Kardinál Duka podpořil polského kolegu varujícího před „LGBT ideologií a duhovým morem“. Odsoudil i ateismus

To, že v Polsku je stále silně zakořeněna víra a duchovním se dostává ve společnosti poměrně značné pozornosti, není nijak překvapivé. Že však polské církevní hlasy silně brojící proti LGBT lidem budou rezonovat i v Česku, a dokonce se jim dostane podpory, to už by mělo být přinejmenším zarážející.

Rudý mor byl nahrazen morem duhovým…

Polský arcibiskup Marek Jedraszewski počátkem srpna – obrazně řečeno – přilil oleje do polského ohně nenávisti, jíž aktuálně LGBT lidé v Polsku čelí stále více, svým poměrně radikálním kázáním. V něm doslova uvedl, že „rudý mor už nechodí po zemi, což však neznamená, že tu není žádný jiný, který by se nesnažil obsadit lidské duše, srdce a mysl. A je to mor s duhovou barvou.“

Popouzení veřejnosti proti lesbám, gayům a translidem se přitom stává v Polsku běžnou praxí, homosexualita je většinové považována za „ideologii“, která se snaží zničit polské rodiny, tradice a víru. Konkrétně Jedraszewski se pak netají tím, že je přívržencem konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost, věřící dokonce vyzval, aby se modlili za její úspěch ve volbách…

Lékem na podzimní nudu a šeď je Madrid – Ráj pro gurmány, milovníky umění i hudby25. 10. 2022

Zatímco Jedraszewskiho výroky přeci jen některé Poláky (a to jak LGBT aktivisty, tak i liberálnější členy katolických kongregací) docela pobouřily a v Krakově se dokonce konaly demonstrace, kde padala ze strany LGBT lidí hesla, že „nejsou mor s duhou“, odezva církve na sebe nenechala dlouho čekat.

Jedraszewskiho tak v jeho stanoviscích – navzdory kritice – následně podpořila i hlava episkopální církve, arcibiskup Stanislaw Gadecki, který odmítl agresivní vymezování se LGBT lidí a také vyzval zákonodárce, aby „oponovali rozsáhlým plánům LGBT aktivistů na změnu polského práva“, ale i místní samosprávy, aby „nepřijímaly rozhodnutí, která zpochybňují tradiční představy o genderu.“ Tím se obsahově dotknul nejen boje gay/les lidí o rovnost v manželství, ale také snah rozšířit školský systém o hodiny zaměřující se na sexuální výchovu, to vše s odkazem na kázání pepeže Františka. V něm je řečeno, že „revoluce v morálce a zvycích často mává vlajkou svobody, ale ve skutečnosti s sebou přináší duchovní a materiální devastaci milionů lidských bytostí.“

Duka: do LGBT ideologie pronikl satanismus

Stranou však nezůstala ani hlava české římskokatolické církve, kardinál Dominik Duka. Ten obdobně jako polští církevní hodnostáři odmítá „přijetí ideologie“, jejímž cílem je provedení revoluce společenských mravů a vztahů. A kromě toho, že k podpoře Jedraszewskiho vyzval také kolegy ze Slovenska a Maďarska, odsoudil LGBT komunitu kvůli spojení se satanismem a ateismem. 

„Zároveň vnímám jako varovné, že témata LGBT ideologie se podle posledních zpráv rozšiřují i o ateistickou a satanistickou agendu, tedy o jevy, o jejichž odmítnutí nemůže být celospolečenských pochyb,“ stojí na webové stránce dominikduka.cz. Duka se tak odkazuje k vystoupení spolku Satanova komunita na Prague Pride. Představitelé Satanovy komunity přitom v základu uvádí, že náboženské organizace by měly fungovat demokraticky a uznávat právo na svobodu, toleranci a rovnoprávnost pro každého a staví se i na podporu trans-lidí. Jak tento spolek – stejně jako ateisté (těch je v ČR v populaci ve věku 19-29 dle průzkumu z loňského roku na 91 %) –  konkrétně společnosti škodí, však již jasné není.

MÁM SE RÁD: nový audio-vizuální projekt LUI magazínu, který učí muže, jak se mít více rád. Video, podcasty, zajímavé články, protest song a netradiční booster sebevědomí4. 10. 2022

Kdo je ďábel?

Zatímco ve značně ateistickém Česku  lze stanoviska kardinála Duky považovat „pouze“ za potenciálně nebezpečná, v Polsku tímto způsobem dochází k průběžnému rozdmýchávání nenávisti mezi lidmi (a to bez ohledu na to, že Gadecki se snažil slova svého kolegy o duhovém moru zmirňovat tvrzením, že i lesby a gayové jsou sestrami a bratry všech ostatních křesťanů).

Polská strana Právo a spravedlnost si již svého úhlavního nepřítele před blížícími se parlamentními volbami vybrala – LGBT komunitu. To proevropská strana Jaro prvního otevřeně homosexuálního polského politika Roberta Biedrońe se naopak proti „duhovému moru“ tvrdě ohradila. Biedroń sám pak arcibiskupa Jedraszewskiho označil za „převtěleného ďábla“, který překročil veškeré hranice, jež by měly v demokratické zemi existovat. Právě Biederoń pak kromě toho, že upozornil na vlastní těžký coming out, oznámil, že připravuje dopis pro papeže Františka. Toho o situaci v Polsku hodlá informovat a požádat jej, aby situaci uklidnil.

Zdroj: polandin.com, dominikduka.cz, Twitter