Nejstarší štěně světa: vědci našli v ruském permafrostu 18 000 let starého psa. Díky mrazu i dnes vypadá jako živý

Nejstarší štěně světa: vědci našli v ruském permafrostu 18 000 let starého psa. Díky mrazu i dnes vypadá jako živý

Mráz dokáže zázraky, důkazem toho je i aktuální nález vědců – přibližně 18 000 let zmrzlé štěně. To si právě díky permafrostu (tedy hluboce zmrzlé půdě) zachovalo prakticky svou původní podobu, a to včetně srsti. Stejně tak jeho řasy, čenich a zuby byly naprosto časem nedotčeny.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
29. 11. 2019

Kromě toho, že objev je sám o sobě unikátní a po práci odborníků skutečně toto štěně vypadá „jako živé“, podle vědců by se navíc mohlo jednat o významný nález z hlediska původu psích druhů. Ačkoliv totiž byly vzorky zubů štěněte poskytnuty k důkladné analýze švédským vědcům, kteří disponují největší evropskou databankou DNA špičáků z celého světa, ani jejich analýza nebyla schopna prokázat, o jaký druh psa se přesně jedná – a tak by se podle odborníků mohlo jednat o zástupce plemene, které je samo o sobě mezičlánkem mezi někdejšími vlky a dnešními psy, resp. mohlo by se jednat o jejich společného prapředka. „Ačkoliv jsme již získali velkou spoustu dat a dalo by se očekávat, že bude možné prokázat, zda se jednalo o vlka, nebo psa, opak je pravdou,“ uvedl jeden ze členů výzkumného týmu, Dave Stanton.

<Path> Tyhle fotky rozveselí i největší morouse. Štěně, které roste ve spoďárech svého páníčka, vám vykouzlí úsměv na tvářiZdroj:

Jak navíc odborníci naznačují, objev je unikátní i svým stářím. Podle Love Daléna, který se na analýze podílel, se totiž s největší pravděpodobností jedná o nejstaršího psa, jaký byl kdy nalezen. Stáří podobně zachovalého štěněte, které vědci našli v roce 2016, se totiž odhaduje na 12 000 let.

Zmrzlé štěně bylo nalezeno již loni, a to nedaleko řeky Indigirka, které leží severovýchodně od Jakutska, města, které je považováno za nejchladnější na světě. I díky silnému mrazu se jeho tělo dochovalo prakticky bez jakékoliv újmy. „Tělo bylo neuvěřitelně skvěle zakonzervováno – to se ukázalo i po jeho následném očištění, dochovala se kompletní srst, řasy, čumák i zuby,“ uvedl Love Dalén, který je profesorem evoluční genetiky. Jedinou vadou na kráse jsou tak obnažená žebra štěněte. 

„Jen si představte, že tohle štěně leželo v zemi ve stejné pozici a stavu po dobu 18 000 let, aniž by bylo vyrušováno. Bylo třeba zacházet s ním velmi opatrně, očistit jeho tělo krok po kroku. A ukázalo se, že tak výborný stav, v jakém tělo je, je extrémně raritní pro druhy z daného historického období,“ komentoval svůj nález ruský vědec Sergey Fedorov.

Restaurace, v níž je menu plně podřízeno sezónnosti, nadchne nejen jídlem, ale i hrdě se procházejícími pávy22. 11. 2019

Ačkoliv tedy není znám přesný druh tohoto štěněte a ani příčina jeho smrti (výzkum bude samozřejmě pokračovat), analýzy zatím prokázaly, že pes byl ani ne dva měsíce starý. Vědci, kteří jej nyní zkoumají, ho pojmenovali „Dogor“, což v jakutštině znamená „přítel“, zároveň se však jedná i o počátek anglické otázky, jež nyní vědce trápí, tedy zda jde o psa či vlka (dog-or…).

 

 

Zdroj: bbc.co.uk, cnn.com, boredpanda.com

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop