Čeští muži zanedbávají preventivní prohlídky. Kdy a na jaké vyšetření by měl každý rozhodně jít?

Zdraví je nepochybně tím nejcennějším, co máme. Přesto – jak naznačují statistická data – právě prevenci mnozí zcela zanedbávají, což nezřídka ústí ve zdravotní komplikace a onemocnění, jimž by za jiných okolností bylo možné zabránit. Stejně jako by ženy měly dbát např. na pravidelné gynekologické screeningy a od určitého věku také na vyšetření prsu, ani muži by neměli na některá vyšetření zapomínat. Která to jsou a kdy je vhodné je, dle názoru odborníků, podstoupit?

Podle aktuálních dat Ministerstva zdravotnictví na preventivní prohlídky k lékaři v Česku dochází jen 25 % pacientů. To je ve srovnání s 80 % pacientů v severských zemích skutečně propastný rozdíl. Přitom podle ministerstva je právě prevence důležitá nejen pro odhalení zdravotních problémů ještě v době, kdy je možné je efektivně řešit, ale také pro snížení nákladů na následnou péči. Jak ovšem statistiky naznačují, nejenže v Česku na prevenci dbá minimum lidí, ale navíc se jedná většinou o ženy. Muži obvykle obchází ordinace obloukem s argumentem, že buď nemají čas a nebo se bojí, že by lékaři mohli skutečně objevit nějaký zdravotní problém. Chcete se tedy dožít vysokého věku ideálně bez větších komplikací? Pak byste v každém období života měli věnovat pozornost specifickým typům vyšetření.

Stala se úspěšnou modelkou i přes to, že trpí Downovým syndromem22. 5. 2020

Věk: 20

I když si dvacátníci myslí, že jsou nesmrtelní, věda tak úplně nesouhlasí. Proto se odborníci shodují, že je vhodné absolvovat testy hladiny inzulinu (mohou odhalit nejen diabetes, ale také hypoglykémii). Učinit byste tak měli zejména tehdy, pokud nabýváte na váze, jste (především po jídle) unavení, trpíte problémy s akné či vás trápí stálý hlad.

Od věci není ani test hladiny vitamínu D, který je nezbytný pro správný růst kostí a zubů a také pro adekvátní fungování imunitního systému. Jelikož dnes mnozí tráví většinu času v kanceláři, je jasné, že vitamínu D (jehož zdrojem je mj. sluneční svit) mají lidé stále větší nedostatek. V případě zjištění jeho nízké hladiny jej však lze efektivně doplnit. Pro zdraví srdce, mozku a kloubů je pak vhodné provést také testy na omega 3 index (ty byly donedávna dostupné jen v USA, dnes se dají komerčně sehnat i v ČR).  

Věk: 30

Zatímco výše uvedené testy byste měli absolvovat samozřejmě opakovaně, jakmile se budou blížit třicáté narozeniny, měli byste se vydat také na testy zjišťující koncentraci tuků v krvi, konkrétně na test HDL cholesterolu. Zejména pokud kouříte, máte problémy s nadváhou, s diabetem nebo trpíte srdečními chorobami, měli byste tento test absolvovat minimálně jednou za 4 roky. Vhodné je také testování triglyceridů – zjištění jejich množství v krevním řečišti. Vysoká hladina těchto tuků je totiž spojena s kardiovaskulárními onemocněními, takže pokud máte související rodinnou anamnézu (nebo trpíte nadváhou, máte sedavý životní styl, konzumujete ve vyšší míře alkohol či kouříte), určitě byste se měli vydat na kontrolu.

Absolvovat byste měli také testování na LDL, tedy lipoproteiny o nízké hustotě (obecně známé jako „špatný cholesterol“), pokud jejich hladiny překročí limit, zvyšuje se také riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Díky tomuto testu je však možné odhalit problémy dříve, než se v plné míře projeví na vašem zdraví.

Věk: 40

Pokud je vám nad čtyřicet let, vhodný je další test na cholesterol, tzv. lipoprotein-A test, Lp(a), který je však důkladnější než testy výše zmiňované. Zatímco totiž mnoho faktorů, které neblaze působí na kardiovaskulární systém, souvisí se životním stylem, některé obtíže mohou mít genetickou povahu. Právě to pomůže odhalit test na lipoprotein A a v důsledku tak zamezit např. selhání ledvin a mnoha dalším problémům. S genetikou pak souvisí také další důležitý test, tedy test ApoE. Ten zjišťuje, který z pěti hlavních typů krevních lipoproteinů vaše tělo produkuje. Např. variace ApoE e4 je totiž spojena s rizikem vzniku Alzheimerovy choroby - máte-li tedy související rodinnou anamnézu, určitě byste testy měli podstoupit.

Vychutnejte si street food na každém kroku – v pražských vnitroblocích, na břehu Vltavy i na střeše17. 7. 2020

Věk: nad 50

V případě, že jste již překročili padesátku, byste kromě všech výše uvedených vyšetření měli věnovat pozornost také své prostatě a zdraví střev. Vhodný je tedy test na tzv. PSA, tedy prostatický antigen, jehož zvýšená hladina může značit širokou škálu obtíží – kdy tou nejzávažnější je rakovina prostaty. Její výskyt v populaci se navíc stále zvyšuje, takže pravidelná vyšetření jsou ideálním způsobem, jak předejít rozvinutí nemoci.

Zatímco všechna předchozí vyšetření jsou zcela neinvazivní, to poslední, které byste však také měli absolvovat, je kolonoskopie. Jedná se o vyšetření konečníku, které dokáže určit, zda netrpíte kolorektálním karcinomem. Ačkoliv se však jedná o vyšetření nepříliš příjemné, dnes jsou již i v ČR specializovaná pracoviště, kde dokáží provést kolonoskopii tak, abyste z ní neměli „doživotní trauma“. Toto vyšetření je sice vhodné jako prevence, ale v případě, že objevíte krev ve stolici, je jeho podstoupení nutností.

Zdroj: askmen.com