Výsledek polských voleb znamená další 4 roky tvrdého útlaku leseb a gayů. Mnozí ve strachu o život zvažují útěk ze země

K nedělním parlamentním volbám mnozí Poláci vzhlíželi jako k jisté naději na lepší budoucnost. Zejména pak LGBT komunita do poslední chvíle věřila, že taktika, kterou vládnoucí strana Jaroslawa Kaczyńskiho zvolila – tedy vytvoření hlavního veřejného nepřítele z leseb, gayů a translidí – nezabere. Jak ale bohužel naznačují výsledky, polskou LGBT komunitu čekají další čtyři roky tvrdého útlaku. A bude hůř.

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: bbc.com, aljazeera.com, pinknews.co.uk / 15. 10. 2019

Silně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) obhájila svůj post strany vládnoucí a získala podporu téměř 44 % voličů. Ačkoliv se do vlády probojovalo také uskupení Levice (cca 12 %), jehož součástí je i politická strana Jaro prvního otevřeně homosexuálního polského politika Roberta Biedrońe, Kaczyńskiho PiS získalo většinu a s největší pravděpodobností bude moci další čtyři roky samo nerušeně vládnout. A že to pro polskou LGBT komunitu rozhodně neznamená nic potěšujícího, naznačila již tvrdá předvolební kampaň. Ta právě lesby, gaye a translidi označila za skupinu, která nejvíce ohrožuje polský lid. Kvůli tomu začala v zemi narůstat také homofobní nálada a objevovat se stále častější fyzické útoky na LGBT osoby.

10. 10. 2019Plešatění souvisí se znečištěním planety, myslí si vědci. Ztráta vlasů hrozí především lidem ve velkých městech

Ochráním vás před gayi!

Anti-homosexuální rétorika se stala před volbami v Polsku zcela běžnou a atmosféra, která v zemi panuje, začíná být pro mnohé LGBT osoby neúnosná. Kaczyński totiž svým voličům mj. slíbil, že je „ochrání před ofenzivou LGBT lidí“, kteří dle jeho názoru „usilují o radikální destrukci morálního a kulturního řádu“. Nijak překvapivé pak není ani to, že zrnko nenávisti zasela také církev, jeden z polských arcibiskupů totiž LGBT lidi veřejně označil za „duhový mor“. To krajně pravicový politik Janusz Korwin-Mikke se pak nezdráhal prohlásit ani to, že všichni, kdo propagují gay práva, by měli být připraveni o život…

Naděje v nedohlednu?

Takto nenávistně nastavená politika pak rozhodně pro Polsko neznamená nic dobrého. Země již delší dobu čelí ostré kritice ze strany EU, ale také lidsko-právních organizací právě kvůli silné netoleranci k jinakosti. Přitom i když lesby a gayové v Polsku zatím nedocílili ani legalizace registrovaného partnerství, poslední dobou se zdálo, že situace by se přeci jen zlepšit a v budoucnu se snad i LGBT osoby dočkají přijetí. Výsledky stávajících parlamentních voleb tomu však učinily přítrž. Zpátečnické tendence opět dostaly prostor a LGBT komunita tak ve jménu „hájení tradičních hodnot“ bude pravděpodobně čelit ještě většímu tlaku okolí, než tomu bylo doposud.

22. 1. 2020Designové obličejové masky pro celou rodinu. Módní doplněk má ochránit lidstvo před znečištěným vzduchem

Hodnotový paradox

Bez ohledu na četné výtky zejména ze strany EU Kaczyński trvá na tom, že Polsko je tolerantní země, ovšem nevzdá se svých hodnot. „Začíná se tu objevovat taková myšlenka, že pokud chceme žít v západní Evropě, musí i Polsko být jako západní Evropa – dva otcové, dvě matky. Ne, dámy a pánové, nemusí to tak být. My hájíme – a budeme tak činit i nadále – tradiční rodinu,“ uvedl lídr PiS. Mnozí členové LGBT komunity tak již začínají uvažovat o tom, že Polsko budou muset opustit. Vlna násilí zaměřená jejich směrem totiž dle průběžně zveřejňovaných zpráv narůstá.

Ačkoliv volební výsledky ještě nebyly oficiálně potvrzeny, již nyní je jasné, že PiS volby to tzv. Sejmu vyhrálo (a s největší pravděpodobností bude následující čtyři roky v parlamentu vládnout zcela samostatně). Totéž však nelze říci o paralelně probíhajících volbách do Senátu. Právě ty jsou ještě určitou nadějí, aktuálně se totiž zdá, že v Senátu PiS většinu mít nebude. To by tedy mohla být „brzda“, jejímž prostřednictvím by bylo možné alespoň do jisté míry omezovat činnost PiS, strany, která zcela otevřeně vyvolává nenávist vůči LGBT lidem. Přesné výsledky voleb  a konkrétní rozložení sil napříč polským politickým spektrem   by měly být známy v průběhu čtvrtka.