Každý 8. muž onemocní rakovinou prostaty. Nová léčba dává naději i těm, kteří na nemoc přijdou pozdě

Každý 8. muž onemocní rakovinou prostaty. Nová léčba dává naději i těm, kteří na nemoc přijdou pozdě

Výskyt rakoviny v populaci v čase roste. Nejinak je tomu i v případě rakoviny prostaty. Ta dle celosvětových statistik v životě postihne již každého osmého muže. Ačkoliv se však rakovina prostaty vyskytuje mezi muži čím dál častěji, zároveň – ruku v ruce s medicínským pokrokem – se zvyšují také šance na přežití. I když doposud platilo, že především včasná diagnostika je základem úspěchu, zdá se, že i muži v pokročilém stadium onemocnění mají novou naději.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
2. 10. 2019

Strašák rakovina

Narůst rakoviny prostaty napříč mužskou populací je nezpochybnitelný fakt. Onemocnění nejčastěji postihuje muže ve věku nad 50 let, přičemž riziko se zvyšuje právě s přibývajícími léty. Pokud je rakovina prostaty odhalena včas – v rané fázi – a je bezpříznaková, lékaři mohou navrhnout pouze důkladné sledování.

Některé nádory prostaty však okamžitou léčbu vyžadují, ta pak obvykle čítá operativní řešení a radioterapii, v některých případech lze však užít také mnohem méně invazivní léčbu protony. I tehdy – zejména je-li diagnostika provedena včas – však lze rakovinu prostaty úspěšně vyléčit. Bohužel však výjimkou nejsou ani případy, kdy je nádor odhalen pozdě, má metastázy a naděje na přežití jsou minimální.

Bez ohledu na to je však každý způsob léčby pro tělo zátěží a samozřejmě má také nespočet vedlejších účinků, a to i proto, že léčba je typově do jisté míry standardizovaná a neodpovídá individuálním potřebám pacientů. „Je nezbytné, abychom ve způsobech léčby rakoviny prostaty volili chytřejší řešení, tedy taková, aby každý člověk dostal léčbu, která pro něj bude mít největší přínos,“ shrnul profesor Johann de Bono z londýnského Institutu pro výzkum rakoviny. Právě on vedl novou lékovou studii, která by mohla znamenat v dané oblasti velkou revoluci.

<Path> Masturbace nepřináší mužům jen uspokojení, může být i prevencí rakoviny. Jak často masturbovat, aby se dostavil zdravotní efekt?Zdroj: cus.cz, medicalnewstoday.com, healthline.com, askmen.com, webmd.com, jamanetwork.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com

Cílená léčba nádoru

Tzv. cílená léčba je v oblasti léčby rakoviny již poměrně známá.  Její velkou výhodou je, že dokáže útočit pouze na nemocné buňky, jejich okolí – tedy i zdravé tkáně – zanechává nepoškozené. Díky tomu jsou ze hry také veškeré nežádoucí účinky, které se jinak k léčbě rakoviny pojí. A nyní vědci představili cílenou léčbu také pro rakovinu prostaty. Dle výsledků zveřejněné studie navíc dokáže pomoci i mužům, jejichž onemocnění je již v pokročilém stadiu.

Přípravek s názvem Olaparib (Lynparza) pracuje tak, že se zaměří na rakovinné buňky s chybným genetickým kódem a ty usmrtí, zatímco normální buňky s nepoškozenou DNA ušetří. Ačkoliv se samozřejmě nejedná o univerzální řešení pro každého (bude třeba ověřit, zda se v těle nemocného nachází genetické chyby, na které lék dokáže zaútočit), minimálně pro určitý výsek pacientů se jedná o velkou naději. Nemluvě o tom, že právě tento přípravek dokáže rakovinné bujení objektivně výrazně zpomalit a může tak prodloužit život i těm mužům, jejichž onemocnění je již v pokročilém stadiu.

<Path> Nejznámější brutální vražda gaye: Byl to opravdu zločin z nenávisti, anebo se komunita upnula na falešný obraz mučedníka?Zdroj: theguardian.com, advocate.com, bbc.com, YouTube kanály Movieclips Indie a Bryn Hendricks

Léčba 21. století

Napříč lékařskou obcí vyvolaly výsledky prezentované studie velké nadšení. „Tento nesmírně vzrušující výsledek představuje revoluci v léčbě rakoviny prostaty. Konečně se adaptuje do 21. století tím, že nabízí terapii využívající genetické testování tumorů k tomu, aby bylo možné určit pro každého muže ten nejvhodnější způsob léčby,“ uvedl dr. Matthew Hobbs z britské charitativní organizace Prostate Cancer UK.

Zatímco se tedy cílený přístup v medicíně již k léčbě některých nádorových onemocnění užívá, Olaparib je první preparát určený specificky k postižení rakoviny prostaty. „Spárování pacientů s nejvhodnějším způsobem léčby vzhledem k typu nádoru by mohlo radikálně změnit způsob, jakým rakovinu prostaty léčíme,“ uzavírá Nicholas James z Cancer Research UK.

Zdroj: bbc.co.uk, linkos.cz

Populární
články

Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková

E-Shop