V televizi je nejvíce LGBT postav v historii, mění pohled diváků na odlišnost. Které seriály stojí za pozornost?

Televize je rozhodně médiem, které má dostatečnou sílu na to upoutat pozornost na témata opomíjená či tabuizovaná. K normalizaci homosexuality pak minimálně v USA rozhodně televizní obrazovky přispěly. I když v Česku dodnes tvůrci LGBT postavy většinou karikují, pravdou je, že v globálním měřítku ještě nikdy v historii nebylo tolik televizních a filmových hrdinů homosexuálních (či transsexuálních). To dokládá také výroční zpráva neziskové organizace GLAAD.

Organizace GLAAD se každoročně zabývá monitoringem televizního vysílání a zjišťuje, nakolik byly v TV pořadech zastoupeny LGBT postavy. Dle aktuálních dat se tak gay, lesbické a trans (+ všechny skupiny s dalšími variantami sexuální orientace či genderové identity) postavy objevují ve více jak 10 % televizní produkce, což je ostatně také číslo, k jehož dosažení GLAAD televizní tvůrce vyzývala. „V loňském roce GLAAD vyzvala zástupce televizního průmyslu, aby zvýšili počet LGBTQ postav a přesněji zachycovali svět, ve kterém žijeme,“ uvedla Sarah Kate Ellis, generální ředitelka GLAAD, s tím, že požadované číslo bylo k radosti všech dokonce překročeno.

A jelikož v roce 2020 má mít mimo jiné premiéru obnovený seriály L Word z prostředí lesbické komunity, lze předpokládat, že aktuální čísla – pokud ještě dále nebudou stoupat (k čemuž GLAAD vyzývá s tím, aby do roku 2025 činilo zastoupení LGBT postav až 20 %), minimálně neklesnou.

Jaké je léto v Brně? Malé velké město má pro své hosty plno světových zážitků7. 7. 2021

V souvislosti s narůstajícími tendencemi opět LGBT lidi odmítat (což je patrné mj. také v Evropě, země V4 jsou toho důkazem) je pak jejich (adekvátní) prezentace na TV obrazovkách rozhodně krokem, který může narůstající odpor vůči nim zmírnit. „V době, kdy se kulturní klima stále více rozděluje, je pro podporu přijímání LGBTQ lidí zvýšené zastoupení příběhů LGBTQ postav v televizi velmi důležité,“ dodala Ellis.

Přitom je třeba říci, že poprvé ve sledovaných pořadech nad muži-gayi početně převažovaly lesbické ženy (a to např. i díky projektům Batwomen či Pose), zároveň se také navýšil počet vyobrazených HIV pozitivních postav. Pozitivním zjištěním je také fakt, že se navyšuje počet transgender postav. „Letošní studie zjistila velký pokrok směrem k televiznímu prostředí více podporujícímu LGBTQ komunitu. Vítáme také zvýšené zastoupení transgender mužů a queer žen v televizních pořadech,“ uvedla Megan Townsend, vedoucí oddělení televizního výzkumu GLAAD.

LGBT v seriálech

Zatímco v Česku se aktuálně postava gaye objevuje např. v seriálu Krejzovi (a jako je již v české produkci zvykem, jedná se o bizarní karikaturu), lesbický vztah obohacuje také nekonečnou Ulici a pozitivní zachycení rodinného života LGBT lidí se odrazilo např. v reality show Výměna manželek, americká produkce seriály s LGBT postavami doslova „chrlí“.

Lesby, gayové a translidé se objevují v mainstreamových seriálech (např. Chirurgové, Vražedná práva, ale i Star Trek: Discovery), po letech se na obrazovky vrátil také sitcom Will & Grace, který je považován za jeden z milníků při pronikání LGBT postav na televizní obrazovky. Velký kus práce pak odvádí také soukromé TV platformy. např. Amazon zaujal seriálem Transparent, jehož hlavní postavou je stárnoucí muž, hlava rodiny, který se rozhodne změnit pohlaví. Z dílny Netflixu pak za zmínku stojí např. projekt Sex Education, ve kterém se v jedné z hlavních rolí objevuje Gillian Anderson.

„I když vypadáme jako extroverti, sedíme spíš v rohu a pozorujeme. Dohromady nás musely dát naše kamarádky,“ říkají zasnoubení Pavel Berky a Matěj Pardus3. 6. 2021

Na prezentaci LGBT postav na televizní obrazovce pak není pozitivní jen to, že do jisté míry LGBT lidem ukazuje, že jsou akceptováni, ale i to, že právě televize má moc měnit smýšlení diváků. „Několik studií ukazuje, že pokud někdo přímo nezná žádného LGBT člověka, druhá nejlepší věc pro pochopení těchto odlišností je právě televize,“ shrnula Raina Deerwater, která na výzkumu GLAAD spolupracovala.  

Zdroj: gaytimes.co.uk, theguardian.com