Vězení za mimomanželský sex, homosexualitu i potrat – nová indonéská realita 21. století ve jménu islámu

Ať už si o mimomanželském sexu myslí kdokoliv cokoliv, jen málokoho by napadlo za něj postavit jeho aktéry před soud. Právě to však plánují provést v Indonésii. Návrh zákona, o jehož přijetí se bude hlasovat již ve středu, přitom nejenže kriminalizuje heterosexuály, kteří si užijí mimo manželství, ale s ohledem na neexistující možnost uzavírat stejnopohlavní manželství staví homosexualitu do ilegality. A dojde i na potraty…

Nový trestní zákoník, který Indonésie plánuje přijmout, je považován za vysoce kontroverzní. Ostatně – jeho další část mj. zavádí také sankce za urážku prezidenta. Proti jeho přijetí se však bouří nejen sami Indonésané, ale i mezinárodní lidsko-právní organizace. Konkrétně Human Rights Watch o novém trestním zákoníku tvrdí, že je „katastrofální pro všechny ženy a náboženské menšiny, ale také pro všechny Indonésany.“ Je přitom všeobecně očekáváno, že návrh zákona bude ve středu přijat. Podle slov Yasonna Laoly, indonéského ministra pro lidská práva, je totiž schvalování návrhu zákona jen formalitou, jelikož na jeho přijetí se již všechny parlamentní strany dohodly.

Jeho firma má roční obrat půl druhé miliardy korun, Pavel Ryba přesto chodí bos26. 8. 2020

Indonéská realita

Indonésie je největší muslimskou zemí světa, zároveň je však považována – minimálně co do akceptace jiných náboženství – za zemi tolerantní, a to i s ohledem na množství etnik, která na jejím území žijí. Přesto však v poslední době roste nenávist a odpor vůči náboženským i sexuálním minoritám, a to především ze strany náboženských konzervativních uskupení.

Připravovaný nový trestní zákoník je přitom vládou připravován již celá desetiletí a dle čelních představitelů země by měl nahradit někdejší nizozemskou legislativu, která v zemi přetrvala ještě z dob koloniální éry. „Důvodem chystaných změn je, že stávající trestní zákoník neodpovídá indonéské realitě,“ upřesnil Laoly. Jakmile bude nová legislativa ratifikována, potrvá přibližně dva roky, než se projeví v praktické rovině.

Vězení jako univerzální trest

Podle inkriminovaného zákona se budou tresty vztahovat na nespočet rozličných aktivit a činů, např. těm, kdo budou souzeni za mimomanželský sex, bude hrozit až rok ve vězení. Pokud byste přemítali, jak indonéské policejní orgány přijdou na „pachatele“ podobné ilegální činnosti, odpověď je nasnadě. Páry, které se mimomanželského sexu dopustí, totiž mohou být trestně stíhány např. na základě udání ze strany přátel či rodinných příslušníků.

A ačkoliv nová legislativa konkrétně nejmenuje stejnopohlavní sex, velmi účinně kriminalizuje veškeré stejnopohlavní vztahy, které nelze v zemi nijak legalizovat. Příslušníci LGBT komunity, kteří jsou již nyní v Indonésii rozličně diskriminováni, se nyní mohou stát cílem i na základě předpisu o „obscénních činech“, v případě prokázání viny pak budou čelit půlročnímu vězení a také tučné pokutě.

Závislost na lásce jako skutečná nemoc těch, co nemají rádi sami sebe8. 7. 2020

Zákon však dopadne také na ženy – dle něj by totiž potrat mohl být proveden výhradně na základě rozhodnutí lékaře, v opačném případě bude ženám, které jej podstoupí, hrozit opět vězení. A ten, kdo ženě její těhotenství pomůže ukončit, bude moci být uvězněn až na pět let.

Podle Andrease Harsonso, představitele Human Rights Watch pro oblast Indonésie, se země po přijetí zákona stane plně islámským státem, kde se bude veškerá legislativa odvíjet od práva šaría, jen bez bičování…

Zdroj: cnn.com