Evropský průzkum napříč LGBT komunitou oslovil rekordních 140 000 lidí. Díky LUI magazínu neschází ani data z ČR a Slovenska

S ohledem na proměny ve společnosti je velký důraz kladen také na rovnost, a to i napříč LGBT komunitou. Již v roce 2012 se tak evropská agentura FRA rozhodla zrealizovat první průzkum mezi LGBT lidmi žijícími v Evropě. Letos na tento průzkum navázala a kromě zemí EU zahrnula také Severní Makedonii a Srbsko. Do průzkumu, jehož výsledky budou známy počátkem roku 2020, se zapojilo rekordní množství respondentů, díky účasti LUI magazínu a jeho vydavatele Jakuba Starého pak neschází ani LGBT lidé z Česka a Slovenska.

2012 vs. 2019

Unikátní pohled na žitou zkušenost LGBT lidí, problémy s nepřijetím, diskriminací, násilím i obtěžováním přinesl již první průzkum FRA (Agentura Evropské unie pro základní práva) z roku 2012, do kterého se zapojilo přes 90 000 respondentů z celé Evropy. Letos bylo toto číslo v rámci druhého celoevropského průzkumu postavení LGBT komunity ve společnosti zdaleka překonáno, jelikož dotazníky vyplnilo na 140 000 respondentů. Výsledky, které budou zveřejněny na počátku příštího roku, pak poslouží i ke srovnání s daty z roku 2012, pomohou posoudit účinnost antidiskriminačních politik, ale také poskytnou detailní pohled na vývoj postavení LGBT za posledních sedm let.

Tenisky se stávají součástí prestižního módního světa. Kenzo představuje upgrade legendárních teniskových modelů Vans9. 7. 2020

Jelikož za účelem realizace průzkumu byly v každé jednotlivé zemi osloveny adekvátní společnosti, organizace a média zaměřující se na LGBT komunitu, LUI magazín pod vedením Jakuba Starého samozřejmě nemohl scházet – zajistil tedy medializaci a šíření dotazníků mezi čtenářskou základnou v Česku a také na Slovensku. Právě u našich východních sousedů se přitom LGBT komunitě stále nedaří dosáhnout nejen celospolečenského uznání, ale ani jakékoliv podoby formalizace společného soužití.

Lidská práva =  LGBT práva

Nejen na Slovensku ale LGBT lidé dennodenně naráží na množství překážek. V mnoha zemích EU jsou LGBT osoby vystaveny riziku diskriminace a obtěžování. Netoleranci (a nezřídka i tzv. hate crimes, tedy rozličné podoby násilí z nenávisti) pak podporují hluboce zakořeněné předsudky a mylné představy o homosexualitě, transsexualitě a rozličných genderových identitách. Již v roce 2012 tak hlavním zjištěním výzkumu FRA bylo, že LGBT lidé stále čelí četným verbálním i fyzickým útokům.

Tomáš (32): „Nechci být tlustý, proto si vždy strčím prsty do krku a všechno vyzvracím. Dělám to i několikrát za večer“3. 7. 2020

Zda (a nakolik) se situace změnila (ať už k horšímu, či lepšímu) pak naznačí právě výsledky letošního průzkumu. Ty zároveň poslouží také jako podklad pro identifikaci oblastí, v nichž je třeba v souvislosti s rovností LGBT lidí učinit konkrétní změny. S ohledem na to, že i v ČR je především otázka stejnopohlavního manželství a také zákonné úpravy vztahu mezi dětmi a jejich sociálními rodiči stále tématem, které budí velké vášně, mohly by být zároveň výsledky využity také jako podklad pro tuzemské aktivistické organizace a pomoci jim v jejich snahách prosadit změnu.

 

Zdroj: LUI/FRA