Konec světa nebo pandemie? Lidstvo zahrání luxusní bunkry, jež jsou po celém světě včetně Česka

Globální hrozby rostou, lidé se obávají o vlastní bezpečnost – tak by bylo možné odůvodnit, proč zájem o podzemní bunkry jen mezi lety 2015/2016 stoupl o 700 procent. Jak takový bezpečný úkryt vypadá? Kam se v případě nastalé katastrofy plánují „zašít“ světové elity? Bezpečné úkryty jsou po celém světě, jeden z těch největších se ale nachází v Česku.

Konec světa, to je téma, nad nímž někteří mávnou rukou, zatímco jiní jej berou smrtelně vážně. Bez ohledu na to, zda se připravují svépomocí a budují si tajné ubikace hluboko pod zemí plné trvanlivých potravin, či zda tvorbou bezpečného úkrytu pověří profesionály, faktem je, že minimálně „elita“ disponuje množstvím rozličných úkrytů před potenciálním nebezpečím. Zájem o bezpečné úkryty však roste i napříč běžnou populací…

Není bunkr jako bunkr

Nakolik relevantní je hrozba globální katastrofy, lze posoudit jen stěží, přesto po celém světě roste poptávka po bezpečných úkrytech, které dokáží člověka ochránit před riziky, jako je globální pandemie, pád asteroidu nebo i třetí světová válka. Zapomeňte ale na strohé bunkry s matrací, barelem vody a bednou konzerv. Standardy se oproti minulosti (kdy se úkrytům s vysokým stupněm bezpečnosti dostalo pozornosti především v době studené války) výrazně změnily a dnes i podobné bezpečné přístřešky nabízí svým obyvatelům luxus a pohodlí.

„Dříve to byla šeď, všude kov, člověk si připadal jako na lodi nebo ve vojenském krytu. Ale pravda je taková, že lidstvo by v tak spartánském a bezútěšném prostředí nemohlo dlouho přežít,“ tvrdí Robert Vicino, generální ředitel společnosti Vivos, která buduje a spravuje bezpečné úkryty po celém světě.

Nejslavnější body positive influenceři, kteří učí ostatní mít se rádi takoví, jací jsou22. 5. 2020

Schovej se, kdo můžeš

Svým vlastním úkrytem před nebezpečím dnes disponuje velká část světových elit – např. Bill Gates v jednom z rozhovorů uvedl, že má bezpečný bunkr v každé své nemovitosti. Rozličné typy bunkrů si však pořizují i ti, kteří nemají na kontech miliardy, nárůst zájmu o vybudování bezpečného úkrytu v posledních letech raketově roste.

Vojenské bunkry, raketová sila…

Firmy, které se na stavbu bezpečných úkrytů specializují, nezřídka využívají již existující nemovitosti – vojenské bunkry, raketová sila vyřazená z provozu, místa, jejichž vybudování již stálo obrovské peníze. Opevněné konstrukce jsou navrženy tak, aby odolaly jadernému výbuchu, a jsou vybaveny vlastními zdroji energie, čističkami vody, filtrací vzduchu apod. Ocelové konstrukce, které jsou navrženy tak, aby vydržely po celé generace, dokáží poskytnout svým obyvatelům přístřešek i na dobu jednoho roku a odolají i silnému zemětřesení.  

Kromě technologií však vývojáři myslí i na komunitní přesah – některé bunkry by tedy měly obsáhnout populaci disponující pestrou škálou dovedností a znalostí tak, aby bylo umožněno přežití populace (tj. lékaři, učitelé). Jeden z takových úkrytů je vybudován v Jižní Dakotě a tvoří jej komplex 575 vojenských bunkrů, které až do roku 1967 sloužily jako sklad munice. Developerská firma z nich vybudovala malé město, které svým obyvatelům nabídne veškerý komfort od vzdělávacího centra, divadla, přes lékařskou kliniku až po hydroponické zahrady a lázně. Interiéry bunkrů byly samozřejmě přebudovány a aktuálně by byly schopny pojmout na 5 000 lidí, kdy ceny za jedno bezpečné obydlí se pohybují v hladině od 25 000 do 200 000 dolarů.

Detox podpaží: jak zmírnit pocení a zbavit se nevzhledných skvrn od potu bez užití chemie?9. 9. 2019

České Oppidum

Bezpečné úkryty jsou však k dispozici i v Evropě – luxusní „bunkry“ tak vznikly také v Německu v bývalém skladu munice z období studené války. Jedná se „moderní Noemovu archu“, která nabízí 34 rozsáhlých soukromých rezidencí s luxusním vybavením zahrnujícím dokonce i podzemní jachty…

A perfektní možnost úkrytu před nebezpečím máme také v Česku. Komplex s názvem Oppidum se totiž nachází na našem území, nedaleko Českého Brodu, a server cnn.com jej označuje za „největší miliardářský bunkr na světě“. Přísně tajné zařízení rozkládající se na více jak třech hektarech, bylo společným projektem mezi někdejším Sovětským svazem a Československem a bylo vybudováno po roce 1984. I v tomto komplexu samozřejmě proběhly nutné úpravy a s ohledem na vizualizace se majitelé mohou těšit na podzemní zahrady, bazény, lázně, kino či vinné sklepy.   

Zdroj: cnn.com