Na apokalypsu jsme (někteří) připraveni. Luxusní bunkry se nacházejí napříč světem. Najdete je i v Česku
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Na apokalypsu jsme (někteří) připraveni. Luxusní bunkry se nacházejí napříč světem. Najdete je i v Česku

Globální hrozby rostou, lidé se obávají o vlastní bezpečnost. Přesně tak by bylo možné odůvodnit, proč zájem o podzemní bunkry jen mezi lety 2020/2021 stoupl o 700 procent. Jak takový bezpečný úkryt vypadá? Kam se v případě nastalé katastrofy plánují „zašít“ světové elity? Bezpečné úkryty jsou po celém světě, jeden z těch největších se ale nachází v Česku.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
4. 6. 2024

Ukryj se, kdo můžeš

Konec světa, to je téma, nad nímž někteří mávnou rukou, zatímco jiní jej berou smrtelně vážně. Bez ohledu na to, zda se připravují svépomocí a budují si tajné ubikace hluboko pod zemí plné trvanlivých potravin, či zda tvorbou bezpečného úkrytu pověří profesionály, faktem je, že minimálně „elita“ disponuje množstvím rozličných úkrytů před potenciálním nebezpečím. Zájem o bezpečné úkryty však roste i napříč běžnou populací…

Není bunkr jako bunkr

Nakolik relevantní je hrozba globální katastrofy, lze posoudit jen stěží, přesto po celém světě roste poptávka po bezpečných úkrytech, které dokáží člověka ochránit před riziky, jako je globální pandemie (s tou již jisté zkušenosti máme), pád asteroidu nebo i třetí světová válka. Zapomeňte ale na strohé bunkry s matrací, barelem vody a bednou konzerv. Standardy se oproti minulosti (kdy se úkrytům s vysokým stupněm bezpečnosti dostalo pozornosti především v době studené války) výrazně změnily a dnes i podobné bezpečné přístřešky nabízí svým obyvatelům luxus a pohodlí.

„Dříve to byla šeď, všude kov, člověk si připadal jako na lodi nebo ve vojenském krytu. Ale pravda je taková, že lidstvo by v tak spartánském a bezútěšném prostředí nemohlo dlouho přežít,“ tvrdí Robert Vicino, generální ředitel společnosti Vivos, která buduje a spravuje bezpečné úkryty po celém světě.

Kdo se schová, vyhraje

Svým vlastním úkrytem před nebezpečím dnes disponuje velká část světových elit – např. Bill Gates v jednom z rozhovorů uvedl, že má bezpečný bunkr v každé své nemovitosti. Rozličné typy bunkrů si však pořizují i ti, kteří nemají na kontech miliardy, nárůst zájmu o vybudování bezpečného úkrytu v posledních letech raketově roste.

Tipy redakce

Vojenské bunkry, raketová sila…

Firmy, které se na stavbu bezpečných úkrytů specializují, nezřídka využívají již existující nemovitosti – vojenské bunkry, raketová sila vyřazená z provozu, místa, jejichž vybudování již stálo obrovské peníze. Opevněné konstrukce jsou navrženy tak, aby odolaly jadernému výbuchu, a jsou vybaveny vlastními zdroji energie, čističkami vody, filtrací vzduchu apod. Ocelové konstrukce, které jsou navrženy tak, aby vydržely po celé generace, dokáží poskytnout svým obyvatelům přístřešek i na dobu jednoho roku a odolají i silnému zemětřesení.  

<Path> Vojtěch Piruchta: "8 tipů, jak úspěšně prodat nemovitost v roce 2023"Zdroj: Vojtěch Piruchta

Kromě technologií však vývojáři myslí i na komunitní přesah – některé bunkry by tedy měly obsáhnout populaci disponující pestrou škálou dovedností a znalostí tak, aby bylo umožněno přežití populace (tj. lékaři, učitelé). Jeden z takových úkrytů je vybudován v Jižní Dakotě a tvoří jej komplex 575 vojenských bunkrů, které až do roku 1967 sloužily jako sklad munice. Developerská firma z nich vybudovala malé město, které svým obyvatelům nabídne veškerý komfort od vzdělávacího centra a divadla přes lékařskou kliniku až po hydroponické zahrady a lázně. Interiéry bunkrů byly samozřejmě přebudovány a aktuálně by byly schopny pojmout na 5 000 lidí. Ceny za jedno bezpečné obydlí se pohybují v hladině od 25 000 do 200 000 dolarů.

České Oppidum

Bezpečné úkryty jsou však k dispozici i v Evropě – luxusní „bunkry“ tak vznikly také v Německu v bývalém skladu munice z období studené války. Jedná se „moderní Noemovu archu“, která nabízí 34 rozsáhlých soukromých rezidencí s luxusním vybavením zahrnujícím dokonce i podzemní jachty…

A perfektní možnost úkrytu před nebezpečím máme také v Česku. Komplex s názvem Oppidum se totiž nachází na našem území, nedaleko Českého Brodu, a server CNN jej označuje za „největší miliardářský bunkr na světě“. Přísně tajné zařízení rozkládající se na více jak třech hektarech bylo společným projektem mezi někdejším Sovětským svazem a Československem a bylo vybudováno po roce 1984. I v tomto komplexu samozřejmě proběhly nutné úpravy a s ohledem na vizualizace se majitelé mohou těšit na podzemní zahrady, bazény, lázně, kino či vinné sklepy.   

Zdroj: hollywoodreporter.com, dezeen.co, express.co.uk, e15.cz, cnn.com

Populární
články

Velké pozornosti se břišnímu vakuu dostalo v kulturistice
TĚLO & MYSL

Bláznivý trend z TikToku na posílení břišních svalů skutečně funguje, potvrzují odborníci. Zkuste i vy práci s břišním podtlakem

Autor: Mirka Dobešová
Ladislav Kytka, kandidát do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje za koalici PRO, SPD a Trikolory
LIDÉ

„V uších mi zní, že být hetero dnes není cool,“ říká Ladislav Kytka, autor petice proti zavedení LGBTQ+ témat do školní výuky

Autor: Michal Černý
Daniel Craig na Benátském filmovém festivalu vyprávěl o práci na svém nejnovějším filmu Queer
KULTURA

Daniel Craig o natáčení „co nejreálnějších“ postelových gay scén: „Drew Starkey je krásný herec. Práci jsme si docela užili“

Autor: Veronika Košťálková
Ač to někoho může překvapit, někteří partneři si oddělené domácnosti volí dobrovolně
LIDÉ

Žijí spolu, ale vlastně sami. Tzv. „LAT partnerství“ si oblíbili mileniálové i lidé nad 50. Tyto vztahy mají řadu výhod

Autor: Mirka Dobešová
Kombinace charismatu místa a domu samotného nakonec rozhodla o tom, že tato chalupa bude pro Jana a Zuzanu novým domovem
LIDÉ

Úspěšný život ve městě vyměnili za svůj sen. Tvůrci projektu Zapomenutá chalupa oživují historické stavení a ukazují cestu i jiným

Autor: Michal Černý
Kompletní rodina je hezký ideál, ovšem ne vždy je žádoucí
LIDÉ

„Kompletní rodina je hloupý ideál. Otec mámu bil a co mohl, to prohrál. Nebyl vzor, ale odstrašující příklad,“ shrnuje Dan

Autor: Mirka Dobešová
Kudy kam?
LUXURY TRAVEL

Karlovarský výletní průvodce pro lenochy s tipem, jak nezabloudit u Bludné a objevit „filmovou lokalitu“

Autor: Redakce
Je uzavření manželství akt lásky, nebo něco jiného?
TĚLO & MYSL

Moderní manželství je dle odborníka „stroj na pěstování lidí“, jen láska v něm nestačí. Očekávání mileniálů jsou vysoká a zklamání velké

Autor: Mirka Dobešová
Ne vždy jsou vztahy mezi partnery jasné
LIDÉ

„Pro kamarádku jsem se jako gay stal užitečným dárcem spermatu,“ vzpomíná David. Kde je konec jeho dítěti, bohužel neví

Autor: Mirka Dobešová
Nový seriál Dexter: Prvotní hřích zavede diváky do mládí oblíbené krimi postavy
KULTURA

Dvacetiletý Dexter jako pilný student „etického“ zabíjení. Seriálová novinka zve diváky do mládí důvěrně známého vraha

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop