Ne každá žena je „ona“ a muž „on“. Proč již lidem nestačí ženství a mužství?

Mohlo by se zdát, že některé věci jsou nad slunce jasné. Třeba že o ženě mluvíme jako o „ní“ a o muži jako o „něm“. Jenže nic není tak snadné, jak to na první pohled vypadá, zejména v době variabilních lidských identit…

Žena je –ová a taky ona…

Zatímco ve světě se čile řeší lidské identity, my v Česku máme jasno. Minimálně co se definice žen týká, naprosto přesně víme, co dělá ženu ženou. Příjmení. Ženu prostě poznáme podle koncovky „-ová“ (a pokud žena tímto přechýlením nedisponuje, úslužně jí ho ke jménu přidáme, aby třeba náhodou nedošlo k omylu…). S muži je to o poznání horší. Zejména poté, co na sebe upoutal pozornost médií britský zpěvák Sam Smith. Ten se netají tím, že jeho identita není ryze mužská, určitou dobu o sobě již hovoří jako o tzv. nebinárním člověku. A nyní se Smithovi podařilo dostat na titulní stránky novin díky oznámení, že chce být již oslovován výhradně zájmenem „they“, tedy oni.

"Jsou dny, kdy propadám zoufalství." Příběhy Čechů, kteří kvůli koronaviru zůstali tisíce kilometrů od svých nejbližších3. 4. 2020

Muž je muž…

O tom, jak definovat mužství, by samozřejmě bylo možné dalekosáhle diskutovat. Ačkoliv lidstvo je „tradičně“ zvyklé na dvě klasické kategorie – muž a žena – pravdou je, že zejména v poslední dekádě začínají být tyto škatulky mnohým těsné. A tak se pozvolna objevují lidé, kteří se jich zříkají, jelikož se ani s jedním pohlavím plně neztotožňují. Někteří mezi pohlavími šikovně „přepínají“, jiní se rozhodli, že budou žít na pomyslné tenké linii, která je na pomezí obou tradičních kategorií. Nechtějí se ztotožnit ani s mužstvím, ani se ženstvím, a hovoří o sobě jako o nebinárních. Jedním z nich je i Sam Smith.

…a Sam Smith je prostě Sam Smith

„Po celoživotním souboji s tím, kým jsem, s vlastním genderem, jsem se rozhodl, že tím, kým jsem, skutečně budu,“ uvedl zpěvák na svém Instagramu s tím, že si přeje být oslovován již výhradně zájmeny they/them (oni, jim) namísto on/jemu. (To je přitom v zahraničí v případě nebinárních osob poměrně běžná praxe.) Dodal, že před zveřejněním tohoto oznámení byl velmi nervózní a obával se, jak lidé budou reagovat. Reakce byly přitom vesměs pozitivní a plné podpory a pochopení.

Pokud tedy doposud nebinární lidé měli problémy s tím hovořit otevřeně o tom, kým se ne/cítí být, nyní mají ideální šanci pro inspiraci. Ostatně, Smithovým prohlášením jsou zejména aktivisté nadšeni, jelikož zpěvák je rozhodně mediálně zajímavý a může toho pro non-binary osoby mnohé udělat, zejména co se týká zvyšování povědomí a normalizace dané problematiky.  I když dle vlastních slov zatím Smith o tom, co pro něj nebinární identita znamená, není přípraven zcela fundovaně hovořit, údajně se nemůže dočkat, až ta chvíle nastane.

„Pokud můžete, zájezd si přesuňte na jiný termín a zachraňte cestovní ruch,“ vyzývají Čechy cestovní kanceláře6. 4. 2020

Kdo jsou nebinární lidé?

Osob, které se neztotožňují ani s jedním z pohlaví, začíná v populaci přibývat (což samozřejmě souvisí s narůstající mírou tolerance a otevřenosti ve společnosti). Přesto by se mohlo zdát, že specificky o nebinárních lidech není moc slyšet – zájem veřejnosti i médií se totiž většinově obrací na LGBT komunitu. Přesto – nebo právě proto – nebinární lidé dennodenně naráží na četné stereotypy, předsudky, zároveň ani nemají moc možností, kam se obrátit o radu či pomoc. Právě sjednocení terminologie – a tedy i oslovování zájmeny oni/jim – by tak mohlo mnoha z nich pomoci cítit vyšší akceptaci ze strany okolí. I sám Smith pak své fanoušky povzbudil tím, že chápe, že občas se někdo může při oslovení non-binary člověk splést, ale důležitá je snaha adekvátní zájmeno užit. A jak ukazují i zkušenosti trans-lidí, právě akceptace okolí je základním krokem k úspěchu  sebepřijetí. Je-li k tomu tedy potřeba Sam Smith, tak JIM děkujeme.

Zdroj: bbc.co.uk, theguardian.com