Ne každá žena je „ona“ a muž „on“. Proč již lidem nestačí ženství a mužství?

Mohlo by se zdát, že některé věci jsou nad slunce jasné. Třeba že o ženě mluvíme jako o „ní“ a o muži jako o „něm“. Jenže nic není tak snadné, jak to na první pohled vypadá, zejména v době variabilních lidských identit…

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: bbc.co.uk, theguardian.com / 16. 9. 2019

Žena je –ová a taky ona…

Zatímco ve světě se čile řeší lidské identity, my v Česku máme jasno. Minimálně co se definice žen týká, naprosto přesně víme, co dělá ženu ženou. Příjmení. Ženu prostě poznáme podle koncovky „-ová“ (a pokud žena tímto přechýlením nedisponuje, úslužně jí ho ke jménu přidáme, aby třeba náhodou nedošlo k omylu…). S muži je to o poznání horší. Zejména poté, co na sebe upoutal pozornost médií britský zpěvák Sam Smith. Ten se netají tím, že jeho identita není ryze mužská, určitou dobu o sobě již hovoří jako o tzv. nebinárním člověku. A nyní se Smithovi podařilo dostat na titulní stránky novin díky oznámení, že chce být již oslovován výhradně zájmenem „they“, tedy oni.

16. 8. 2019Adam Naas – zpěvák, který je přirovnáván k Princovi i Davidu Bowiemu, míří koncertovat do ČR

Muž je muž…

O tom, jak definovat mužství, by samozřejmě bylo možné dalekosáhle diskutovat. Ačkoliv lidstvo je „tradičně“ zvyklé na dvě klasické kategorie – muž a žena – pravdou je, že zejména v poslední dekádě začínají být tyto škatulky mnohým těsné. A tak se pozvolna objevují lidé, kteří se jich zříkají, jelikož se ani s jedním pohlavím plně neztotožňují. Někteří mezi pohlavími šikovně „přepínají“, jiní se rozhodli, že budou žít na pomyslné tenké linii, která je na pomezí obou tradičních kategorií. Nechtějí se ztotožnit ani s mužstvím, ani se ženstvím, a hovoří o sobě jako o nebinárních. Jedním z nich je i Sam Smith.

…a Sam Smith je prostě Sam Smith

„Po celoživotním souboji s tím, kým jsem, s vlastním genderem, jsem se rozhodl, že tím, kým jsem, skutečně budu,“ uvedl zpěvák na svém Instagramu s tím, že si přeje být oslovován již výhradně zájmeny they/them (oni, jim) namísto on/jemu. (To je přitom v zahraničí v případě nebinárních osob poměrně běžná praxe.) Dodal, že před zveřejněním tohoto oznámení byl velmi nervózní a obával se, jak lidé budou reagovat. Reakce byly přitom vesměs pozitivní a plné podpory a pochopení.

Pokud tedy doposud nebinární lidé měli problémy s tím hovořit otevřeně o tom, kým se ne/cítí být, nyní mají ideální šanci pro inspiraci. Ostatně, Smithovým prohlášením jsou zejména aktivisté nadšeni, jelikož zpěvák je rozhodně mediálně zajímavý a může toho pro non-binary osoby mnohé udělat, zejména co se týká zvyšování povědomí a normalizace dané problematiky.  I když dle vlastních slov zatím Smith o tom, co pro něj nebinární identita znamená, není přípraven zcela fundovaně hovořit, údajně se nemůže dočkat, až ta chvíle nastane.

24. 9. 2019Milníky v „dějinách“ UFO: Od Roswellu až po Oblast 51. Kde by Mulder a Scullyová měli o zábavu postaráno?

Kdo jsou nebinární lidé?

Osob, které se neztotožňují ani s jedním z pohlaví, začíná v populaci přibývat (což samozřejmě souvisí s narůstající mírou tolerance a otevřenosti ve společnosti). Přesto by se mohlo zdát, že specificky o nebinárních lidech není moc slyšet – zájem veřejnosti i médií se totiž většinově obrací na LGBT komunitu. Přesto – nebo právě proto – nebinární lidé dennodenně naráží na četné stereotypy, předsudky, zároveň ani nemají moc možností, kam se obrátit o radu či pomoc. Právě sjednocení terminologie – a tedy i oslovování zájmeny oni/jim – by tak mohlo mnoha z nich pomoci cítit vyšší akceptaci ze strany okolí. I sám Smith pak své fanoušky povzbudil tím, že chápe, že občas se někdo může při oslovení non-binary člověk splést, ale důležitá je snaha adekvátní zájmeno užit. A jak ukazují i zkušenosti trans-lidí, právě akceptace okolí je základním krokem k úspěchu  sebepřijetí. Je-li k tomu tedy potřeba Sam Smith, tak JIM děkujeme.