrostu 18 000 let starého psa. Díky mrazu i dnes vypadá jako živý

Nejstarší štěně světa: vědci našli v ruském permafrostu 18 000 let starého psa. Díky mrazu i dnes vypadá jako živý

Mráz dokáže zázraky, důkazem toho je i aktuální nález vědců – přibližně 18 000 let zmrzlé štěně. To si právě díky permafrostu (tedy hluboce zmrzlé půdě) zachovalo prakticky svou původní podobu, a to včetně srsti. Stejně tak jeho řasy, čenich a zuby byly naprosto časem nedotčeny.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
29. 11. 2019

Kromě toho, že objev je sám o sobě unikátní a po práci odborníků skutečně toto štěně vypadá „jako živé“, podle vědců by se navíc mohlo jednat o významný nález z hlediska původu psích druhů. Ačkoliv totiž byly vzorky zubů štěněte poskytnuty k důkladné analýze švédským vědcům, kteří disponují největší evropskou databankou DNA špičáků z celého světa, ani jejich analýza nebyla schopna prokázat, o jaký druh psa se přesně jedná – a tak by se podle odborníků mohlo jednat o zástupce plemene, které je samo o sobě mezičlánkem mezi někdejšími vlky a dnešními psy, resp. mohlo by se jednat o jejich společného prapředka. „Ačkoliv jsme již získali velkou spoustu dat a dalo by se očekávat, že bude možné prokázat, zda se jednalo o vlka, nebo psa, opak je pravdou,“ uvedl jeden ze členů výzkumného týmu, Dave Stanton.

<Path> Potěšte vaše psí mazlíčky! Známe značky, které budou bavit nejen je, ale i vásZdroj:

Jak navíc odborníci naznačují, objev je unikátní i svým stářím. Podle Love Daléna, který se na analýze podílel, se totiž s největší pravděpodobností jedná o nejstaršího psa, jaký byl kdy nalezen. Stáří podobně zachovalého štěněte, které vědci našli v roce 2016, se totiž odhaduje na 12 000 let.

Zmrzlé štěně bylo nalezeno již loni, a to nedaleko řeky Indigirka, které leží severovýchodně od Jakutska, města, které je považováno za nejchladnější na světě. I díky silnému mrazu se jeho tělo dochovalo prakticky bez jakékoliv újmy. „Tělo bylo neuvěřitelně skvěle zakonzervováno – to se ukázalo i po jeho následném očištění, dochovala se kompletní srst, řasy, čumák i zuby,“ uvedl Love Dalén, který je profesorem evoluční genetiky. Jedinou vadou na kráse jsou tak obnažená žebra štěněte. 

„Jen si představte, že tohle štěně leželo v zemi ve stejné pozici a stavu po dobu 18 000 let, aniž by bylo vyrušováno. Bylo třeba zacházet s ním velmi opatrně, očistit jeho tělo krok po kroku. A ukázalo se, že tak výborný stav, v jakém tělo je, je extrémně raritní pro druhy z daného historického období,“ komentoval svůj nález ruský vědec Sergey Fedorov.

Restaurace, v níž je menu plně podřízeno sezónnosti, nadchne nejen jídlem, ale i hrdě se procházejícími pávy22. 11. 2019

Ačkoliv tedy není znám přesný druh tohoto štěněte a ani příčina jeho smrti (výzkum bude samozřejmě pokračovat), analýzy zatím prokázaly, že pes byl ani ne dva měsíce starý. Vědci, kteří jej nyní zkoumají, ho pojmenovali „Dogor“, což v jakutštině znamená „přítel“, zároveň se však jedná i o počátek anglické otázky, jež nyní vědce trápí, tedy zda jde o psa či vlka (dog-or…).

 

 

Zdroj: bbc.co.uk, cnn.com, boredpanda.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop