Čeští muži zanedbávají preventivní prohlídky. Kdy a na jaké vyšetření by měl každý rozhodně jít?

Čeští muži zanedbávají preventivní prohlídky. Kdy a na jaké vyšetření by měl každý rozhodně jít?

Zdraví je nepochybně tím nejcennějším, co máme. Přesto – jak naznačují statistická data – právě prevenci mnozí zcela zanedbávají, což nezřídka ústí ve zdravotní komplikace a onemocnění, jimž by za jiných okolností bylo možné zabránit. Stejně jako by ženy měly dbát např. na pravidelné gynekologické screeningy a od určitého věku také na vyšetření prsu, ani muži by neměli na některá vyšetření zapomínat. Která to jsou a kdy je vhodné je, dle názoru odborníků, podstoupit?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
4. 10. 2019

Podle aktuálních dat Ministerstva zdravotnictví na preventivní prohlídky k lékaři v Česku dochází jen 25 % pacientů. To je ve srovnání s 80 % pacientů v severských zemích skutečně propastný rozdíl. Přitom podle ministerstva je právě prevence důležitá nejen pro odhalení zdravotních problémů ještě v době, kdy je možné je efektivně řešit, ale také pro snížení nákladů na následnou péči. Jak ovšem statistiky naznačují, nejenže v Česku na prevenci dbá minimum lidí, ale navíc se jedná většinou o ženy. Muži obvykle obchází ordinace obloukem s argumentem, že buď nemají čas a nebo se bojí, že by lékaři mohli skutečně objevit nějaký zdravotní problém. Chcete se tedy dožít vysokého věku ideálně bez větších komplikací? Pak byste v každém období života měli věnovat pozornost specifickým typům vyšetření.

<Path> Zadržujete kýchnutí, močení či nějaký ten pšouk? Když nedáte tělesným projevům průchod, počítejte se znepokojivými důsledkyZdroj: jamanetwork.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, curistrelief.com, remaudiology.com, my.clevelandclinic.org, journals.sagepub.com, healthline.com, mayoclinic.org, sciencedirect.com, journals.physiology.org, ncbi.nlm.nih.gov

Věk: 20

I když si dvacátníci myslí, že jsou nesmrtelní, věda tak úplně nesouhlasí. Proto se odborníci shodují, že je vhodné absolvovat testy hladiny inzulinu (mohou odhalit nejen diabetes, ale také hypoglykémii). Učinit byste tak měli zejména tehdy, pokud nabýváte na váze, jste (především po jídle) unavení, trpíte problémy s akné či vás trápí stálý hlad.

Od věci není ani test hladiny vitamínu D, který je nezbytný pro správný růst kostí a zubů a také pro adekvátní fungování imunitního systému. Jelikož dnes mnozí tráví většinu času v kanceláři, je jasné, že vitamínu D (jehož zdrojem je mj. sluneční svit) mají lidé stále větší nedostatek. V případě zjištění jeho nízké hladiny jej však lze efektivně doplnit. Pro zdraví srdce, mozku a kloubů je pak vhodné provést také testy na omega 3 index (ty byly donedávna dostupné jen v USA, dnes se dají komerčně sehnat i v ČR).  

Věk: 30

Zatímco výše uvedené testy byste měli absolvovat samozřejmě opakovaně, jakmile se budou blížit třicáté narozeniny, měli byste se vydat také na testy zjišťující koncentraci tuků v krvi, konkrétně na test HDL cholesterolu. Zejména pokud kouříte, máte problémy s nadváhou, s diabetem nebo trpíte srdečními chorobami, měli byste tento test absolvovat minimálně jednou za 4 roky. Vhodné je také testování triglyceridů – zjištění jejich množství v krevním řečišti. Vysoká hladina těchto tuků je totiž spojena s kardiovaskulárními onemocněními, takže pokud máte související rodinnou anamnézu (nebo trpíte nadváhou, máte sedavý životní styl, konzumujete ve vyšší míře alkohol či kouříte), určitě byste se měli vydat na kontrolu.

Absolvovat byste měli také testování na LDL, tedy lipoproteiny o nízké hustotě (obecně známé jako „špatný cholesterol“), pokud jejich hladiny překročí limit, zvyšuje se také riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Díky tomuto testu je však možné odhalit problémy dříve, než se v plné míře projeví na vašem zdraví.

Věk: 40

Pokud je vám nad čtyřicet let, vhodný je další test na cholesterol, tzv. lipoprotein-A test, Lp(a), který je však důkladnější než testy výše zmiňované. Zatímco totiž mnoho faktorů, které neblaze působí na kardiovaskulární systém, souvisí se životním stylem, některé obtíže mohou mít genetickou povahu. Právě to pomůže odhalit test na lipoprotein A a v důsledku tak zamezit např. selhání ledvin a mnoha dalším problémům. S genetikou pak souvisí také další důležitý test, tedy test ApoE. Ten zjišťuje, který z pěti hlavních typů krevních lipoproteinů vaše tělo produkuje. Např. variace ApoE e4 je totiž spojena s rizikem vzniku Alzheimerovy choroby - máte-li tedy související rodinnou anamnézu, určitě byste testy měli podstoupit.

<Path> Toužíte po zdravějším těle a lepším vzhledu? Máme pro vás tipy, jak na věcZdroj: VITAR

Věk: nad 50

V případě, že jste již překročili padesátku, byste kromě všech výše uvedených vyšetření měli věnovat pozornost také své prostatě a zdraví střev. Vhodný je tedy test na tzv. PSA, tedy prostatický antigen, jehož zvýšená hladina může značit širokou škálu obtíží – kdy tou nejzávažnější je rakovina prostaty. Její výskyt v populaci se navíc stále zvyšuje, takže pravidelná vyšetření jsou ideálním způsobem, jak předejít rozvinutí nemoci.

Zatímco všechna předchozí vyšetření jsou zcela neinvazivní, to poslední, které byste však také měli absolvovat, je kolonoskopie. Jedná se o vyšetření konečníku, které dokáže určit, zda netrpíte kolorektálním karcinomem. Ačkoliv se však jedná o vyšetření nepříliš příjemné, dnes jsou již i v ČR specializovaná pracoviště, kde dokáží provést kolonoskopii tak, abyste z ní neměli „doživotní trauma“. Toto vyšetření je sice vhodné jako prevence, ale v případě, že objevíte krev ve stolici, je jeho podstoupení nutností.

Zdroj: askmen.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop