Každý 8. muž onemocní rakovinou prostaty. Nová léčba dává naději i těm, kteří na nemoc přijdou pozdě

Výskyt rakoviny v populaci v čase roste. Nejinak je tomu i v případě rakoviny prostaty. Ta dle celosvětových statistik v životě postihne již každého osmého muže. Ačkoliv se však rakovina prostaty vyskytuje mezi muži čím dál častěji, zároveň – ruku v ruce s medicínským pokrokem – se zvyšují také šance na přežití. I když doposud platilo, že především včasná diagnostika je základem úspěchu, zdá se, že i muži v pokročilém stadium onemocnění mají novou naději.

Strašák rakovina

Narůst rakoviny prostaty napříč mužskou populací je nezpochybnitelný fakt. Onemocnění nejčastěji postihuje muže ve věku nad 50 let, přičemž riziko se zvyšuje právě s přibývajícími léty. Pokud je rakovina prostaty odhalena včas – v rané fázi – a je bezpříznaková, lékaři mohou navrhnout pouze důkladné sledování.

Některé nádory prostaty však okamžitou léčbu vyžadují, ta pak obvykle čítá operativní řešení a radioterapii, v některých případech lze však užít také mnohem méně invazivní léčbu protony. I tehdy – zejména je-li diagnostika provedena včas – však lze rakovinu prostaty úspěšně vyléčit. Bohužel však výjimkou nejsou ani případy, kdy je nádor odhalen pozdě, má metastázy a naděje na přežití jsou minimální.

Bez ohledu na to je však každý způsob léčby pro tělo zátěží a samozřejmě má také nespočet vedlejších účinků, a to i proto, že léčba je typově do jisté míry standardizovaná a neodpovídá individuálním potřebám pacientů. „Je nezbytné, abychom ve způsobech léčby rakoviny prostaty volili chytřejší řešení, tedy taková, aby každý člověk dostal léčbu, která pro něj bude mít největší přínos,“ shrnul profesor Johann de Bono z londýnského Institutu pro výzkum rakoviny. Právě on vedl novou lékovou studii, která by mohla znamenat v dané oblasti velkou revoluci.

8 destinací, kde můžete strávit podzim a zimu u moře13. 10. 2020

Cílená léčba nádoru

Tzv. cílená léčba je v oblasti léčby rakoviny již poměrně známá.  Její velkou výhodou je, že dokáže útočit pouze na nemocné buňky, jejich okolí – tedy i zdravé tkáně – zanechává nepoškozené. Díky tomu jsou ze hry také veškeré nežádoucí účinky, které se jinak k léčbě rakoviny pojí. A nyní vědci představili cílenou léčbu také pro rakovinu prostaty. Dle výsledků zveřejněné studie navíc dokáže pomoci i mužům, jejichž onemocnění je již v pokročilém stadiu.

Přípravek s názvem Olaparib (Lynparza) pracuje tak, že se zaměří na rakovinné buňky s chybným genetickým kódem a ty usmrtí, zatímco normální buňky s nepoškozenou DNA ušetří. Ačkoliv se samozřejmě nejedná o univerzální řešení pro každého (bude třeba ověřit, zda se v těle nemocného nachází genetické chyby, na které lék dokáže zaútočit), minimálně pro určitý výsek pacientů se jedná o velkou naději. Nemluvě o tom, že právě tento přípravek dokáže rakovinné bujení objektivně výrazně zpomalit a může tak prodloužit život i těm mužům, jejichž onemocnění je již v pokročilém stadiu.

Jste-li ve stresu a nic vás netěší, je tu skvělé nové wellness. Jeho hlavní aktérky mají čtyři nohy a bučí30. 11. 2020

Léčba 21. století

Napříč lékařskou obcí vyvolaly výsledky prezentované studie velké nadšení. „Tento nesmírně vzrušující výsledek představuje revoluci v léčbě rakoviny prostaty. Konečně se adaptuje do 21. století tím, že nabízí terapii využívající genetické testování tumorů k tomu, aby bylo možné určit pro každého muže ten nejvhodnější způsob léčby,“ uvedl dr. Matthew Hobbs z britské charitativní organizace Prostate Cancer UK.

Zatímco se tedy cílený přístup v medicíně již k léčbě některých nádorových onemocnění užívá, Olaparib je první preparát určený specificky k postižení rakoviny prostaty. „Spárování pacientů s nejvhodnějším způsobem léčby vzhledem k typu nádoru by mohlo radikálně změnit způsob, jakým rakovinu prostaty léčíme,“ uzavírá Nicholas James z Cancer Research UK.

Zdroj: bbc.co.uk, linkos.cz