Toleranci i nenávist se lze naučit, tvrdí výzkum. Poukazuje na růst homofobie v evropských zemích, kde se lesby a gayové nemohou brát

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ve 21. století, v době, kdy LGBT lidé dosáhli mnoha práv, již nelze „vzít zpátečku“, opak je pravdou. Jak naznačuje aktuální časosběrná studie realizovaná již od roku 2002 napříč evropskými zeměmi, ty, které nelegalizovaly manželství osob stejného pohlaví, vykazují nárůst homofobie. Je tedy stejnopohlavní manželství „lékem na nenávist“?

„Lidé se mohou naučit nenávidět…“

Již dění posledních několika měsíců naznačuje, že v některých evropských zemích to lesby, gayové a translidé rozhodně nemají snadné. Stačí vzpomenout na několik na sebe navazujících kauz v Polsku (nálepky vyznačující zóny, kam LGBT lidé nesmí, kázání o duhovém moru) či Maďarsku (protesty proti reklamě na Coca-Colu s líbajícími se stejnopohlavními páry). A jak naznačuje analýza maďarských akademiků, kteří čerpali data z European Social Survey, výzkumu realizovaného od roku 2002 pravidelně každé dva roky, zatímco obecně přijetí LGBT lidí narůstá, jsou země, kde naopak roste homofobie.

Rusko, Bulharsko,  Litva, Ukrajina a samozřejmě i Polsko – to jsou země, kde podpora leseb a gayů v období sledovaných 14 let dokonce klesla. „Myslím, že je velmi důležité, aby se naše společnost naučila porozumět předsudkům, které vůči LGBT lidem má,“ uvedla Judit Takacs, výzkumná pracovnice maďarské Akademie věd a jedna z autorek analýzy. „Naše výsledky je třeba brát velmi vážně, ukazují, že lidé se dokáží naučit být vůči jinakosti otevření, ale také se mohou naučit nenávidět,“ doplnila.

Koronavirové Velikonoce bez koledování aneb zkuste Živnostnický půst či Zmrtvýchstání s prezidentem9. 4. 2020

Stejnopohlavní manželství: lék na nenávist?

V rámci European Social Survey jsou jeho účastníci/e vyzýváni, aby odpovídali na sadu otázek týkající se jejich postojů vůči LGBT lidem. Mj. tak dotazovaní ze 30 evropských zemí na stupnici od 1 do 5 hodnotili svá stanoviska vůči výroku, že „lesby a gayové by měli mít možnost žít svůj život tak, jak si přejí“. Zatímco Rusko s nejnižším skóre v roce 2016 zcela propadlo, nejvyšších hodnot dosáhla Belgie, (silně katolické!) Španělsko, Norsko, Francie, Švédsko, Nizozemsko a Island.

Právě ve Španělsku a Portugalsku, kde již bylo legalizováno také stejnopohlavní manželství, došlo k největším pozitivním změnám, stejně jako na Kypru a v Řecku, kde také umožnili párům stejného pohlaví určitou formu legalizace jejich soužití. Ta se zdá být pro nastolení určité míry tolerance klíčovou, jak totiž uvedla Takacs na konferenci Evropské sociologické asociace, „postsocialistická skupina zemí bez právního uznání stejnopohlavního soužití se postupem času stává vůči LGBT lidem stále méně tolerantní.“

Změna pohlaví od A do Z očima transsexuála Pavla: "Faloplastika je náročná a bez záruky výsledku"23. 5. 2020

Úloha státu je LGBT lidi podpořit

Ačkoliv analýza dat neprokázala, že by legalizace stejnopohlavního manželství přímo způsobila pokles homofobie v dané zemi, podle Takacs legislativa a přístup politiků může pomoci vztahy stejného pohlaví normalizovat. „V tomto případě je třeba úlohu státu zdůraznit, je velkou zodpovědností politiků, jak své národy vedou a jaké signály vysílají svým občanům,“ upřesnila s odkazem na dění v Maďarsku, kde se režimu prezidenta Orbána daří průběžně nenávist vůči LGBT lidem rozdmýchávat.

Zdroj: reuters.com, gaytimes.co.uk