ABBA nebyla zapomenuta díky gayům, ti přijali Dancing Queen jako svou hymnu, vzpomíná Björn Ulvaeus

Legendární švédská skupina ABBA byla ve své době modlou minimálně celé jedné generace. Ačkoliv čtveřice Agnetha, Björn, Benny a Annifrid po definitivním rozkolu v roce 1983 společně již nikdy nekoncertovala, velký vzestup zájmu o hudbu z jejich dílny přinesl nejprve muzikál Mamma Mia a následně také stejnojmenný film (který se zároveň dočkal pokračování). A nikoho asi nepřekvapí, že právě hudbu této švédské čtyřky si oblíbila také LGBT komunita. Sám Björn Ulvaeus tak v interview pro portál GayTimes vzpomíná, že odkaz ABBY přežil zejména díky gay komunitě...

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: gaytimes.co.uk / 1. 10. 2019

Dancing Queen: Gay hymna

Skupinu ABBA poslouchal v 70. a 80. letech prakticky každý, až teprve singl Dancing Queen však znamenal definitivní spojení s LGBT komunitou. „Docela brzy jsme zjistili, že Dancing Queen se stala LGBT hymnou, byli jsme moc hrdí, že si nás komunita takto vybrala,“ vzpomíná sám Björn. A otevřenost vůči odlišnosti spojuje obecně se švédským naturelem. „Ve Švédsku jsme měli otevřenou společnost mnohem dříve než v dalších evropských zemích, Dancing Queen se tak stala také určitým symbolem osvobození pro všechny ostatní mimo Švédsko, jsem na to moc hrdý,“ dodává.

30. 9. 2019Italové praží kávu „do mrtva“, mít na mlýnku čerstvě upraženou kávu je hřích: Barista a pražič Marcel Bíza vyvrací kávové mýty

Ačkoliv ABBA se jako hudební skupina definitivně rozpadla v roce 1983, již na počátku 80. let procházela krizí. Ale právě LGBT lidé, zejména pak gayové, dle Björnových slov zajistili, že ABBA nezůstala zapomenuta. První vlaštovkou byl cover písně Take A Chance On Me z dílny dua Erasure tvořeného Vincem Clarkem a Andym Bellem. Kromě toho že sám Bell je gay, společně s Clarkem v klipu ztávrňují celou čtveřici - v ženských převlecích tedy vystupují také jako Agnetha a Annifrid. 

„I když zpočátku jsme si podporu LGBT komunity neuvědomovali, byla tam – pocítili jsme ji ale až později, ve chvíli, kdy jsme ukončili spolupráci. To se zdálo, že ABBA a naše hudba bude zapomenuta. A právě tehdy nastoupila gay komunita, která se postarala o náš comeback. Začaly vznikat první covery našich písní, jedna z kapel, která to udělala mezi prvními, byla Erasure. Nazpívali Take A Chance on Me. Právě tehdy jsme si poprvé plně podporu ze strany gay komunity uvědomili,“ vzpomíná Björn.

Mamma Mia a RuPaul

Zatímco ABBA po definitivním rozkolu odmítala veškerá společná vystoupení, popularita této švédské čtveřice nejenže přetrvala, ale ještě vzrostla v souvislosti s muzikálem Mamma Mia, na jehož vzniku se všichni z původní kapely v různé míře podíleli. Úspěch muzikálu (který se dočkal také filmového zpracování) pak vyústil v navazující projekt Mamma Mia: The Party, u jehož zrodu opět Björn nescházel. Jedná se přitom o poměrně specifický projekt, jehož záměrem je návštěvníkům nabídnout atmosféru taverny, kde se všichni baví, jedí, tančí a zpívají.

I když na prvním muzikálu Mamma Mia, který zaznamenal na Brodwayi obrovský úspěch, se Björn aktivně podílel, nyní vyloučil, že by pro divadelní prkna přepracoval filmový muzikál Mamma Mia 2. S velkou skepsí také přistupuje k myšlence, že by mělo vzniknout třetí pokračování. „Myslím, že by byl docela problém s písničkami. Již v Mamma Mia: The Party návštěvníci uslyší některé písně, které se neobjevují ani ve filmu a ani v muzikálovém provedení. Ano, ABBA by ještě měla v zásobě nějaké písně, ale bylo by velmi problematické kolem nich vystavět příběh,“ shrnuje.  

27. 9. 2019„Bál jsem se říct kolegům, že jsem gay, vše změnil až přístup firmy k LGBT lidem,“ vzpomíná Zdeněk. Jak na podporu LGBT zaměstnanců?

V online světě se o ABBĚ píše také jako o „králích a královnách campu“ – tedy specifického stylu spojovaného právě s LGBT komunitou. A jak se dle Björnových slov zdá, minimálně jemu rozhodně nic z „campy světa“ není cizí. Nejenže má povědomí o tom, kdo je RuPaul, ale bez váhání souhlasí s tím, že vystoupení drag queens na hudbu ABBY je skvělé a nemá s tím naprosto žádný problém.

Bez ohledu na to, že na koncertní turné se již ABBA společně nejspíš nevydá, popularita této švédské skupiny se zdá být nesmrtelná. A ačkoliv členové ABBY měli dlouho problém spolupracovat, letos vydali dva zbrusu nové singly. I když na comeback se již pravděpodobně nechystají, minimálně právě díky mnoha coverům, ale snad i LGBT komunitě a drag queens, jejich hudba stále žije.