Polský masový coming out: „Jsem LGBT“, hlásí na sociálních sítích Poláci a staví se proti otevřené homofobii

Ačkoliv sociální sítě nemusí vždy přinášet jen to dobré, v případě nové polské kampaně „JsemLGBT“ lze říci rozhodně opak. Poláci se začínají otevřeně hlásit ke své sexualitě a genderové identitě, a to v souvislosti se stále rostoucí vlnou nenávisti proti lesbám, gayům a translidem, jež se zemí šíří.

Polsko se v posledních týdnech otřásá pod tíhou nenávistných kampaní a útoků vůči LGBT lidem. Jak navíc mnozí předpovídají, právě lesby, gayové a translidé jsou aktuálně ideálním „nepřítelem“, na něhož cílí vládnoucí politická strana, paradoxně nesoucí název Právo a spravedlnost (PiS). Právě vůči LGBT komunitě tak směřují mnohé odsudky nejen stranického předsedy, Jarosława Kaczynskiho, ale i jeho přívrženců. „Jsme proti potvrzování LGBT ideologie a také její agresivitě, LGBT ideologie útočí na naše základní národní a katolické rodinné hodnoty,“ uvedl např. pro zpravodajskou agenturu Reuters jeden ze zákonodárců PiS, Janusz Szewczak. Pro stranu se tak obecně práva a postavení leseb a gayů v polské společnosti staly stěžejním tématem nejen před již uplynulými evropskými volbami, ale také před volbami parlamentními, které v Polsku proběhnou letos na podzim. Někteří straničtí představitelé se pak dokonce nezdráhají spojovat homosexualitu s pedofilií…

Patrik Šťastný (28): „Překvapuje mě, že je u nás pořád docela hodně homofobní společnost“29. 6. 2021

Situace v Polsku vygradovala šířením nenávistných samolepek vymezujících „Zóny bez LGBT“, což nakonec soud zakázal, a také násilným střetem LGBT lidí se „zastánci tradičních hodnot“ ve městě Bialystok. Právě toto proběhlé násilí je dle polských LGBT aktivistů nyní milníkem v historii polské LGBT komunity, přimělo totiž její příslušníky k tomu, aby za svá práva začali hlasitěji bojovat. „Jsem vlastenec, jsem hrdý na to, že jsem Polák, ale chci být také hrdý na to, že jsem Polák a gay. Chceme všem ukázat, že jsme prostě lidé,“ uvedl Filip Pawlak, který se rozhodl zapojit do nově vzniklé kampaně na podporu LGBT lidí – #jestemLGBT („jsem LGBT“) – s cílem poukázat, že LGBT lidé nejsou pedofilové a ani žádnou hrozbou pro Polsko.

Do kampaně se již zapojily tisíce Poláků, kteří společně s hashtagem sdílí krátká prohlášení na podporu LGBT lidí a také tematické fotografie. „Jsem LGBT a už za pár let vám budu pečovat o chrup. Mám úžasného partnera a vše, co si přeji, je, abychom se v této zemi cítili bezpečně,“ píše student medicíny, Dariusz Blazej. „Jsem LGBT a jsem úředník se srdcem. Každý den se snažím pomáhat obyvatelům našeho města s malými i velkými problémy. Často se mi to podaří a mám radost,“ konstatuje Szymon Chojnowski, viceprimátor města Swidnice…Ke kampani se navíc přidávají i obyvatelé další evropských států, kteří pod příslušným hashtagem vyjadřují polské LGBT komunitě svou podporu.

Polský coming out

Podle průzkumu veřejného mínění z letošního dubna si téměř čtvrtina Poláků stále myslí, že homosexualita není normální a nelze ji tedy přijmout, 54 % občanů pak zastává stanovisko, že lesby a gaye lze tolerovat. Podle docent psychologie varšavské univerzity, Michala Bilewicze, je aktuální kampaň probíhající na sociálních sítích statečným davovým coming outem. „Hashtag ukazuje velkou statečnost polské LGBT komunity, tento doslova masový coming out totiž probíhá paralelně s šířící se vlnou nenávisti,“ tvrdí.

Zlepšení kondice nesmí být dřina. Trenéři hvězd se shodují, že po roční pauze pomohou i aktivity, které lze zvládnout při čištění zubů14. 6. 2021

Polsko, ačkoliv je členskou zemí EU, doposud nepřijalo žádný ze zákonů, který by jakkoliv zrovnoprávňoval LGBT lidi, neumožňuje ani uzavření registrovaného partnerství, homofobie je v zemi navíc poměrně běžnou praxí. Euroskeptická strana Právo a spravedlnost navíc již od roku 2015, kdy se dostala k moci, čelí také kritice ze strany EU kvůli nedodržování zásad právního státu, jakož i politiky týkající se těžby dřeva, migrace a změny klimatu. Sama Evropská komise pak již kampani „Jsem LGBT“ vyjádřila prostřednictvím Twitteru svou podporu – „#JestemLGBT! Podporujeme práva LGBTI v Polsku, ve všech zemích EU a po celém světě # EU4LGBTI!“ uvádí.

Zdroj: reuters.com, sme.sk